Федерално министарство рада и соцјалне политике саопћило је да је Заступнички дом Парламента Федерације БиХ усвојио Приједлог закона о јединственим начелима и оквиру материјалне подршке особама са инвалидитетом, те Стратегију развоја система социјалне и дјечије заштите.
- Овај закон је резултат дугогодишњег труда, бројних расправа и компромиса. Од 2009. године ради се на његовом усаглашавању и данас, у 2024. години, напокон смо дошли до тренутка када можемо рећи да смо пронашли заједнички језик и равнотежу између различитих интереса. Усвајање овог закона у Заступничком дому представља огроман корак напријед у заштити права особа са инвалидитетом. Овај закон осигурава да сви грађани, без обзира на своје способности, имају право на достојанствен живот и равноправно учешће у друштву. Након више од десет година рада, коначно смо дошли до рјешења које ће значајно унаприједити животне услове наших суграђана са инвалидитетом. Надамо се да ће и Дом народа препознати важност овог закона и усвојити га у што краћем року – рекао је федерални министар рада и социјалне политике Аднан Делић.
У саопћењу из Министарства је наведено да се овим законом, између осталог, уређују основни принципи заштите особа са инвалидитетом, укључујући дефиниције особе са инвалидитетом, као и инвалидитета, те јединствена начела и институционални модел за оцјену степена инвалидитета. Закон такођер уређује материјалну подршку особама са инвалидитетом, те поступак за остваривање основних права.
- Право на новчане накнаде по одредбама овог закона остварују особе са инвалидитетом, код којих је оцјеном медицинског вјештачења Института за медицинско вјештачење здравственог стања утврђен проценат укупног оштећења организма у висини од 90 посто и 100 посто, те које су држављани БиХ и имају пријављено стално пребивалиште на подручју ФБиХ у трајању од најмање шест мјесеци – појашњено је у саопћењу Министарства.
Такођер појашњавају да усвојена Стратегија развоја система социјалне и дјечије заштите представља пут према смањењу сиромаштва и јачању социјалне инклузије, те да је припремљена у партнерству са УНИЦЕФ-ом БиХ.
У саопћењу Министарства је наведено да Стратегија има три кључна циља који подразумијевају смањење сиромаштва и ублажавање његових посљедица, оснаживање и убрзање инклузије маргинализованих појединаца и група, те јачање институционалних механизама и капацитета, укључујући центре и службе за социјални рад, те друге социјалне установе и организације.
Министар је истакао превентивни карактер стратегије и нагласио важност системског и проактивног дјеловања у области заштите рањивих категорија друштва, с посебним нагласком на заштиту дјеце од сиромаштва и социјалне искључености.
- Стратегија наглашава потребу за реформом система социјалне заштите како би се унаприједиле социјалне услуге, установе, хранитељство, социјални рад и психолошка дјелатност, обзиром да тренутна рјешења нису у складу с постојећим потребама - казао је министар Делић.
Министар такођер истиче да је важно дефинирати стандарде под којима се социјалне услуге пружају, као и модалитете финансирања, те развити механизме за лиценцирање стручних радника, дефинирати обавезна подручја њихове едукације, те унаприједити супервизију рада у установама социјалне заштите.
- Ова стратегија промовира јачање локалних пројеката подршке, превенцију трајног институционалног збрињавања, јачање центара и служби за социјални рад, те опћенито јачање нематеријалних социјалних услуга како би се постигла стварна инклузија и друштвена добробит маргинализованих појединаца и група - појаснио је министар Делић, саопћено је из Федералног министарства рада и социјалне политике.