UKAZ
O PROGLAŠENJU ZAKONA O ZAŠTITI CIVILNIH ŽRTAVA RATA U FEDERACIJI BOSNE I HERCEGOVINE
Broj 01-02-1-361-01/23
04. augusta 2023. godine
Sarajevo
Predsjednica
Lidija Bradara, s. r.
ZAKON
O ZAŠTITI CIVILNIH ŽRTAVA RATA U FEDERACIJI BOSNE I HERCEGOVINE
POGLAVLJE I. OPĆE ODREDBE
Član 1.
(Predmet)
Član 2.
(Korištenje izraza)
POGLAVLJE II. OSNOVNI PRINCIPI ZAŠTITE CIVILNIH ŽRTAVA RATA
Član 3.
(Nadležnost)
Član 4.
(Proširenje prava prema mogućnostima kantona)
Član 5.
(Primjena propisa)
Član 6.
(Mogućnost korištenja prava)
Član 12.
(Državljanstvo, prebivalište/boravište kao uslov za podnošenje zahtjeva za ostvarivanje prava)
(1) Prava utvrđena ovim zakonom ostvaruju i koriste državljani Bosne i Hercegovine, sa prebivalištem na području Federacije.
(2) Zahtjev za ostvarivanje prava po ovom zakonu može podnijeti državljanin Bosne i Hercegovine, koji najmanje šest mjeseci ima mjesto prebivališta na području Federacije.
e) porodičnu invalidninu;
d) ortopedski dodatak;
c) dodatak za njegu i pomoć od druge osobe;
b) mjesečno lično novčano primanje;
a) ličnu invalidninu;
(1) Civilne žrtve rata ostvaruju sljedeća prava:
Član 11.
(Prava civilnih žrtava rata)
POGLAVLJE IV. VRSTE PRAVA I OSNOVNI USLOVI ZA NJIHOVO OSTVARIVANJE
(2) Status civilne žrtve rata, priznaje se i drugim osobama državljanima Bosne i Hercegovine sa prebivalištem na području Federacije, kod kojih je nastupilo oštećenje organizma u vezi sa ratnim događajima iz stava (1) ovog člana, ukoliko odgovarajuća prava ne ostvaruju, ili ne mogu ostvariti po drugim propisima.
c) članovima porodice osobe koja je poginula ili nestala u vezi sa ratnim događajima iz tačke a) ovog stava, pod uslovom da je u momentu pogibije ili nestanka bila civil.
b) osobi koja je tokom rata ili neposredne ratne opasnosti preživjela seksualno zlostavljanje ili silovanje, pod uslovom da je u momentu događaja bila civil - posebna kategorija civilnih žrtava rata, kao i djetetu koje je rođeno iz čina ratnog silovanja - dijete posebne kategorije civilnih žrtava rata, neovisno o ostvarenom statusu majke;
a) osobi kod koje je nastupilo oštećenje organizma ili značajno narušavanje zdravlja, od minimalno 20% tjelesnog oštećenja usljed ratnih događaja (bombardovanje, ulične borbe, diverzantske akcije, eksplozija ratnog materijala, zalutali metak i sl.), mučenja, nehumanog i ponižavajućeg postupanja, nezakonitog kažnjavanja, protupravnog lišavanja slobode (zatvor, koncentracioni logor, internacija, prinudni rad) i eksplozije zaostalog ratnog materijala nakon završetka rata, pod uslovom da je u momentu stradanja bila civil;
(1) Status civilne žrtve rata priznaje se:
Član 10.
(Status civilne žrtve rata)
Žrtve fašističkog terora, žrtve ratnih događaja, žrtve zaostalog ratnog materijala i žrtve neprijateljskih diverzantskih akcija, kao i članovi porodice žrtava fašističkog terora, kojima je to svojstvo priznato nakon Drugog svjetskog rata, po propisima o zaštiti civilnih žrtava rata koji su se primjenjivali na teritoriji Federacije do dana stupanja na snagu ovog zakona, smatraju se civilnim žrtvama rata, odnosno članovima porodice civilnih žrtava rata u skladu sa ovim zakonom i koriste prava u obimu i pod uslovima propisanim ovim zakonom.
Član 9.
(Kontinuitet primjene propisa o zaštiti civilnih žrtava rata)
(2) Civilna žrtva rata je i osoba kod koje je nakon perioda rata navedenog u stavu (1) ovog člana, usljed aktiviranja zaostalog ratnog materijala nastupilo oštećenje organizma, što uključuje i mentalno oštećenje ili značajno narušavanje zdravlja, ili pogibiju te osobe.
(1) U smislu ovog zakona civilna žrtva rata je civilna osoba kod koje je tokom rata ili neposredne ratne opasnosti, počevši od 30.04.1991. godine do 14.02.1996. godine, usljed ranjavanja ili nekog drugog oblika ratne torture nastupilo oštećenje organizma, što uključuje i mentalno oštećenje ili značajno narušavanje zdravlja, ili nestanak ili pogibiju te osobe.
