Federalno ministarstvo rada i socjalne politike saopćilo je da je Zastupnički dom Parlamenta Federacije BiH usvojio Prijedlog zakona o jedinstvenim načelima i okviru materijalne podrške osobama sa invaliditetom, te Strategiju razvoja sistema socijalne i dječije zaštite.
- Ovaj zakon je rezultat dugogodišnjeg truda, brojnih rasprava i kompromisa. Od 2009. godine radi se na njegovom usaglašavanju i danas, u 2024. godini, napokon smo došli do trenutka kada možemo reći da smo pronašli zajednički jezik i ravnotežu između različitih interesa. Usvajanje ovog zakona u Zastupničkom domu predstavlja ogroman korak naprijed u zaštiti prava osoba sa invaliditetom. Ovaj zakon osigurava da svi građani, bez obzira na svoje sposobnosti, imaju pravo na dostojanstven život i ravnopravno učešće u društvu. Nakon više od deset godina rada, konačno smo došli do rješenja koje će značajno unaprijediti životne uslove naših sugrađana sa invaliditetom. Nadamo se da će i Dom naroda prepoznati važnost ovog zakona i usvojiti ga u što kraćem roku – rekao je federalni ministar rada i socijalne politike Adnan Delić.
U saopćenju iz Ministarstva je navedeno da se ovim zakonom, između ostalog, uređuju osnovni principi zaštite osoba sa invaliditetom, uključujući definicije osobe sa invaliditetom, kao i invaliditeta, te jedinstvena načela i institucionalni model za ocjenu stepena invaliditeta. Zakon također uređuje materijalnu podršku osobama sa invaliditetom, te postupak za ostvarivanje osnovnih prava.
- Pravo na novčane naknade po odredbama ovog zakona ostvaruju osobe sa invaliditetom, kod kojih je ocjenom medicinskog vještačenja Instituta za medicinsko vještačenje zdravstvenog stanja utvrđen procenat ukupnog oštećenja organizma u visini od 90 posto i 100 posto, te koje su državljani BiH i imaju prijavljeno stalno prebivalište na području FBiH u trajanju od najmanje šest mjeseci – pojašnjeno je u saopćenju Ministarstva.
Također pojašnjavaju da usvojena Strategija razvoja sistema socijalne i dječije zaštite predstavlja put prema smanjenju siromaštva i jačanju socijalne inkluzije, te da je pripremljena u partnerstvu sa UNICEF-om BiH.
U saopćenju Ministarstva je navedeno da Strategija ima tri ključna cilja koji podrazumijevaju smanjenje siromaštva i ublažavanje njegovih posljedica, osnaživanje i ubrzanje inkluzije marginalizovanih pojedinaca i grupa, te jačanje institucionalnih mehanizama i kapaciteta, uključujući centre i službe za socijalni rad, te druge socijalne ustanove i organizacije.
Ministar je istakao preventivni karakter strategije i naglasio važnost sistemskog i proaktivnog djelovanja u oblasti zaštite ranjivih kategorija društva, s posebnim naglaskom na zaštitu djece od siromaštva i socijalne isključenosti.
- Strategija naglašava potrebu za reformom sistema socijalne zaštite kako bi se unaprijedile socijalne usluge, ustanove, hraniteljstvo, socijalni rad i psihološka djelatnost, obzirom da trenutna rješenja nisu u skladu s postojećim potrebama - kazao je ministar Delić.
Ministar također ističe da je važno definirati standarde pod kojima se socijalne usluge pružaju, kao i modalitete finansiranja, te razviti mehanizme za licenciranje stručnih radnika, definirati obavezna područja njihove edukacije, te unaprijediti superviziju rada u ustanovama socijalne zaštite.
- Ova strategija promovira jačanje lokalnih projekata podrške, prevenciju trajnog institucionalnog zbrinjavanja, jačanje centara i službi za socijalni rad, te općenito jačanje nematerijalnih socijalnih usluga kako bi se postigla stvarna inkluzija i društvena dobrobit marginalizovanih pojedinaca i grupa - pojasnio je ministar Delić, saopćeno je iz Federalnog ministarstva rada i socijalne politike.