Najava konferencije „Regionalna energetska sigurnost i održiv investicioni ciklus“ - Energetski zaokret 2

  • 26.06.2026.
  • Federalno ministarstvo energije, rudarstva i industrije obavještava da će u ponedjeljak  i utorak (29. i 30. juna 2026. godine) u Tuzli (Hotelu Salis, Soli 4) biti održana konferencija „Regionalna energetska sigurnost i održiv investicioni ciklus“ - Energetski zaokret 2. Program konferencije počinje u ponedjeljak (29. juna 2026. godine) u 10:45 sati.

     

    Napomena: Izjave za medije planirane su u ponedjeljak (29. juna 2026. godine) od 10:30 do 10:45 sati.

     

    U uvodnom dijelu konferencije obratit će se premijer Federacije Bosne i Hercegovine Nermin Nikšić, federalni ministar energije, rudarstva i industrije Vedran Lakić, te gradonačelnik Tuzle Zijad Lugavić.

     

    Iz Ministarstva navode da će nakon uvodnih obraćanja, uz učešće premijera Nikšića i otpravnika poslova Ambasade SAD u BiH Johna Ginkela, biti održan Panel I o energetskoj povezanosti Zapadnog Balkana, sigurnosti snabdijevanja i strateškim partnerstvima.

     

    - U nastavku prvog dana planiran je ministarski panel o energetskim politikama, regionalnoj saradnji, sigurnosti snabdijevanja, dekarbonizaciji i investicijama.

    Drugog dana konferencije u fokusu su gas, nafta, električna energija, Južna interkonekcija, pravedna tranzicija i razgovori o ulozi javnog i privatnog sektora u novom investicionom ciklusu.

    Konferencija okuplja predstavnike vlada, ambasada, međunarodnih institucija, javnih kompanija, operatora, investitora i privatnog sektora iz Bosne i Hercegovine i regiona - navode iz Federalnog ministarstva energije, rudarstva i industrije.