Danas je javnosti predstavljen "Master plan razvoja turizma na području Kupresa", čiju je izradu iniciralo i financiralo Federalno ministarstvo okoliša i turizma s ciljem stvaranja poduzetničkog okvira za održivi razvoj turizma koji bi, odgovarajućom valorizacijom turističkih potencijala, trebao osigurati ekonomski prosperitet prostora općine Kupres.
Danas je javnosti predstavljen "Master plan razvoja turizma na području Kupresa", čiju je izradu iniciralo i financiralo Federalno ministarstvo okoliša i turizma s ciljem stvaranja poduzetničkog okvira za održivi razvoj turizma koji bi, odgovarajućom valorizacijom turističkih potencijala, trebao osigurati ekonomski prosperitet prostora općine Kupres. Predstavljanju ovog strateškog dokumenta, u prostorijama općinske uprave, nazočio je veliki broj ne samo turističkih djelatnika, nego i predstavnika lokalne i kantonalnih vlasti, nevladinih organizacija, te kupreških gospodarstvenika, koje je u ime domaćina pozdravio načelnik Stjepan Herceg.
Naglašavajući značaj koji turizam ima za gospodarski razvoj Kupresa ali i Kantona 10, načelnik Herceg zahvalio je Federalnom ministarstvu okoliša i turizma što je prepoznalo potrebu izrade Master plana, ali i podsjetio kako će njegovo oživotvorenje biti moguće samo pod uvjetom da ga prihvate sve razine počevši od jedinice lokalne uprave, preko turističkih subjekata i turističke zajednice do ostalih gospodarskih subjekata i cjelokupne stručne javnosti.
U ime federalnog ministra okoliša i turizma, dr. sc. Nevenka Hercega, nazočne je pozdravio savjetnik za turizam, mr. sc. Anto Matić, koji je kazao kako je Federalno ministarstvo okoliša i turizma kao temeljni cilj ovog dokumenta postavilo izradu provedivog i primjenjivog modela razvoja turizma za područje općine Kupres kojim bi se osigurao razvoj konkurentne destinacije, isplativog turističkog proizvoda i rast standarda lokalnog stanovništva.
– Vjerujemo kako će lokalna zajednica s razumijevanjem prihvatiti naše opredjeljenje da ekonomsku korist u turizmu donosi prvenstveno ekološka odgovornost, što potvrđuje i ovaj dokument. Slijedom toga, raduje nas činjenica da konkretne mjere i projekti predloženi u ovom master planu imaju za cilj maksimiziranje ekonomske koristi od turizma uz istovremeno minimiziranje ekološke štete, istaknuo je savjetnik Matić.
U ime izvoditelja Inženjerskog biroa d.d. Zagreb i autorskog tima, "Master plan razvoja turizma na području Kupresa" predstavio je dr. sc. Mladen Mlinarević koji je istaknuo kako ovaj dokument daje prijedlog okvira i ciljeva za razvoj turističkog gospodarstva, te je usmjeren na sve snage unutar društva, počevši od zakonodavca do tijela uprave odnosno od gospodarstva do svih izravno ili neizravno time pogođenih institucija.- Master plan pozicionira Kupres kao mjesto netaknute prirode prekrasne visoravni koja pruža doživljaj "pravog života", što nedvojbeno može i mora biti prepoznato na turističkom tržištu koje zna valorizirati znanje, kvalitetu i očuvanu prirodu. Njegovom implementacijom u praksu osigurat će se podizanje turističke ponude na višu razinu, pri čemu treba uvažavati potrebe ljudi koji žive i rade na ovim prostorima što ujedno znači i povećanje kvalitete života domicilnog stanovništava, istaknuo je dr. sc. Mlinarević.
Kroz dokument koji na više od dvjesto stranica, u jedanaest poglavlja, analizira predmetno zakonodavstvo, zatim postojeće stanje u turističkoj ponudi Kupresa, te limitirajuće čimbenike za razvoj turističke djelatnosti, ali i nudi prijedlog razvojnog modela turizma, plana konkurentnosti, plana marketinga, investicijskog plana, te plana implementacije, posebno se ističe cilj očuvanja okoliša što je obrađeno i u poglavlju Sigurnosne mjere za zaštitu prirodnih vrijednosti u kontekstu razvoja turizma gdje se predlažu mjere zaštite biološke i geološke raznovrsnosti, te mjere zaštite kulturno povijesnog naslijeđa. Poseban interes nazočnih izazvalo je predstavljanje prijedloga konkretnih projekata kojim je, uz projekte podizanja ponude tradicionalnog zimskog turističkog proizvoda Kupresa, što uključuje primjerice izgradnju klizališta i staza za nordijsko skijanje, predložen razvoj biciklističkih staza, adrenalinskog šumskog kampa, tematskih putova poput proizvoda 365 izvora Stožera te turističke valorizacije Kukavičjeg jezera.
Cilj predloženih projekata je razvoj cjelogodišnje turističke ponude. Prema procjenama autorskog tima za ostvarenje ciljeva i provođenje mjera iz Master plana potrebno je do 2015. godine, kako u javni tako i u privatni sektor, osigurati investicije u rasponu od cca 60 do 70 milijuna konvertibilnih maraka. Uz danas predstavljeni "Master plan razvoja turizma na području Kupresa" Federalno ministarstvo okoliša i turizma u prošloj godini iniciralo je i financiralo i izradu istih za područje Èapljine – Počitelj i NP Una i Kupresa odnosno sufinanciralo master planove općina Fojnica, Èitluk – Međugorje i Bobovac - Kraljeva Sutjeska, saopćeno je iz ovog ministarstva.