Федерално министарство енергије, рударства и индустрије обавјештава да ће у понедјељак и уторак (29. и 30. јуна 2026. године) у Тузли (Хотелу Салис, Соли 4) бити одржана конференција „Регионална енергетска сигурност и одржив инвестициони циклус“ - Енергетски заокрет 2. Програм конференције почиње у понедјељак (29. јуна 2026. године) у 10:45 сати.
Напомена: Изјаве за медије планиране су у понедјељак (29. јуна 2026. године) од 10:30 до 10:45 сати.
У уводном дијелу конференције обратит ће се премијер Федерације Босне и Херцеговине Нермин Никшић, федерални министар енергије, рударства и индустрије Ведран Лакић, те градоначелник Тузле Зијад Лугавић.
Из Министарства наводе да ће након уводних обраћања, уз учешће премијера Никшића и отправника послова Амбасаде САД у БиХ Џона Гинкела, бити одржан Панел И о енергетској повезаности Западног Балкана, сигурности снабдијевања и стратешким партнерствима.
- У наставку првог дана планиран је министарски панел о енергетским политикама, регионалној сарадњи, сигурности снабдијевања, декарбонизацији и инвестицијама.
Другог дана конференције у фокусу су гас, нафта, електрична енергија, Јужна интерконекција, праведна транзиција и разговори о улози јавног и приватног сектора у новом инвестиционом циклусу.
Конференција окупља представнике влада, амбасада, међународних институција, јавних компанија, оператора, инвеститора и приватног сектора из Босне и Херцеговине и региона - наводе из Федералног министарства енергије, рударства и индустрије.