Federalni ministar rada i socijalne politike Adnan Delić potpisao je sporazum sa direktorom Memorijalnog centra Sarajevo Ahmedom Kulanićem čime je započeta realizacija projekta izgradnje spomenika žrtvama ratnog zločina silovanja u Bosni i Hercegovini.
Iz Federalnog ministarstva rada i socijalne politike je saopćeno da bi ovaj spomenik, koji će biti dio Memorijalnog kompleksa “Kon-Tiki” u Vogošći, trebao trajno čuvati sjećanja na patnje žrtava.
- Kompleks će služiti kao podsjetnik i trajno čuvanje istine o najtežim ratnim zločinima i patnjama građana tokom rata u Bosni i Hercegovini od 1992. do 1995. godine – navedeno je u saopćenju Ministarstva.
Federalno ministarstvo rada i socijalne politike obezbijedilo je sredstva u iznosu od 150.000 KM za realizaciju ovog projekta, dok Memorijalni centar učestvuje sa dodatnih 50.000 KM. Projekat je planiran u dvije faze. Prva faza uključuje izradu idejnog i glavnog projekta, dok druga faza podrazumijeva izgradnju spomenika čiji završetak se očekuje do juna 2025. godine.
Ministar Delić je istakao da je izgradnja ovog spomenika važan korak u suočavanju sa prošlošću i pružanju podrške žrtvama i preživjelima.
- Ovo je naš način da žrtvama, preživjelima i njihovim porodicama odamo priznanje i pokažemo da njihova bol nije zaboravljena. Istovremeno, želimo poslati jasnu poruku da ratni zločini silovanja ne smiju ostati nekažnjeni niti zaboravljeni. S druge strane, ovo je i način da žrtve ratnog silovanja postanu institucionalno vidljive i da kao društvo priznamo njihovu bol i žrtvu – rekao je ministar Delić.
Direktor Kulanić je naglasio značaj lokacije u Vogošći koja svjedoči strašnim zločinima iz rata.
- Ovaj spomenik neće samo čuvati uspomenu na žrtve, već će i edukovati buduće generacije o važnosti nenasilja i ljudskih prava. Predloženo rješenje treba da bude centralno mjesto okupljanja i obilježavanja stradanja na lokaciji u sklopu spomeničkog kompleksa Muzeja stradanja građana BiH koji ima za cilj dokumentovanje i istraživanje logora u BiH, u okviru Istraživačko – dokumentacionog centra. Osim ove simbolične vrijednosti, njegova funkcionalna vrijednost ogleda se i u činjenici da će spomenik biti na mjestu koje će posjećivati učenici, studenti i istraživači i na taj način neće biti zaboravljen i prepušten zubu vremena - izjavio je Kulanić.
Iz Ministarstva navode da se projekt realizira u skladu s najvišim standardima i uz poštovanje univerzalnih vrijednosti, bez ikakvih etničkih, spolnih ili drugih ograničavajućih obilježja, kako bi se osiguralo da spomenik predstavlja glas svih žrtava i bude jasan poziv na društvo nenasilja za sve buduće generacije.
Federalno ministarstvo rada i socijalne politike i Memorijalni centar Sarajevo pozivaju građane da prate realizaciju ovog važnog projekta, koji ima cilj trajnog očuvanja sjećanja na žrtve i podizanja svijesti o strahotama rata, uz poruku mira i solidarnosti za budućnost.