Federalna ministrica kulture i sporta Sanja Vlaisavljević istakla je danas na konferenciji za medije da je proces pripreme za upis sevdalinke na listu UNESCO-a trajao dugo, te da je zahvaljujući upornom radu pomoćnice ministrice za kulturu Mirele Milićević Šečić, koja je okupila stručni tim, proces nominacije doveden do kraja.
Kako je istaknuto, jedna od tačaka dnevnog reda 19. sjednice Međuvladinog komiteta za zaštitu nematerijalnog kulturnog nasljeđa UNESCO-a, koji se održava u Asunsionu u Paragvaju od 2. do 7. decembra, jeste i upis sevdalinke na Reprezentativnu listu nematerijalnog kulturnog naslijeđa čovječanstva, što bi se trebalo desiti tokom današnjeg dana. U očekivanju upisa sevdalinke na tu listu, Federalno ministarstvo kulture i sporta koje je nosilac aktivnosti izrade nominacijskog dokumenta za upis sevdalinke, upriličilo je konferenciju za medije.
- Danas je taj svečani trenutak da Federalno ministarstvo koje i jeste kandidiralo sevdalinku ima prigodu da kaže da je taj proces okončan, uvjerena sam na veliku radost svih u Bosni i Hercegovini. Prošli smo nimalo jednostavne zahtjeve koje UNESCO stavlja pred države kada one popunjavaju aplikacijske obrasce za upisivanje na ovu prestižnu, reprezentativnu listu. Kompletan proces trajao je nekoliko godina - kazala je ministrica Vlaisavljević.
Pomoćnica federalne ministrice za kulturu i sport Mirela Milićević Šečić istakla je da upisom na Svjetsku listu, sevdalinka postaje dio kulturnog mozaika svijeta, dostojan reprezent kulture naših naroda i bogatstva nematerijalne baštine naše zemlje. Podsjetila je da je inicijativu pokrenulo Udruženje muzičkih umjetnika iz Tuzle, te da su u Federalnom ministarstvu kulture i sporta obavljene opsežne pripreme izrade dokumenta.
- Prema jasno definisanim uslovima koje propisuje UNESCO, nominacijski dokument je ispunio u potpunosti pet kriterija koji su već razmatrani od evaluacijskog tijela i koji će biti potvrđeni glasanjem međuvladinog komiteta za uvrštavanje sevdalinke na Reprezentativnu listu nematerijalnog naslijeđa čovječanstva - kazala je Miličević Šečić.
Profesorica na Muzičkoj akademiji, etnomuziologinja Tamara Karača Beljak kazala je da je raduje što je okončan jedan veliki posao, istaknuvši značaj koji su svojom potporom dali i sami respektabilni interpretatori sevdalinke i akademska zajednica.
- Upis sevdalinke nam je otvorio mnoga vrata i pokazao da na ovu istu reprezentativnu UNESCO-ovu listu mogu doći i drugi oblici bh. tradicijske muzike. Ovo međunarodno priznanje će potaknuti daljnji rad na promociji sevdalinke, ali i projekte očuvanja drugih brojnih kulturnih tradicijskih izričaja, kazala je Karača-Beljak.
Istaknuto je da je stručnu podršku izradi nominacijskog dokumenta dala akademska zajednica sudjelovanjem predstavnica dvije visokoškolske institucije - Univeziteta u Sarajevu i Sveučilišta u Mostaru. Najvažniji segment nominacije je Podrška i saglasnost prenositelja i podržavatelja sevdalinke, pokazana kroz veliki broj pisama koja su sastavni dio ove nominacije. Među njima su respektabilni interpretatori, ali i priznata imena u svijetu književnosti i umjetnosti uopće kojima je sevdalinka vječna inspiracija.