Član 8.
(Definicija civilne žrtve rata)
POGLAVLJE III. POJAM I STATUS CIVILNE ŽRTVE RATA
U postupku za ostvarivanje prava iz ovog zakona zabranjen je svaki oblik diskriminacije utemeljene na rasi, boji kože, jeziku, vjeri, etničkoj pripadnosti, invaliditetu, starosnoj dobi, nacionalnom ili socijalnom porijeklu, vezi s nacionalnom manjinom, političkom ili drugom uvjerenju, imovnom stanju, članstvu u sindikatu ili drugom udruženju, obrazovanju, društvenom položaju i spolu, seksualnoj orijentaciji, rodnom identitetu, spolnim karakteristikama i bilo kojim drugim stvarnim ili pretpostavljenim osnovama.
Član 7.
(Načelo nediskriminacije)
POGLAVLJE VI. PRAVA PO OSNOVU OŠTEĆENJA ORGANIZMA
Član 18.
(Vrste prava)
Po osnovu oštećenja organizma, u visini od najmanje 60%, civilne žrtve rata ostvaruju sljedeća prava:
a) ličnu invalidninu;
b) dodatak za njegu i pomoć od druge osobe i
c) ortopedski dodatak.
Član 19.
(Razvrstavanje prema procentu tjelesnog oštećenja)
(1) Radi ostvarivanja prava utvrđenih ovim zakonom za civilne žrtve rata, osobe sa invaliditetom se razvrstavaju prema utvrđenom procentu oštećenja organizma, u šest grupa, i to:
I grupa - osobe sa invaliditetom sa 100% tjelesnog oštećenja kojima je za redovan život potrebna njega i pomoć od druge osobe;
II grupa - osobe sa invaliditetom sa 100% tjelesnog oštećenja;
III grupa - osobe sa invaliditetom sa 90% tjelesnog ošećenja;
IV grupa - osobe sa invaliditetom sa 80% tjelesnog oštećenja;
V grupa - osobe sa invaliditetom sa 70% tjelesnog oštećenja;
VI grupa - osobe sa invaliditetom sa 60% tjelesnog oštećenja.
(2) Pri utvrđivanju procenta oštećenja organizma za osobe kod kojih je pod okolnostima iz člana 10. ovog zakona nastupilo oštećenje organizma zbog bolesti uzrokovane, odnosno pogoršane pod tim okolnostima, utvrđuje se odgovarajući procenat cjelokupnog oštećenja organizma.
(3) Ako kod korisnika prava nastupe promjene vezane za oštećenje organizma, a koje su od utjecaja na pravo utvrđeno konačnim rješenjem, korisnik može, po isteku dvije godine od dana donošenja tog rješenja, podnijeti novi zahtjev za utvrđivanje procenta oštećenja organizma u vezi sa nastalom promjenom.
(4) Odredba stava (3) ovog člana primjenjuje se i na civilne žrtve rata koje u pogledu procenta tjelesnog oštećenja nisu ostvarile uslov za ostvarivanje novčanih primanja.
Član 20.
(Rokovi za podnošenje zahtjeva)
(1) Krajnji rok za podnošenje zahtjeva za ostvarivanje statusa civilne žrtve rata po osnovu oštećenja organizma je šest mjeseci od dana stupanja na snagu ovog zakona.
b) osoba koja će po osnovu tjelesnog oštećenja usljed eksplozije zaostalog ratnog materijala, ispuniti uslove za ostvarivanje povoljnijeg prava po ovom propisu, u odnosu na sva prava koja koristi ili može koristiti po ovom ili drugom propisu.
a) osoba koja ispunjava uslove za ostvarivanje prava na mjesečno lično novčano primanje po ovom propisu, a u odnosu na ličnu invalidninu po ovom ili drugom propisu;
(3) Korisnik prava po ovom zakonu, promjenom mjesta prebivališta na područje entiteta Republika Srpska ili Brčko Distrikta Bosne i Hercegovine, zadržava ostvareno pravo, ukoliko isto ne može ostvariti po propisima na području novog mjesta prebivališta.
(4) Strani državljani, koji su tjelesno oštećenje zadobili ili im je član porodice poginuo ili nestao kao civilna žrtva rata, ostvaruju prava utvrđena ovim zakonom, ako po istom osnovu ne ostvaruju prava od države čiji su državljani ili države na čijem teritoriju imaju prebivalište.
(5) Korisniku prava po ovom zakonu, sa privremenim boravištem na teritoriji Federacije, po povratku u svoje ranije mjesto prebivališta u entitetu Republika Srpska ili Brčko Distriktu Bosne i Hercegovine, osigurat će se daljnje ostvarivanje prava koja je imao u mjestu privremenog boravišta.
