Federalna ministrica okoliša i turizma Nasiha Pozder boravila je danas u Tuzlanskom kantonu gdje je posjetila Regionalnu deponiju ''Eko-Sep'' u Živinicama. Radi se o deponiji koja je u julu ovoga mjeseca dobila upotrebnu dozvolu, te se očekuje da ona u prvoj polovini 2025. godine bude u funkciji gdje će se odlagati i upravljati otpadom iz tri lokalne zajednice, Živinice, Banovići i Kladanj, a koje su i osnivači ove deponije, saopćeno je iz Federalnog ministarstva okoliša i turizma.
U razgovoru s direktorom Javnog preduzeća ''Eko-Sep'' d.o.o. Živinice Selmirom Šljivićem istaknuta je važnost podrške Federalnog ministarstva okoliša i turizma.
- Podrška našeg Ministarstva traje više godina, s obzirom na to da se radi o strateškom projektu za Federaciju BiH i Tuzlanski kanton. Federalno ministarstvo okoliša i turizma je još 2018. godine obezbjedilo sredstva u iznosu od 357.000 KM za radove na izgradnji ograde oko deponije. U julu ove godine, u okviru „Kapitalnog transfera drugim nivoima vlasti i fondovima – Akcioni plan Strategije okoliša“, s direktorom Šljivićem sam potpisala ugovor o sufinansiranju projekta „Nabavka radne mašine – kombinirke za manipulisanje s otpadom na odlagališnoj plohi nove Regionalne deponije 'Eko-Sep' u Živinicama“, u iznosu od 250.000 KM. Ova mašina danas je u krugu deponije i sigurno će olakšati rad onog trenutka kada deponija otvori svoja vrata. Drago mi je da su lokalne zajednice na TK spremne da imaju moderno odlagalište otpada, ali i da imaju dobre projekte i da mijenjaju svoj pristup koji može pomoći u održivosti ove jako složene industrijske regije, barem kada je u pitanju upravljanje otpadom. U prilog ovome ide i podatak da smo u ovogodišnjem Budžetu FBiH za projekte koji vode ka zatvaranju i sanaciji neadekvatnih lokalnih i divljih deponija u TK, ali i za funkcionisanje nove deponije koju smo danas posjetili, izdvojili skoro 900.000 KM. Ovim potvrđujemo da su ovo projekti koji zaslužuju podršku i primjer su drugim lokalnim zajednicama širom FBiH da je moguće promijeniti pristup u upravljanju otpadom što se nameće kao vrlo važno opredjeljenje danas - izjavila je ministrica Pozder.
Nakon posjete deponiji, ministrica Pozder je, na poziv Centra za ekologiju i energiju, učestvovala na panelu ''Budućnost upravljanja otpadom: Izazovi, rješenja i održivi pristupi'', a koji je okupio predstavnika relevantnih institucija, lokalnih zajednica, nevladinih organizacija i građana kako bi se diskutovalo o trenutnim izazovima u upravljanju otpadom u Bosni i Hercegovini. Na ovom panelu također je poseban fokus bio na Regionalnoj deponiji ''Eko-Sep'', ali se govorilo i požarima na deponijama i njihovom štetnom uticaju na ljude i okoliš, te sanaciji starih nesanitarnih deponija i prelazak na održivo upravljanje otpadom. Cilj okruglog stola je da se stvore konkretne inicijative za unapređenje sistema upravljanja otpadom, kao i za sigurnije i ekološki prihvatljivije odlaganje otpada na deponijama.
Pored ministrice Pozder na panelima su govorili ministrica prostornog uređenja i zaštite okolice TK Anela Ajšić, načelnik općine Kladanj Edis Šarić, načelnik Banovića Mehmed Hasanović, direktor JP "Eko-Sep" Živinice Selmir Šljivić, gradonačelnik Gradačca Hajrudin Mehanović, pomoćnik gradonačelnika Živinica Asmir Nišić, a panel su moderirale Džemila Agić i Amra Skramončin iz Centra za ekologiju i energiju, saopćeno je iz Federalnog ministarstva okoliša i turizma.