Danas je na Kupresu, u hotelu „Kupres“, otvoren Prvi međunarodni geografski znanstveni simpozij pod nazivom „Transformacija ruralnog područja u uvjetima tranzicije i integriranja u Europsku Uniju", kojeg je organiziralo Federalno ministarstvo okoliša i turizma, Fakultet prirodoslovno-matematičkih i odgojnih znanosti Sveučilišta u Mostaru i Geografsko društvo Hercegovine.
Danas je na Kupresu, u hotelu „Kupres“, otvoren Prvi međunarodni geografski znanstveni simpozij pod nazivom „Transformacija ruralnog područja u uvjetima tranzicije i integriranja u Europsku Uniju", kojeg je organiziralo Federalno ministarstvo okoliša i turizma, Fakultet prirodoslovno-matematičkih i odgojnih znanosti Sveučilišta u Mostaru i Geografsko društvo Hercegovine. Na skupu je sudjelovalo preko 100 znanstvenih i stručnih djelatnika koji se bave problematikom geografskih znanosti u funkciji razvoja ruralnih područja sa 71 znanstvenim i stručnim radom.
Tema skupa je utemeljena na potrebama i zahtjevima znanstvenih istraživanja vezanih za jačanje sinergijskog djelovanja na području razvoja ruralnih prostora u funkciji održivog razvoja. Sagledan je povijesni značaj i utemeljenje geografskih istraživanja, devastacija prostora uzrokovanom tehnološkim razvojem ljudske zajednice, te razvojem socijalnih i kompleksnih društvenih zbivanja na području cijele Bosne i Hercegovine.
Skup je kroz desetak radova sagledao prijetnje prostoru, te utjecaj razvoja ruralnog turizma kao komponente koja u nadolazećem periodu kroz veliku turističku saturaciju može ugroziti krajobraznu raznolikost. Održivo korištenje prostora postaje glavna komponenta sustavnog upravljanja prostorom i nezaobilazan faktor u razvoju bh društvene zajednice.
Istraživanje prostora postaje jedna od glavnih zadaća moderne agrogeografije, i temelj izradi inventarizacije i kartiranje ukupnog prostora Bosne i Hercegovine. Kroz diskusije je naglašen značaj izrade i donošenje strateških dokumenata koje je pripremilo Federalno ministarstvo okoliša i turizma na čelu sa ministrom dr. Nevenkom Hercegom (Stratergije zaštite okoliša FBiH, Strategoija razvoja turizma FBiH te Strategije Biološke i krajobrazne raznolikosti BiH), te stvaranje planske osnove za razvoj FBiH i regije u procesima približavanja pozitivnim tekovinama Europske unije.