Zamjenik premijera FBiH i federalni ministar razvoja, poduzetništva i obrta Vojin Mijatović rekao je u izjavi za Federalnu novinsku agenciju da je u Federaciji BiH trenutno potrebno donijeti zakon o društvenom poduzetništvu jer društvena preduzeća nisu u dovoljnoj mjeri pozicionirana budući da nisu orijentisana na profit, a ona, koja su počela s radom, u mnogim slučajevima teško opstaju na tržištu.
S ciljem da se uspostavi regulativa o društvenom poduzetništvu u Domu naroda Federalnog parlamenta je odobren Nacrt zakona o društvenom poduzetništvu, te upućen u javnu raspravu.
- S obzirom da ova oblast nije regulisana egzaktan broj privrednih subjekata koja sebe nazivaju društvenim preduzećima nije moguće utvrditi sa sigurnošću. Procjene su da je u ovom sektoru oko 40 pravnih subjekata, od čega njih više od 25 posluje na području Federacije BiH. Ovi subjekti su registrovani u formi društva sa ograničenom odgovornošću, udruženja i zadruga – istakao je ministar Mijatović.
Govoreći o glavnim koristima donošenja ovog zakona rekao je da bi se njegovim stupanjem na snagu norminirale definicije i pojmovi društvenog poduzetništva koje su preuzete iz evropske prakse.
- Definisali bi se kriteriji pri osnivanju i sticanju statusa društvenog preduzeća. Normirala bi se i administrativna procedura za sticanje statusa društvenog preduzeća, te nadležni organi koji će provesti tu proceduru. U obavezi bi bilo i vođenje registra ovih preduzeća - naglasio je ministar Mijatović.
Dodao je da bi ovaj zakon u konačnici doprinio sistemskom razvoju male privrede u Federaciji BiH.
- Imajući u vidu da je povećavanje zaposlenosti i stanovništva osnovni uslov za podizanje životnog standarda, smanjenje siromaštva i socijalne isključenosti, društveno poduzetništvo kao segment tržišne ekonomije je od ključnog značaja za ekonomsku i socijalnu stabilnost svake zemlje. Zato je donošenje ovog zakona jedan od strateških ciljeva Ministarstva prema trogodišnjem programu rada za 2023-2025. godinu – zaključio je ministar Mijatović.