Федерална управа за инспекцијске послове саопћила је да је у сарадњи и координацији с кантоналним инспекцијским органима осигурала покривеност инспекцијским надзором свих кантона у Федерацији Босне и Херцеговине, а како би се контролисало поштивање одредбе о нерадној недјељи у складу са Законом о унутрашњој трговини који је ступио на снагу 14.11.2024. године.
У саопћењу Управе се наводи да су федералне и кантоналне инспекторе на терену углавном дочекала затворена врата продајних објеката, чиме је констатован висок степен добровољне усклађености поступања контролисаних субјеката са Законом.
- У инспекцијским надзорима затечен је мали број отворених продајних објеката, за што ће бити издати прекршајни налози у складу са чланом 128. Закона о унутрашњој трговини. У инспекцијском надзору на локацији у Мостару, на којој је унапријед најављено кршење императивне одредбе о нерадној недјељи који су проводили федерални инспектори, неколико субјеката надзора затечено је у прекршају, за што ће поступајући инспектори подузети законом прописане мјере – наведенбо је у саопћењу Управе.
Наглашавају да вршење инспекцијског надзора није ограничено искључиво на недјељу, јер се увидом у документацију субјеката надзора евентуално кршење одредбе о нерадној неђељи може утврдити и накнадно.
Додају да ће инспектори наставити поступати и на основу пријава грађана, који својим ангажманом кроз неформални надзор и друштвену контролу упућивањем пријава надлежним органима доприносе осигуравању законитости рада пословних субјеката.
- Код свих пословних субјеката, продајних објеката, који су се оглушили на императивну одредбу из члана 18. Закона којом је забрањен рад продајних објеката неђељом, бити ће подузете адекватне мјере у складу са Законом – поручују из Управе.
Из Федералне управе за инспекцијске послове наводе да настављају проводити инспекцијски надзор над поштивањем Закона о унутрашњој трговини, нарочито у смислу императивних одредби члана 18. које прописују забрану рада продајних објеката неђељом и у дане празника.
Подсјећају да су, у складу са Законом о унутрашњој трговини, продајни објекти затворени неђељом и у дане празника, те да радно вријеме одређује трговац у периоду од понеђељка до суботе, у укупном трајању до 90 сати седмично, а које трговац самостално распоређује. Додају да је трговац дужан да на продајном објекту, односно продајном мјесту, на јасан и видљив начин, истакне радно вријеме, радно вријеме у дане државних празника и нерадних дана, као и радно вријеме привременог начина обављања трговине и придржавати се тог радног времена.
- Ако на продајном објекту не истакне и не придржава се утврђеног радног времена, Закон прописује казне од 2.000 КМ до 15.000 КМ за трговца правно лице, те од 500 КМ до 1.500 КМ за одговорно лице у правном лицу, као и за трговца физичко лице. Изузеци од примјене ове одредбе су: цвјећаре, пекаре, сувенирнице, објекти традиционалних и старих обрта, продајни објекти који се налазе унутар или су саставни дио цјелине жељезничких и аутобусних станица и аеродрома, бензинских пумпи, болница, хотела, простора културних и вјерских објеката, музеја и паркова природе, гробља и специјализираних продавница везаних за продају на гробљима. Одредба се такођер не примјењује за драгсторе чије је радно вријеме 24 сата сваки дан, те откуп примарних пољопривредних производа, продају властитих пољопривредних производа на штандовима, столовима и у боксовима на тржницама на мало, продају властитих пољопривредних производа на штандовима, столовима и у боксовима изван тржница на мало, пригодну продају организовану у склопу сајмова, приредби и изложби, продају путем електронских продавница, продају путем аутомата, продају у производним објектима породичних пољопривредних газдинстава. Изузетно, на приједлог градског/опћинског вијећа Влада Федерације БиХ може донијети одлуку којом се одређује да продајни објекти на територији града/опћине могу бити изузети, а приједлог се доставља Влади ФБиХ путем Федералног министарства трговине – наводе из Федералне управе.
Истичу да инспекцијски надзор над примјеном овог закона и прописа, донесених на основу овог закона, врше федерални тржишни, туристичко-угоститељски инспектори и кантонални, градски и опћински тржишни инспектори, сваки у оквиру своје надлежности, у складу са овлаштењима прописаним овим законом и прописима, којим се уређује инспекцијски надзор.
Из Федералне управе за инспекцијске посове апелују на привредне субјекте да ускладе своје пословање с позитивним прописима како не би били предмет санкционисања.