(6) O ostvarivanju prava iz stava (3) i (5) ovog člana, rješava centar za socijalni rad ili nadležna općinska služba za upravu (u daljnjem tekstu: nadležni općinski organ) prema mjestu posljednjeg prebivališta ili posljednjeg privremenog boravka korisnika prava.
(7) O ostvarivanju prava iz stava (4) ovog člana, rješava nadležni općinski organ prema mjestu posljednjeg prebivališta stranog državljanina u Federaciji.
Član 13.
(Krivična djela i korištenje prava)
(1) Prava utvrđena ovim zakonom ne može ostvarivati osoba koja je pravomoćnom sudskom presudom osuđena za krivična djela protiv ustavnog poretka Bosne i Hercegovine, ugrožavanja ustavnog poretka i sigurnosti Bosne i Hercegovine ili Federacije, i krivična djela protiv čovječnosti i međunarodnog prava zbog ratnih zločina.
(2) Osoba iz stava (1) ovog člana gubi pravo koje joj je u skladu sa odredbama ovog zakona priznato prije donošenja pravomoćne sudske presude.
(3) Prestanak prava iz stava (2) ovog člana utvrdit će nadležni općinski organ posebnim rješenjem zaključno sa danom pravomoćnosti presude.
IV grupa - 43% od osnovice;
V grupa - 32% od osnovice;
VI grupa - 18% od osnovice.
Odjeljak B. Dodatak za njegu i pomoć od druge osobe
Član 24.
(Pravo na dodatak za njegu i pomoć od druge osobe)
Pravo na dodatak za njegu i pomoć od druge osobe ostvaruju osobe kod kojih je procenat oštećenja organizma utvrđen u visini od I do IV grupe iz člana 19. ovog zakona, a koji su nesposobni za vršenje osnovnih životnih potreba bez pomoći druge osobe.
Član 25.
(Utvrđivanje prava na dodatak za njegu i pomoć od druge osobe)
Dodatak za njegu i pomoć od druge osobe iz člana 24. ovog zakona određuje se u mjesečnom iznosu prema odgovarajućem stepenu dodatka za njegu i pomoć druge osobe, u procentu od utvrđene osnovice iz člana 16. ovog zakona kako slijedi:
a) dodatak za njegu i pomoć druge osobe I stepen - 100% od osnovice;
b) dodatak za njegu i pomoć druge osobe II stepen - 70% od osnovice;
c) dodatak za njegu i pomoć druge osobe III stepen - 50% od osnovice.
Odjeljak C. Ortopedski dodatak
Član 26.
(Pravo na ortopedski dodatak)
Pravo na ortopedski dodatak ostvaruje osoba kod koje je oštećenje organizma nastupilo kao neposredna posljedica zadobijene rane, povrede ili ozljede koja je prouzrokovala amputaciju ekstremiteta ili teško oštećenje funkcije ekstremiteta ili potpuni gubitak vida na oba oka.
Član 27.
(Utvrđivanje prava na ortopedski dodatak)
(4) Osobi koja je ostvarila pravo po ovom zakonu, a protiv koje je pokrenut krivični postupak zbog djela iz stava (1) ovog člana, ne isplaćuju se novčana primanja za vrijeme do okončanja tog postupka, o čemu nadležni općinski organ donosi posebno rješenje.
(5) Zadržana novčana primanja isplatit će se osobi iz stava (4) ovog člana ukoliko krivični postupak protiv nje bude pravomoćnom odlukom suda obustavljen, ili ako korisnik pravomoćnom presudom bude oslobođen optužbe, odnosno, ako optužba protiv njega bude odbijena, ali ne zbog nenadležnosti suda.
Član 14.
(Krivične presude i korištenje prava)
(1) Korisniku prava, osuđenom pravomoćnom sudskom presudom na kaznu zatvora u trajanju od šest mjeseci i duže, ne pripadaju ta prava za vrijeme dok se nalazi na izdržavanju kazne.
(2) Ako se korisnik mjesečnih novčanih primanja nalazi u pritvoru, članovima porodice koje korisnik izdržava, za vrijeme trajanja pritvora, isplaćuje se polovina tih primanja. Zadržana polovina primanja isplatit će se korisniku, ako krivični postupak bude pravomoćnom odlukom suda obustavljen, ili ako korisnik pravomoćnom presudom bude oslobođen optužbe, odnosno, ako optužba protiv njega bude odbijena, ali ne zbog nenadležnosti suda.
Član 15.
(Prenos ostvarenih prava)
(1) Prava utvrđena ovim zakonom ne mogu se prenositi na druge osobe, niti se mogu nasljeđivati.
(2) Dospjeli, a neisplaćeni iznosi novčanih primanja utvrđenih na osnovu ovog zakona za civilne žrtve rata, čine dio ostavinske mase i isplaćuju se u skladu sa odlukom koja je donesena u ostavinskom postupku.
