Federalno ministarstvo okoliša i turizma obavještava javnost kako nema mjesta panici, paničnim i drugim izjavama i reakcijama, jer je situacija oko uređenja slapišta i korita rijeke Plive pod stalnim stručnim i tehničkim nadzorom.
Federalno ministarstvo okoliša i turizma obavještava javnost kako nema mjesta panici, paničnim i drugim izjavama i reakcijama, jer je situacija oko uređenja slapišta i korita rijeke Plive pod stalnim stručnim i tehničkim nadzorom.
U posljednjih stotinu godina zabilježeno je nekoliko velikih poplava izlijevanjem Plive iz svojega koritaa, a najteže su bile 1932., 1959., 1995., 1996., te 2004. godine. Zbog velikih vodenih valova dolazilo je do potkopavanja i rušenja pojedinih, već ranije izgrađenih, građevina koje su regulirale tok rijeke Plive.
Tijekom 2004. godine Federalno ministarstvo okoliša i turizma je pokrenulo cijeli niz aktivnosti za revitalizaziranje i spašavanje ovoga spomenika prirode. Angažirane su tvrtke „Energoinvest“ iz Sarajeva i „Elektroprojekt“ iz Zagreba radi izrade projektne dokumentacije za sanaciju slapišta i korita rijeke Plive. Reviziju projekta su uradili eminentni stručnjaci iz regije na čelu s prof. dr. Zoranom Milašinovićem. Projekt je odobren i krenulo se u njegovu izvedbu 2005. godine. Sanirani su dijelovi riječnog korita koji su bili najviše ugroženi, odnosno mjesta na kojima su se u sedrenim barijerama pojavile tzv. kaverne kroz koje je voda otjecala u Vrbas ne prolazeći preko slapa.
Sa svrhom smanjena pritiska vode na zaštitni zid vodopada, ali i da bi se pospješio razvitak sedre, bila je predviđena izgradnja novih pragova, uz postojeće, u koritu rijeke Plive. Oni bi usporili njezin tok i tako rasteretili vodopad. Ostvarenjem dostatne sigurnosti korita i vodopada sprječava se daljnja erozija i omogućava se pojava sedrotvorca. Sedra bi s vremenom pokrila umjetno izgrađene objekte i tako bi povećala udio prirodnog.
Intenzivne kiše koje su padale proteklih dana prouzročile su povećan dotok u rijeku Plivu koji je u jednom trenutku iznosio preko 100 m3/s. Hidroelektrane su radile maksimalnom snagom što znači da su za potrebe HE Jajce I uzimale 74 m3/s a ostatak akumulirale u Velikom plivskom jezeru povećavajući postupni protok ili biološki minimum koji teče kroz korito Plive.
Prilikom puštanja velikih količina vode iz akumulacija HE Jajce I i II, koje je najavljeno uradila Elektroprivreda HZ H-B, došlo je do erozivnog djelovanja vode samo na privremeni nasip, te su se vode Plive nekontrolirano razlile i pri tom proizvele isključivo neželjeni vizualni efekt. Mogućnost ovakve situacije predvidjeli su i projektanti i izvođač radova, nadajući se kako se ona ipak neće dogoditi.
Nakon saznanja o erozivnom djelovanju vode na privremeni nasip, federalni ministar okoliša i turizma poslao je u Jajce stručnu ekipu koja se tijekom jutra susrela sa predstavnicima općinske vlasti, izvođača radova i nadzornim organom, te se na licu mjesta upoznala sa trenutnim stanjem slapišta i korita rijeke Plive. Konstatirano je kako pri ovom događaju nisu proizvedena dodatna oštećenja na sedrenim barijerama.
Dovođenjem vodostaja u normalnu razinu, izvođač radova će poduzeti potrebne mjere i dovesti korito i slapište rijeke Plive u prethodno stanje, te nastaviti s projektom predviđenom dinamikom realizacije.
Stoga u Federalnom ministarstvu okoliša i turizma još jednom podcrtavaju kako nema mjesta nikakvoj panici glede ovih događanja, jer je situacija pod punim nadzorom stručnih ekipa na terenu.