Федерална министрица културе и спорта Сања Влаисављевић истакла је данас на конференцији за медије да је процес припреме за упис севдалинке на листу УНЕСЦО-а трајао дуго, те да је захваљујући упорном раду помоћнице министрице за културу Миреле Милићевић Шечић, која је окупила стручни тим, процес номинације доведен до краја.
Како је истакнуто, једна од тачака дневног реда 19. сједнице Међувладиног комитета за заштиту нематеријалног културног насљеђа УНЕСЦО-а, који се одржава у Асунсиону у Парагвају од 2. до 7. децембра, јесте и упис севдалинке на Репрезентативну листу нематеријалног културног наслијеђа човјечанства, што би се требало десити током данашњег дана. У очекивању уписа севдалинке на ту листу, Федерално министарство културе и спорта које је носилац активности израде номинацијског документа за упис севдалинке, уприличило је конференцију за медије.
- Данас је тај свечани тренутак да Федерално министарство које и јесте кандидирало севдалинку има пригоду да каже да је тај процес окончан, увјерена сам на велику радост свих у Босни и Херцеговини. Прошли смо нимало једноставне захтјеве које УНЕСЦО ставља пред државе када оне попуњавају апликацијске обрасце за уписивање на ову престижну, репрезентативну листу. Комплетан процес трајао је неколико година - казала је министрица Влаисављевић.
Помоћница федералне министрице за културу и спорт Мирела Милићевић Шечић истакла је да уписом на Свјетску листу, севдалинка постаје дио културног мозаика свијета, достојан репрезент културе наших народа и богатства нематеријалне баштине наше земље. Подсјетила је да је иницијативу покренуло Удружење музичких умјетника из Тузле, те да су у Федералном министарству културе и спорта обављене опсежне припреме израде документа.
- Према јасно дефинисаним условима које прописује УНЕСЦО, номинацијски документ је испунио у потпуности пет критерија који су већ разматрани од евалуацијског тијела и који ће бити потврђени гласањем међувладиног комитета за уврштавање севдалинке на Репрезентативну листу нематеријалног наслијеђа човјечанства - казала је Миличевић Шечић.
Професорица на Музичкој академији, етномузиологиња Тамара Карача Бељак казала је да је радује што је окончан један велики посао, истакнувши значај који су својом потпором дали и сами респектабилни интерпретатори севдалинке и академска заједница.
- Упис севдалинке нам је отворио многа врата и показао да на ову исту репрезентативну УНЕСЦО-ову листу могу доћи и други облици бх. традицијске музике. Ово међународно признање ће потакнути даљњи рад на промоцији севдалинке, али и пројекте очувања других бројних културних традицијских изричаја, казала је Карача-Бељак.
Истакнуто је да је стручну подршку изради номинацијског документа дала академска заједница судјеловањем представница двије високошколске институције - Унивезитета у Сарајеву и Свеучилишта у Мостару. Најважнији сегмент номинације је Подршка и сагласност преноситеља и подржаватеља севдалинке, показана кроз велики број писама која су саставни дио ове номинације. Међу њима су респектабилни интерпретатори, али и призната имена у свијету књижевности и умјетности уопће којима је севдалинка вјечна инспирација.