POGLAVLJE V. OSNOVICA ZA OBRAČUN NOVČANIH PRIMANJA
Član 16.
(Utvrđivanje osnovica za obračun novčanih primanja)
Osnovica za obračun novčanih primanja iz člana 11. stav (1), tačka a) do e) ovog zakona iznosi 70% od osnovice utvrđene federalnim propisima o pravima branilaca i članova njihovih porodica.
e) oduzimanje biološke reproduktivne sposobnosti osobe;
f) seksualno porobljavanje;
g) drugi oblik seksualnog nasilja usporedive težine prema dostupnoj sudskoj praksi Međunarodnog krivičnog suda za bivšu Jugoslaviju i sudova u Bosni i Hercegovini.
(2) Seksualno zlostavljanje ili silovanje iz stava (1) ovoga člana je ono koje je počinjeno prema drugoj osobi bez njezina pristanka ili upotrebom sile ili prijetnje, te navođenjem druge osobe da bez svog pristanka nad samom sobom ili nad trećom osobom obavi radnju iz stava (1) ovoga člana.
(3) Žrtva seksualnog zlostavljanja ili silovanja u smislu ovog zakona je osoba prema kojoj je počinjeno ili koja je, u okolnostima zatočeništva, nad samom sobom ili trećom osobom navedena na počinjenje jednog ili više oblika seksualnog nasilja u skladu sa ovim članom, od strane vojne ili policijske osobe, te pripadnika paravojnih postrojbi i grupa ili civilne osobe, koja je na počinjenje seksualnog nasilja potaknuta ili prisiljena od strane tih osoba.
(4) Osoba iz st. (1) i (3) ovog člana smatra se posebnom kategorijom civilne žrtve rata.
Član 29.
(Podnošenje zahtjeva)
Podnošenje zahtjeva za ostvarivanje statusa posebne kategorije civilnih žrtava rata kao i statusa djetetu koje je rođeno iz čina ratnog silovanja - dijete posebne kategorije civilnih žrtava rata, nije ograničeno rokom.
Član 30.
(Utvrđivanje prava na mjesečno lično novčano primanje)
Mjesečno lično novčano primanje utvrđuje se u visini 100% od osnovice iz člana 16. ovog zakona.
POGLAVLJE VIII. PRAVO PO OSNOVU POGIBIJE ILI NESTANKA ČLANA PORODICE - PORODIČNA INVALIDNINA
Član 31.
(Pravo na porodičnu invalidninu)
Član 17.
(Usklađivanje osnovice)
Osnovica za civilne žrtve rata propisana ovim zakonom usklađuje se sa kretanjem osnovice korisnika prava po propisima o pravima branilaca i članova njihovih porodica.
Odjeljak A. Lična invalidnina
Član 22.
(Pravo na ličnu invalidninu)
Pravo na ličnu invalidninu ostvaruje osoba kod koje je utvrđeno postojanje oštećenja organizma u minimalnom procentu propisanom odredbama ovog zakona, srazmjerno stepenu oštećenja utvrđenom nalazom, ocjenom i mišljenjem nadležnog organa.
a) bračni partner;
b) djeca rođena u braku i van braka, usvojenici i pastorčad;
c) roditelji i usvojioci;
d) očuh i maćeha;
e) vanbračni partner civilne žrtve rata, s kojom ima djecu i s kojom je živio do njene smrti u zajedničkom domaćinstvu najmanje godinu dana.
Član 34.
(Uslovi za ostvarivanje prava na porodičnu invalidninu)
Članovi porodice civilne žrtve rata, pravo na porodičnu invalidninu mogu ostvariti pod sljedećim uslovima:
a) udovica - kad navrši 50 godina života ili udovac - kad navrši 60 godina života, a i prije navršenih 50 godina, odnosno 60 godina života, ako su nesposobni za privređivanje;
b) djeca, usvojenici i pastorčad - do navršene 15. godine života, odnosno ako su na školovanju do kraja propisanog trajanja redovnog školovanja, najkasnije do navršene 26. godine života, a ako su nesposobna za privređivanje, dok ta nesposobnost traje pod uslovom da je nesposobnost nastupila prije navršene 15. godine života, odnosno za vrijeme redovnog školovanja, prije navršene 26. godine života. Osoba čije je školovanje prekinuto zbog bolesti, može koristiti pravo na porodičnu invalidninu i za vrijeme trajanja bolesti do navršene 26. godine života, a nakon toga, ukoliko je osoba nastavila redovno školovanje, najduže još za onoliko vremena koliko je zbog bolesti izgubila od redovnog školovanja, pod uslovom da je redovno školovanje nastavljeno prije navršene 26. godine života;
c) bračni partner ima pravo na porodičnu invalidninu kao sauživalac sa osobama iz tačke b) ovog člana, bez obzira na uslove iz tačke a), sve dok ijedna od osoba iz tačke b) ima pravo na porodičnu invalidninu;
d) bračni partner gubi prava po ovom zakonu ako je napustio djecu s kojom koristi prava kao sauživalac, zanemario njihovo izdržavanje, podizanje i odgoj. Ta prava mogu se ponovo uspostaviti ako bračni partner nastavi obavljati roditeljske dužnosti za vrijeme dok se djeca koriste pravima u skladu sa ovim zakonom;
e) osobe iz člana 33. tačka e) ovog zakona ostvaruju prava pod uslovima i na način kao i osobe iz tačke a) ovog člana;
f) roditelji i usvojioci imaju pravo na porodičnu invalidninu, iako su članovi uže porodice ostvarili to pravo;
g) očuh i maćeha, koji su sa civilnom žrtvom rata živjeli u zajedničkom domaćinstvu najmanje tri godine prije njene smrti ili nestanka, imaju pravo na porodičnu invalidninu, ukoliko nema osoba iz tačke f) ovog člana;
Član 23.
