U sjedištu Vlade Federacije BiH u Sarajevu danas je, u organizaciji Federalnog ministarstva raseljenih osoba i izbjeglica, upriličeno potpisivanje i dodjela ugovora za podršku razvoju početnog biznisa u povratničkim sredinama u ukupnoj vrijednosti od 843.941 KM.
Riječ je o podršci projektima koje resorno ministarstvo, nakon provedenog Javnog poziva, finansira putem programa “Podrška razvoju start-up (početnog biznisa) povratnika”.
Na ovogodišnji Javni poziv prijavilo se ukupno 85 subjekata većinom iz RS, te općina Drvar, Glamoč, Bosansko Grahovo i Bosanski Petrovac iz Federacije BiH. Federalno ministarstvo raseljenih osoba i izbjeglica podržalo je 59 poslovnih ideja, a ugovore sa korisnicima danas je potpisao ministar Nerin Dizdar.
- Radi se o najvećem iznosu do sada. U prosjeku će ti povratnički start up-ovi dobivati 15.000 KM, što su značajna sredstva za početak njihovog poslovanja. Vlada Federacije BiH i Federalno ministarstvo raseljenih osoba i izbjeglica planiraju i dalje pratiti i jačati suštinski održivi povratak, a to je za nas upravo zapošljavanje povratnika – kazao je Dizdar.
Ministar smatra da je javnim pozivom trebala biti obuhvaćena cijela BiH.
- Ovaj javni poziv je objavljen prije mog imenovanja. Ne treba biti uskraćivanja sredstava povratnicima po osnovu mjesta stanovanja. Korigovat ćemo sve javne pozive ubuduće kako bi svi povratnici bili tretirani na isti način – kazao je ministar.
Dopremijer Federacije BiH i federalni ministar razvoja, poduzetništva i obrta Vojin Mijatović poručio je da su podrška samozapošljavanju, otvorenje novih radnih mjesta i održiv povratak strateška odrednica Vlade Federacije BiH u ovom sazivu.
- Ono što je bitno u cijeloj ovoj priči jeste samozapošljavanje. Ta tranzicija ministarstva od freza, traktora i plastenika do biznisa treba da omogući da ljudi zaista ostanu tamo gdje su se vratili. Dakle, nova radna mjesta, to treba biti definitivno strateška odrednica i biće Vlade Federacije u ovom sazivu i resornog ministarstva – poručio je Mijatović.
Od ukupnog broja korisnika 22 posto su žene poduzetnice, te čak 41 posto korisnika životne dobi do 35 godina.
Kroz ovaj Program Federalnog ministarstva raseljenih osoba i izbjeglica od 2017. do 2022. godine podržano je 385 početnih biznisa za što je izdvojeno više od 3,4 miliona KM.