Premijer Federacije Bosne i Hercegovine Nermin Nikšić sastao se danas, u sjedištu Vlade Federacije BiH u Sarajevu, s rezidentnom koordinatoricom Ujedinjenih nacija u Bosni i Hercegovini Arnhild Spence.
Rezidentna koordinatorica Spence istakla je tokom sastanka da Ujedinjene nacije sa svojih 19 organizacija dugo godina ostvaruju dobru saradnju s vlastima u Bosni i Hercegovini. Naglasila je da je njihova misija razvojna s ciljem pomoći svim građanima BiH, te da kroz pomoć lokalnim vlastima rade na postizanju održivog razvoja.
Ovom prilikom je pohvalila aktivnosti Vlade Federacije BiH u ovom mandatu posebno istakavši postignute rezultate koji se odnose na smanjene siromaštva i inkluzivnost. Poručila je da je ova Vlada Federacije BiH postigla veoma mnogo u realizaciji ciljeva održivog razvoja.
Premijer Nikšić je se zahvalio na iskazanom interesu rezidentne koordinatorice Spence i ukazao na činjenicu da je ova Vlada Federacije BiH u fokus uspjela nametnuti teme koje se tiču životnog standarda svih građana. Istakao je su napravljeni pomaci kad je u pitanju minimalni iznos plaća, zaštita radničkih prava, kao i prava penzionera, ali i da je ovo prva vlada koja je smanjenjem ukupne stope doprinosa uspjela rasteretiti poslodavce. Dodao je da istovremeno nisu zanemareni infrastrukturni projekti.
Na pitanje rezidentne kooridnatorice Spence u kojim segmentima je potrebna podrška UN-a tokom razgovora su istaknuti projekti energetske tranzicije i zaštite okoliša.
Tokom sastanka je razgovarano i o trenutnoj socioekonomskoj i političkoj situaciji, a sagovornici su istakli da je dosadašnji angažman UN-a od velikog značaja za sve građane Bosne i Hercegovine, te da postoji zajednički interes za buduću saradnju.