(Utvrđivanje lične invalidnine)
Lična invalidnina iz člana 22. ovog zakona utvrđuje se u mjesečnom iznosu prema grupi oštećenja organizma iz člana 19. ovog zakona, u procentu od utvrđene osnovice iz člana 16. ovog zakona kako slijedi:
I grupa - 100 % od osnovice;
II grupa - 73% od osnovice;
III grupa - 55% od osnovice;
Ortopedski dodatak iz člana 26. ovog zakona određuje se u mjesečnom iznosu prema odgovarajućem stepenu ortopedskog dodatka, u procentu od utvrđene osnovice iz člana 16. ovog zakona kako slijedi:
a) ortopedski dodatak I stepen - 29% od osnovice;
a) za jednog člana porodice u visini 43% od osnovice;
b) za dva člana porodice u visini 55% od osnovice;
c) za tri člana porodice u visini 60% od osnovice;
d) za četiri i više članova porodice u visini 65% od osnovice.
POGLAVLJE IX. SVRHA ISPLATE NOVČANIH NAKNADA ZA PRIZNATA PRAVA
Član 36.
(Izjednačavanje mogućnosti)
Svrha isplate novčanih naknada za osobe iz člana 19. stav (1) ovog zakona I, II i III grupe, u smislu ovog zakona, je naknada za izjednačavanje mogućnosti po osnovu invaliditeta i dio mjera reparacije države za štetu koju su pretrpile ove osobe, usljed okolnosti iz stava (1) tačka a) i stava (2) člana 10. ovog zakona.
Član 37.
(Reparacija)
(1) Svrha isplate novčanih naknada za osobe iz člana 19. stav (1) ovog zakona IV, V i VI grupe, kao i za osobe iz čl. 28. i 31., u smislu ovog zakona, je dio mjera reparacije države za štetu koju su pretrpile ove osobe, usljed okolnosti iz člana 10. ovog zakona.
(2) Ostvarivanje prava u skladu sa ovim zakonom neće ni na koji način ograničiti ostvarivanje ostalih reparacijskih prava u skladu sa drugim propisima koji se primjenjuju u Bosni i Hercegovini.
POGLAVLJE X. POSTUPAK OSTVARIVANJA PRAVA
Član 38.
(Nadležnost u postupku)
O pravima i statusu iz člana 10. ovog zakona rješava u prvom stepenu nadležni općinski organ, prema mjestu prebivališta ili boravišta podnosioca zahtjeva, a o žalbama protiv rješenja donesenih u prvom stepenu rješava nadležni kantonalni organ uprave.
Član 39.
(Revizija)
(1) Rješenje o priznavanju prava, za podnosioce koji su zahtjev za ostvarivanje prava podnijeli nakon stupanja na snagu ovog zakona, podliježe reviziji.
b) ortopedski dodatak II stepen - 22% od osnovice;
c) ortopedski dodatak III stepen - 17% od osnovice.
POGLAVLJE VII. PRAVO PO OSNOVU PREŽIVJELOG SEKSUALNOG ZLOSTAVLJANJA ILI SILOVANJA - MJESEČNO LIČNO NOVČANO PRIMANJE
Član 28.
(Pravo na mjesečno lično novčano primanje)
(1) Pravo na mjesečno lično novčano primanje ostvaruje osoba koja je tokom rata ili neposredne ratne opasnosti, u okolnostima iz člana 10. stav (1) tačka b) ovog zakona, preživjela jedan od sljedećih oblika seksualnog zlostavljanja ili silovanja:
a) vaginalna, analna ili oralna penetracija seksualne naravi bilo kojim dijelom tijela ili predmetom u tijelo druge osobe;
b) ozljeđivanje s teškim posljedicama kao što je odstranjivanje, obrezivanje ili drugi oblik sakaćenja cijelog ili bilo kojeg dijela spolnog organa osobe;
c) izazivanje nasilne trudnoće;
d) izazivanje pobačaja;
(2) Rok iz stava (1) ovog člana ne odnosi se na osobe kod kojih je oštećenje organizma nastalo kao posljedica zaostalog ratnog materijala nakon završetka rata.
