БОСНА И ХЕРЦЕГОВИНА

Федерација Босне и Херцеговине

Влада Федерације Босне и Херцеговине

Министрица Поздер у Тузланском кантону: Промјена у приступу управљању отпадом је императив

  • 17.12.2024.
  • Министрица Поздер у Тузланском кантону: Промјена у приступу управљању отпадом је императив

    Федерална министрица околиша и туризма Насиха Поздер боравила је данас у Тузланском кантону гд‌је је посјетила Регионалну депонију ''Еко-Сеп'' у Живиницама. Ради се о депонији која је у јулу овога мјесеца добила употребну дозволу, те се очекује да она у првој половини 2025. године буде у функцији гд‌је ће се одлагати и управљати отпадом из три локалне заједнице, Живинице, Бановићи и Кладањ, а које су и оснивачи ове депоније, саопћено је из Федералног министарства околиша и туризма.

    У разговору с директором Јавног предузећа ''Еко-Сеп'' д.о.о. Живинице Селмиром Шљивићем истакнута је важност подршке Федералног министарства околиша и туризма.

    - Подршка нашег Министарства траје више година, с обзиром на то да се ради о стратешком пројекту за Федерацију БиХ и Тузлански кантон. Федерално министарство околиша и туризма је још 2018. године обезбједило средства у износу од  357.000 КМ за радове на изградњи ограде око депоније. У јулу ове године, у оквиру „Капиталног трансфера другим нивоима власти и фондовима – Акциони план Стратегије околиша“, с директором Шљивићем сам потписала уговор о суфинансирању пројекта „Набавка радне машине – комбинирке за манипулисање с отпадом на одлагалишној плохи нове Регионалне депоније 'Еко-Сеп' у Живиницама“, у износу од 250.000 КМ. Ова машина данас је у кругу депоније и сигурно ће олакшати рад оног тренутка када депонија отвори своја врата. Драго ми је да су локалне заједнице на ТК спремне да имају модерно одлагалиште отпада, али и да имају добре пројекте и да мијењају свој приступ који може помоћи у одрживости ове јако сложене индустријске регије, барем када је у питању управљање отпадом. У прилог овоме иде и податак да смо у овогодишњем  Буџету  ФБиХ за пројекте који воде ка затварању и санацији неадекватних локалних и дивљих депонија у ТК, али и за функционисање нове депоније коју смо данас посјетили, издвојили скоро 900.000 КМ. Овим потврђујемо да су ово пројекти који заслужују подршку и примјер су другим локалним заједницама широм ФБиХ да је могуће промијенити приступ у управљању отпадом што се намеће као врло важно опред‌јељење данас - изјавила је министрица Поздер.

    Након посјете депонији, министрица Поздер је, на позив Центра за екологију и енергију, учествовала на панелу ''Будућност управљања отпадом: Изазови, рјешења и одрживи приступи'', а који је окупио представника релевантних институција, локалних заједница, невладиних организација и грађана како би се дискутовало о тренутним изазовима у управљању отпадом у Босни и Херцеговини. На овом панелу такођер је посебан фокус био на Регионалној депонији ''Еко-Сеп'', али се говорило и пожарима на депонијама и њиховом штетном утицају на људе и околиш, те санацији старих несанитарних депонија и прелазак на одрживо управљање отпадом. Циљ округлог стола је да се створе конкретне иницијативе за унапређење система управљања отпадом, као и за сигурније и еколошки прихватљивије одлагање отпада на депонијама.

    Поред министрице Поздер на панелима су говорили министрица просторног уређења и заштите околице ТК Анела Ајшић, начелник опћине Кладањ Едис Шарић, начелник Бановића Мехмед Хасановић, директор ЈП "Еко-Сеп" Живинице Селмир Шљивић, градоначелник Градачца Хајрудин Механовић, помоћник градоначелника Живиница Асмир Нишић, а панел су модерирале Џемила Агић и Амра Скрамончин из Центра за екологију и енергију, саопћено је из Федералног министарства околиша и туризма.