Federalna agencija za upravljanje oduzetom imovinom saopćila je da je u saradnji sa Centrom za edukaciju sudija i tužilaca Federacije BiH je jučer i danas u Neumu realizovala treću edukaciju u oblasti financijskih istraga i oduzimanja nezakonito stečene imovine krivičnim djelom. Ova edukacija je u skladu sa Programom i planom stručnog obrazovanja i usavršavanja državnih i policijskih službenika i nosilaca pravosudnih funkcija u vezi sa finansijskim istragama i oduzimanjem imovinske koristi pribavljene krivičnim djelom za 2024. godinu.
- Na ovoj edukaciji, osim tužilaca i sudija, prisustvovao je veliki broj profesionalaca iz različitih institucija koje se bave otkrivanjem i oduzimanjem imovinske koristi pribavljene krivičnim djelom, i to Porezne uprave FBiH, Finansijske policije FBiH, te policijski službenici MUP-a KS - Uprave policije. Osim izazova kod provođenja finansijskih istraga, te postupanja policijskih organa i Porezne uprave u postupcima finansijskih istraga, učesnici su imali priliku čuti o novijim praksama provođenja finansijskih istraga u Kantonalnom tužilaštvu Kantona Sarajevo. Cilj ove edukacije je obuka službenika koji su dužni postupati po Zakonu, povećanje finansijskih istraga i broja predmeta gdje se primjenjuju mjere oduzimanja imovinske koristi pribavljene krivičnim djelima, kao i kreiranje sveobuhvatnog i efikasnog sistema za oduzimanje nezakonito stečene imovine krivičnim djelom – navodi se u saopćenju Agencije.
U saopćenju Agencije se navodi da je već do sada edukacijama prisustvovalo više od 900 učesnika, a što doprinosi ostvarenju konačnog cilja da se stvori funkcionalan sistem za oduzimanje nezakonito stečene imovine krivičnim djelom.
Ističu da se edukacijama evidentno ostvaruju dugoročni utjecaji koji se ogledaju u stalnom povećanju broja predmeta u kojima se primjenjuje mjera oduzimanja imovinske koristi pribavljene krivičnim djelima u nadležnim institucijama u Federaciji BiH, bilo da se radi o provedenim finansijskim istragama u tužilaštvima, donesenim rješenjima i presudama nadležnih sudova, ili drugim radnjama poduzetim na osnovu Zakona.
- Oduzimanje i upravljanje sa imovinom, kao i njen povrat, jača povjerenje javnosti u institucije i predstavlja suštinski aspekt napora da se održi vladavina prava kako u BiH, tako i u Federaciji BiH. Zajedničke edukacije koriste se u funkciji izgradnje efikasnijeg sistema za oduzimanje imovinske koristi pribavljene krivičnim djelom u Federaciji BiH i ono što je zanimljivo je velika zainteresiranost svih učesnika, što nam je pokazatelj da sa ovim edukativnim aktivnostima nastavimo i u narednim godinama - istakao je v.d. direktora Agencije Emir Bašić, saopćeno je iz Federalne agencije za upravljanje oduzetom imovinom.