Član 21.
(Medicinsko vještačenje)
Oštećenje organizma civilne žrtve rata, pravo na dodatak za njegu i pomoć od druge osobe, pravo na ortopedski dodatak, kao i nesposobnost za privređivanje, utvrđuju se na osnovu nalaza i mišljenja nadležne institucije iz područja medicine i medicinskog vještačenja, određene propisom federalnog ministra rada i socijalne politike (u daljnjem tekstu: federalni ministar).
Član 33.
(Prava na porodičnu invalidninu članova porodice)
Pravo na porodičnu invalidninu, u skladu sa odredbama ovog zakona mogu ostvariti sljedeći članovi porodice civilne žrtve rata:
h) očuh, maćeha i usvojitelj koji u skladu sa ovim zakonom ispunjavaju uslove za priznavanje prava na porodičnu invalidninu, imaju preče pravo od roditelja koji nije izvršavao roditeljsku dužnost prema osobi u odnosu na koje se to pravo izvodi;
i) svi članovi porodice koji po osnovu pogibije ili nestanka iste osobe ostvaruju pravo na porodičnu invalidninu, smatraju se sauživaocima u odnosu na tu osobu i pravo koje ostvaruju;
j) ako pravo na porodičnu invalidninu ostvaruju dva ili više članova porodice, porodična invalidnina pripada im kao sauživaocima u jednakim dijelovima;
k) osoba koja ispunjava uslove za priznavanje prava na ličnu i na porodičnu invalidninu po osnovu dvije ili više osoba, ima pravo na ličnu invalidninu i na jednu polovinu pripadajućeg dijela porodične invalidnine za svaku od tih osoba;
l) članovi porodice, koji ispunjavaju uslove za priznavanje prava na porodičnu invalidninu po osnovu dvije ili više osoba, poginulih, umrlih ili nestalih u vezi sa ratnim događanjima, imaju pravo na porodičnu invalidninu za jednu osobu i na po jednu polovinu porodične invalidnine za svaku sljedeću osobu.
Član 35.
(Mjesečni iznosi porodične invalidnine)
Porodična invalidnina utvrđuje se u mjesečnom iznosu od osnovice iz člana 16. ovog zakona i to:
Pravo na porodičnu invalidninu ostvaruju članovi porodice osobe koja je poginula ili nestala u okolnostima iz člana 10. stav (1) tačka a) ovog zakona, pod uslovom da je u momentu pogibije ili nestanka bila civil.
Član 32.
(Pravo na porodičnu invalidninu umrlih korisnika prava)
Pravo na porodičnu invalidninu, u skladu sa uslovima propisanim ovim zakonom, imaju i članovi porodice civilne žrtve rata od I do IV grupe koja je do smrti koristila dodatak za njegu i pomoć od druge osobe.
(1) Osim dokaza iz člana 40. st. (1), (2) i (3), status posebne kategorije civilnih žrtava rata i djece posebne kategorije civilnih žrtava rata utvrđuje se i na osnovu stručnog mišljenja Komisije za davanje stručnog mišljenja radi utvrđivanja statusa posebne kategorije civilnih žrtava rata (u daljnjem tekstu: Komisija).
Član 43.
(Početak ostvarivanja prava)
Prava po ovom zakonu, pripadaju civilnoj žrtvi rata (u daljnjem tekstu: korisnik) od prvog dana narednog mjeseca od dana podnošenja zahtjeva za priznavanje tih prava.
Član 44.
(Način isplate ostvarenih prava)
Novčana primanja utvrđena na osnovu ovog zakona isplaćuju se u mjesečnim iznosima i to unazad.
Član 45.
(Obaveza prijave nastalih promjena)
Korisnici prava dužni su u roku od 15 dana od dana nastale promjene prijaviti nadležnom organu svaku promjenu od uticaja na obim ili mogućnost daljnjeg korištenja tog prava.
Član 46.
(Isplata, kontrola i korekcija isplata novčanih naknada)
(1) Isplate novčanih naknada po ovom zakonu za civilne žrtve rata vrši nadležni kantonalni organ uprave.
(2) U cilju osiguranja redovnih isplata mjesečnih novčanih naknada korisnicima, dio sredstava koji se isplaćuje iz federalnog budžeta, doznačiće se nadležnom kantonalnom organu uprave prema iznosu finansijskog zahtjeva koji taj organ mjesečno podnosi Federalnom ministarstvu.
(3) Kontrola utroška doznačenog federalnog dijela sredstava iz stava (2) ovog člana vrši se u tekućem mjesecu za prethodni mjesec.
