Федерални министар рада и социјалне политике Аднан Делић потписао је споразум са директором Меморијалног центра Сарајево Ахмедом Куланићем чиме је започета реализација пројекта изградње споменика жртвама ратног злочина силовања у Босни и Херцеговини.
Из Федералног министарства рада и социјалне политике је саопћено да би овај споменик, који ће бити дио Меморијалног комплекса “Кон-Тики” у Вогошћи, требао трајно чувати сјећања на патње жртава.
- Комплекс ће служити као подсјетник и трајно чување истине о најтежим ратним злочинима и патњама грађана током рата у Босни и Херцеговини од 1992. до 1995. године – наведено је у саопћењу Министарства.
Федерално министарство рада и социјалне политике обезбиједило је средства у износу од 150.000 КМ за реализацију овог пројекта, док Меморијални центар учествује са додатних 50.000 КМ. Пројекат је планиран у двије фазе. Прва фаза укључује израду идејног и главног пројекта, док друга фаза подразумијева изградњу споменика чији завршетак се очекује до јуна 2025. године.
Министар Делић је истакао да је изградња овог споменика важан корак у суочавању са прошлошћу и пружању подршке жртвама и преживјелима.
- Ово је наш начин да жртвама, преживјелима и њиховим породицама одамо признање и покажемо да њихова бол није заборављена. Истовремено, желимо послати јасну поруку да ратни злочини силовања не смију остати некажњени нити заборављени. С друге стране, ово је и начин да жртве ратног силовања постану институционално видљиве и да као друштво признамо њихову бол и жртву – рекао је министар Делић.
Директор Куланић је нагласио значај локације у Вогошћи која свједочи страшним злочинима из рата.
- Овај споменик неће само чувати успомену на жртве, већ ће и едуковати будуће генерације о важности ненасиља и људских права. Предложено рјешење треба да буде централно мјесто окупљања и обиљежавања страдања на локацији у склопу споменичког комплекса Музеја страдања грађана БиХ који има за циљ документовање и истраживање логора у БиХ, у оквиру Истраживачко – документационог центра. Осим ове симболичне вриједности, његова функционална вриједност огледа се и у чињеници да ће споменик бити на мјесту које ће посјећивати ученици, студенти и истраживачи и на тај начин неће бити заборављен и препуштен зубу времена - изјавио је Куланић.
Из Министарства наводе да се пројект реализира у складу с највишим стандардима и уз поштовање универзалних вриједности, без икаквих етничких, сполних или других ограничавајућих обиљежја, како би се осигурало да споменик представља глас свих жртава и буде јасан позив на друштво ненасиља за све будуће генерације.
Федерално министарство рада и социјалне политике и Меморијални центар Сарајево позивају грађане да прате реализацију овог важног пројекта, који има циљ трајног очувања сјећања на жртве и подизања свијести о страхотама рата, уз поруку мира и солидарности за будућност.