Ministrica Duraković i ministri vanjskih poslova Hrvatske i BiH u Stocu: Zajedno protiv diskriminacije u obrazovanju

  • 24.07.2024.
  • Ministrica Duraković i ministri vanjskih poslova Hrvatske i BiH u Stocu: Zajedno protiv diskriminacije u obrazovanju

    Federalna ministrica obrazovanja i nauke Jasna Duraković jučer je sa ministrom vanjskih i evropskih poslova Republike Hrvatske Gordanom Grlić Radmanom i ministrom vanjskih poslova Bosne i Hercegovine Elmedinom Konakovićem, posjetila je Osnovnu školu Stolac i Prvu osnovnu školu Stolac.

    Cilj posjete bio je ukazivanje na diskriminaciju i segregaciju u obrazovnom sistemu, s posebnim naglaskom na fenomen „Dvije škole pod jednim krovom“, saopćilo je Federalno ministarstvo obrazovanja i nauke.

    Ministrica Duraković je navela da obrazovanje mora biti inkluzivno i dostupno svim učenicima, bez obzira na njihovu etničku ili vjersku pripadnost.

    - Naš zadatak je osigurati da svaki učenik ima jednake mogućnosti za obrazovanje u zdravom i podržavajućem okruženju. Učenike nikada ne smijemo dijeliti ni po kojem osnovu, posebno ne po nacionalnom - naglasila je ministrica Duraković.

    U saopćenju je istaknuto da su se sagovornici ovom prilikom saglasili da u savremenom društvu nema mjesta za segregaciju, te da se mora raditi na otklanjanju devijacija u obrazovnom sistemu. Također, navedeno je da zajednička posjeta Stocu predstavlja korak naprijed ka stvaranju obrazovnog sistema koji će poštovati prava svih učenika i osigurati im svijetlu budućnost.

    Iz Ministarstva dodaju da su ministrica Duraković i ministar Konaković istakli da će uložiti sve napore da ova škola uskoro dobije novu sportsku salu.

    Prije ove posjete, ministrica Duraković jučer je prisustvovala Međunarodnoj konferenciji „Mostar 2024: Dijalog za budućnost“, povodom 20. godišnjice obnove Starog mosta u Mostaru. Na stručnom panelu posvećenom očuvanju kulturne baštine Mostara, ministrica je istakla važnost očuvanja kulturne baštine za identitet i istoriju naše zemlje.

    - Stari most u Mostaru, izgrađen u 16. stoljeću, nije samo fizička struktura, već i simbol ljudske genijalnosti i zajedništva. Prije rata, Most je bio simbol zajedništva i suživota, vrijednosti koje su ključne i u obrazovanju. Obnova Starog mosta 2004. godine, uz podršku međunarodne zajednice, nije bila samo fizička obnova već i simbol povratka obrazovanja i nauke. Danas, Stari most svjedoči našoj sposobnosti da prevaziđemo razlike i izgradimo bolju budućnost. On je simbol mira i prosperiteta kroz obrazovanje i nauku - kazala je ministrica Duraković.

    Naglasila je i da obrazovanje ima ključnu ulogu u izgradnji društva zasnovanog na međusobnom razumijevanju i miru.

    - Kroz obrazovanje možemo učiti nove generacije važnosti simbola poput Starog mosta. Smatram da trebamo uvesti tematske oblasti koje koriste Stari most kao inspiraciju za projekte učenja i saradnje među mladima. Interdisciplinarni projekti, istraživačke inicijative i kulturne razmjene pomažu učenicima i studentima da razumiju važnost mira i zajedništva.

    Dok slavimo 20. godišnjicu obnove Starog mosta, sjetimo se da je obrazovanje temelj našeg napretka. Nastavimo ulagati u obrazovne i naučne projekte koji promovišu mir i prosperitet. Neka nam Stari most bude inspiracija da kroz obrazovanje i nauku gradimo mostove među ljudima i stvaramo svijet u kojem će mir i prosperitet biti trajni - poručila je ministrica Duraković, stoji u saopćenju Federalnog ministarstva obrazovanja i nauke.