(4) Ukoliko se u postupku kontrole utvrdi da je ukupan iznos doznačenog federalnog dijela sredstava veći ili manji od iznosa koji je ovim zakonom predviđen kao udio Federacije, korekcija isplaćenog iznosa vrši se u tekućem mjesecu za prethodni mjesec.
(2) Komisiju imenuje federalni ministar, uz saglasnost Vlade Federacije Bosne i Hercegovine (u daljnjem tekstu: Vlada Federacije).
(3) Nadležnost Komisije je davanje stručnog mišljenja da li je podnosilac zahtjeva žrtva seksualnog zlostavljanja i silovanja, i davanje stručnog mišljenja da li je podnosilac zahtjeva dijete rođeno iz čina ratnog silovanja.
(4) Komisiju čini pet članova i to: dva člana koji imaju završen VSS - VII stepen stručne spreme, odnosno, visoko obrazovanje prvog ciklusa (koji se vrednuje sa 240 ECTS bodova), ili drugog ili trećeg ciklusa Bolonjskog sistema studiranja (diploma visokog obrazovanja pravne struke), dva člana koji imaju završen VSS - VII stepen stručne spreme, odnosno, visoko obrazovanje drugog ciklusa (koji se vrednuje sa 300 ECTS bodova) ili trećeg ciklusa Bolonjskog sistema studiranja (diploma visokog obrazovanja studija psihologije) i specijalista psihijatar/neuropsihijatar.
(5) Mandat Komisije traje četiri godine.
(6) Federalno ministarstvo osigurava administrativno-tehničku podršku i finansiranje rada Komisije.
(7) Postupak, organizacija, način rada i donošenja odluka, kao i obrazac stručnog mišljenja Komisije, te druga pitanja važna za njen rad, bliže će se definirati Pravilnikom koji donosi federalni ministar u roku od 60 dana od dana stupanja na snagu ovog zakona.
Član 42.
(Troškovi i refundacija troškova postupka)
(1) Troškovi postupka za ostvarivanje prava po ovom zakonu padaju na teret organa koji vodi postupak.
(2) Reviziji podliježe i rješenje kojim je podnosiocu zahtjeva utvrđen status civilne žrtve rata iako mu istim rješenjem nije priznato niti jedno od prava iz člana 11. stav (1) tačka a) do e) ovog zakona.
(3) Reviziju, po službenoj dužnosti, vrši nadležni kantonalni organ uprave.
(4) U postupku revizije iz stava (1) ovog člana, nadležni kantonalni organ uprave može dati saglasnost na prvostepeno rješenje, može ga izmijeniti, poništiti, ukinuti i sam drugačije riješiti upravnu stvar ili vratiti predmet prvostepenom organu na ponovni postupak.
(5) Ako je protiv rješenja iz stava (1) ovog člana izjavljena žalba, o reviziji i žalbi rješava se istim rješenjem.
(6) Ako protiv rješenja iz stava (1) ovog člana nije izjavljena žalba, prvostepeni organ, koji je donio to rješenje, dostavit će ga, zajedno sa spisima predmeta, organu nadležnom za reviziju, u roku od osam dana od dana isteka roka za žalbu.
(7) Revizija odlaže izvršenje rješenja.
Član 50.
(Poticanje saradnje sa organizacijama civilnih žrtava rata)
U cilju ostvarivanja boljeg položaja i zaštite civilnih žrtava rata, nadležni organi Federacije, kantona i općina ostvaruju, podržavaju i potiču saradnju sa reprezentativnim organizacijama civilnih žrtava rata.
POGLAVLJE XII. NADZOR
Član 40.
(Dokazna sredstva)
(1) Dokazivanje u postupku utvrđivanja statusa civilne žrtve rata u skladu sa članom 10. ovog zakona, vrši se pisanim dokaznim sredstvima, izdatim u skladu sa propisima o upravnom postupku.
(2) Pisanim dokaznim sredstvima, iz stava (1) ovog člana, smatra se medicinska dokumentacija o liječenju izdata neposredno nakon nastanka oštećenja organizma, kao i drugi odgovarajući dokaz izdat od strane nadležne institucije o nastanku okolnosti u skladu sa članom 10. ovog zakona.
(3) Pisanim dokaznim sredstvima, iz stava (1) ovog člana, smatra se i dokumentacija izdata od strane udruženja građana koje se bavi pružanjem pomoći osobama iz člana 10. ovog zakona, ovlaštenog u postupku akreditacije koji provodi Federalno ministarstvo rada i socijalne politike (u daljnjem tekstu: Federalno ministarstvo).
(2) Troškovi postupka za osobe iz člana 19. stav (3) ovog zakona padaju na teret podnosioca zahtjeva, izuzev ukoliko mu nakon provedenog postupka bude utvđeno pogoršanje zdravstvenog stanja, u kojem slučaju ima pravo na njihovu refundaciju.
(3) Refundacija troškova iz stava (2) ovog člana pada na teret kantona u kojem osoba ima prebivalište u momentu podnošenja zahtjeva.
