FUZIP: Inspekcijskim nadzorom u prodajnim objektima konstatovan visok stepen dobrovoljne usklađenosti privrednih subjekata s propisima

  • 18.11.2024.
  • FUZIP: Inspekcijskim nadzorom u prodajnim objektima konstatovan visok stepen dobrovoljne usklađenosti privrednih subjekata s propisima

    Federalna uprava za inspekcijske poslove saopćila je da je u saradnji i koordinaciji s kantonalnim inspekcijskim organima osigurala pokrivenost inspekcijskim nadzorom svih kantona u Federaciji Bosne i Hercegovine, a kako bi se kontrolisalo poštivanje odredbe o neradnoj nedjelji u skladu sa Zakonom o unutrašnjoj trgovini koji je stupio na snagu 14.11.2024. godine.

     

    U saopćenju Uprave se navodi da su federalne i kantonalne inspektore na terenu uglavnom dočekala zatvorena vrata prodajnih objekata, čime je konstatovan visok stepen dobrovoljne uskladjenosti postupanja kontrolisanih subjekata sa Zakonom.

     

    - U inspekcijskim nadzorima zatečen je mali broj otvorenih prodajnih objekata, za što će biti izdati prekršajni nalozi u skladu sa članom 128. Zakona o unutrašnjoj trgovini. U inspekcijskom nadzoru na lokaciji u Mostaru, na kojoj je unaprijed najavljeno kršenje imperativne odredbe o neradnoj nedjelji koji su provodili federalni inspektori, nekoliko subjekata nadzora zatečeno je u prekršaju, za što će postupajući inspektori poduzeti zakonom propisane mjere – navedenbo je u saopćenju Uprave.

     

    Naglašavaju da vršenje inspekcijskog nadzora nije ograničeno isključivo na nedjelju, jer se uvidom u dokumentaciju subjekata nadzora eventualno kršenje odredbe o neradnoj nedjelji može utvrditi i naknadno.

     

    Dodaju da će inspektori nastaviti postupati i na osnovu prijava građana, koji svojim angažmanom kroz neformalni nadzor i društvenu kontrolu upućivanjem prijava nadležnim organima doprinose osiguravanju zakonitosti rada poslovnih subjekata.

     

    - Kod svih poslovnih subjekata, prodajnih objekata, koji su se oglušili na imperativnu odredbu iz člana 18. Zakona kojom je zabranjen rad prodajnih objekata nedjeljom, biti će poduzete adekvatne mjere u skladu sa Zakonom – poručuju iz Uprave.

     

    Iz Federalne uprave za inspekcijske poslove navode da nastavljaju provoditi inspekcijski nadzor nad poštivanjem Zakona o unutrašnjoj trgovini, naročito u smislu imperativnih odredbi člana 18. koje propisuju zabranu rada prodajnih objekata nedjeljom i u dane praznika.

     

    Podsjećaju da su, u skladu sa Zakonom o unutrašnjoj trgovini, prodajni objekti zatvoreni nedjeljom i u dane praznika, te da radno vrijeme određuje trgovac u periodu od ponedjeljka do subote, u ukupnom trajanju do 90 sati sedmično, a koje trgovac samostalno raspoređuje. Dodaju da je trgovac dužan da na prodajnom objektu, odnosno prodajnom mjestu, na jasan i vidljiv način, istakne radno vrijeme, radno vrijeme u dane državnih praznika i neradnih dana, kao i radno vrijeme privremenog načina obavljanja trgovine i pridržavati se tog radnog vremena.

     

    - Ako na prodajnom objektu ne istakne i ne pridržava se utvrđenog radnog vremena, Zakon propisuje kazne od 2.000 KM do 15.000 KM za trgovca pravno lice, te od 500 KM do 1.500 KM za odgovorno lice u pravnom licu, kao i za trgovca fizičko lice. Izuzeci od primjene ove odredbe su: cvjećare, pekare, suvenirnice, objekti tradicionalnih i starih obrta, prodajni objekti koji se nalaze unutar ili su sastavni dio cjeline željezničkih i autobusnih stanica i aerodroma, benzinskih pumpi, bolnica, hotela, prostora kulturnih i vjerskih objekata, muzeja i parkova prirode, groblja i specijaliziranih prodavnica vezanih za prodaju na grobljima. Odredba se također ne primjenjuje za dragstore čije je radno vrijeme 24 sata svaki dan, te otkup primarnih poljoprivrednih proizvoda, prodaju vlastitih poljoprivrednih proizvoda na štandovima, stolovima i u boksovima na tržnicama na malo, prodaju vlastitih poljoprivrednih proizvoda na štandovima, stolovima i u boksovima izvan tržnica na malo, prigodnu prodaju organizovanu u sklopu sajmova, priredbi i izložbi, prodaju putem elektronskih prodavnica, prodaju putem automata, prodaju u proizvodnim objektima porodičnih poljoprivrednih gazdinstava. Izuzetno, na prijedlog gradskog/općinskog vijeća Vlada Federacije BiH može donijeti odluku kojom se određuje da prodajni objekti na teritoriji grada/općine mogu biti izuzeti, a prijedlog se dostavlja Vladi FBiH putem Federalnog ministarstva trgovine – navode iz Federalne uprave.

     

    Ističu da inspekcijski nadzor nad primjenom ovog zakona i propisa, donesenih na osnovu ovog zakona, vrše federalni tržišni, turističko-ugostiteljski inspektori i kantonalni, gradski i općinski tržišni inspektori, svaki u okviru svoje nadležnosti, u skladu sa ovlaštenjima propisanim ovim zakonom i propisima, kojim se uređuje inspekcijski nadzor.

     

    Iz Federalne uprave za inspekcijske posove apeluju na privredne subjekte da usklade svoje poslovanje s pozitivnim propisima kako ne bi bili predmet sankcionisanja.