Федерална агенција за управљање одузетом имовином саопћила је да је у сарадњи са Центром за едукацију судија и тужилаца Федерације БиХ је јучер и данас у Неуму реализовала трећу едукацију у области финанцијских истрага и одузимања незаконито стечене имовине кривичним дјелом. Ова едукација је у складу са Програмом и планом стручног образовања и усавршавања државних и полицијских службеника и носилаца правосудних функција у вези са финансијским истрагама и одузимањем имовинске користи прибављене кривичним дјелом за 2024. годину.
- На овој едукацији, осим тужилаца и судија, присуствовао је велики број професионалаца из различитих институција које се баве откривањем и одузимањем имовинске користи прибављене кривичним дјелом, и то Порезне управе ФБиХ, Финансијске полиције ФБиХ, те полицијски службеници МУП-а КС - Управе полиције. Осим изазова код провођења финансијских истрага, те поступања полицијских органа и Порезне управе у поступцима финансијских истрага, учесници су имали прилику чути о новијим праксама провођења финансијских истрага у Кантоналном тужилаштву Кантона Сарајево. Циљ ове едукације је обука службеника који су дужни поступати по Закону, повећање финансијских истрага и броја предмета гдје се примјењују мјере одузимања имовинске користи прибављене кривичним ђелима, као и креирање свеобухватног и ефикасног система за одузимање незаконито стечене имовине кривичним дјелом – наводи се у саопћењу Агенције.
У саопћењу Агенције се наводи да је већ до сада едукацијама присуствовало више од 900 учесника, а што доприноси остварењу коначног циља да се створи функционалан систем за одузимање незаконито стечене имовине кривичним дјелом.
Истичу да се едукацијама евидентно остварују дугорочни утјецаји који се огледају у сталном повећању броја предмета у којима се примјењује мјера одузимања имовинске користи прибављене кривичним дјелима у надлежним институцијама у Федерацији БиХ, било да се ради о проведеним финансијским истрагама у тужилаштвима, донесеним рјешењима и пресудама надлежних судова, или другим радњама подузетим на основу Закона.
- Одузимање и управљање са имовином, као и њен поврат, јача повјерење јавности у институције и представља суштински аспект напора да се одржи владавина права како у БиХ, тако и у Федерацији БиХ. Заједничке едукације користе се у функцији изградње ефикаснијег система за одузимање имовинске користи прибављене кривичним дјелом у Федерацији БиХ и оно што је занимљиво је велика заинтересираност свих учесника, што нам је показатељ да са овим едукативним активностима наставимо и у наредним годинама - истакао је в.д. директора Агенције Емир Башић, саопћено је из Федералне агенције за управљање одузетом имовином.