POGLAVLJE XI. POSEBNE ODREDBE
(4) Sva dostavljena dokumentacija je predmet provjere i revizije.
(5) U roku od 60 dana od dana stupanja na snagu ovog zakona federalni ministar će podzakonskim aktom bliže regulisati pitanja koja se odnose na provedbu postupka priznavanja statusa civilne žrtve rata, potrebnu dokumentaciju, vrednovanje dokumentacije u postupku, postupak akreditacije i obaveze akreditovanih udruženja za izdavanje uvjerenja u postupku priznavanja statusa civilne žrtve rata.
Član 41.
(Komisija za davanje stručnog mišljenja)
(5) Korekcija iz stava (4) ovog člana vrši se umanjenjem ili uvećanjem isplate federalnog dijela sredstava za tekući mjesec, u odnosu na dostavljeni finansijski zahtjev kantonalnog organa uprave.
b) omogući korištenje prava osobi kojoj ne pripada pravo po ovom zakonu ili joj ne pripada u tom obimu;
c) inspektoru ne osigura neometano obavljanje inspekcijskog nadzora i ne stavi mu na raspolaganje sva sredstva i potrebnu dokumentaciju.
(2) Za prekršaj iz stava (1) ovog člana kaznit će se i odgovorna osoba u nadležnom općinskom organu, novčanom kaznom od 500,00 KM do 1.500,00 KM.
POGLAVLJE XIV. PRELAZNE I ZAVRŠNE ODREDBE
Član 54.
(Nastavak korištenja prava)
(1) Nadležni općinski organi će u roku od šest mjeseci od dana stupanja na snagu ovog zakona, po službenoj dužnosti donijeti rješenja o nastavku korištenja prava za sve postojeće korisnike u skladu sa odredbama ovog zakona.
(2) U postupku donošenja rješenja iz stava (1) ovog člana, ne mogu se preispitivati činjenice koje su prethodnim rješenjem utvrđene kao osnova za sticanje statusa civilne žrtve rata.
(3) Svim postojećim korisnicima prava u postupku donošenja rješenja u skladu sa odredbama ovog zakona, početak trajanja prava će se utvrditi od prvog dana narednog mjeseca u kojem je zakon stupio na snagu.
Član 55.
(Okončanje ranije započetih postupaka)
(1) Postupci za ostvarivanje prava, uključujući i dio postupka po žalbi podnosioca, započeti prije stupanja na snagu ovog zakona, a koji nisu završeni, okončat će se po odredbama ovog zakona.
(2) Nadležni prvostepeni i drugostepeni organi kao i podnosioci zahtjeva nisu obavezni pribavljati nove dokaze u postupcima iz stava (1) ovog člana, ukoliko dokazi pribavljeni do dana stupanja na snagu ovog zakona nisu u suprotnosti sa njegovim odredbama.
Član 56.
(Rok za usklađivanje propisa sa ovim zakonom)
Nadležna tijela kantona će, u roku od šest mjeseci od dana stupanja na snagu ovog zakona, uskladiti svoje propise iz oblasti zašite civilnih žrtava rata sa odredbama ovog zakona.
Član 57.
(Prestanak primjene zakonskih odredbi)
Danom stupanja na snagu ovog zakona, prestaje primjena odredbi: član 1. stav (1) tač. 4. i 5., st. (2), (3) i (4), član 7. (u odnosu na civilne žrtve rata), čl. 54. do 65., član 65a, čl. 66. i 67., čl. 69. do 76., član 76a, čl. 77. do 79., čl. 79a i 79b, član 80., član 80a, čl. 81. do 85. Zakona o osnovama socijalne zaštite, zaštite civilnih žrtava rata i zaštite porodice sa djecom ("Službene novine Federacije BiH", br. 36/99, 54/04, 39/06, 14/09, 45/16 i 40/18).
Član 58.
(Stupanje na snagu)
Ovaj zakon stupa na snagu osmog dana od dana objavljivanja u "Službenim novinama Federacije BiH", a primjenjivat će se od 01.01.2024. godine.
Član 47.
(Evidencija korisnika i izvršenih isplata)
Član 48.
(Povrat neosnovano isplaćenih sredstava)
Član 49.
(Procedura osiguranja sredstava i određivanje koeficijenta za isplatu)
Član 51.
(Nadzor nad primjenom zakona i podzakonskih propisa)
Član 52.
(Inspekcijski nadzor)
POGLAVLJE XIII. PREKRŠAJNE ODREDBE
Član 53.
(Prekršajne odredbe za prekršaje nadležnog općinskog organa)
Predsjedavajuća
Predstavničkog doma
Parlamenta Federacije BiH
Mirjana Marinković - Lepić, s. r.
Predsjedavajući
Doma naroda
Parlamenta Federacije BiH
Tomislav Martinović, s. r.