Ministrica Pozder u Zenici: Čistiji zrak zahtijeva partnerstvo svih nivoa vlasti i konkretna ulaganja u održiva rješenja

  • 07.07.2026.
  • Ministrica Pozder u Zenici: Čistiji zrak zahtijeva partnerstvo svih nivoa vlasti i konkretna ulaganja u održiva rješenja

    Federalna ministrica okoliša i turizma Nasiha Pozder učestvovala je danas u Zenici na predstavljanju kampanje „Čuvaj zrak da ne bude mrak!“, kojom je zvanično započela operativna realizacija Projekta poboljšanja kvaliteta zraka (AQIP) u Zeničko-dobojskom kantonu. Događaj je okupio predstavnike Vlade Zeničko-dobojskog kantona, institucija i medija, a ministrica Pozder je učestvovala u panel diskusiji, na kojoj su govorili i premijer Zeničko-dobojskog kantona Nezir Pivić, te kantonalni ministar za prostorno uređenje, promet i komunikacije i zaštitu okoline Adnan Šabani.

     

    Govoreći o značaju projekta, ministrica Pozder je istakla da je unapređenje kvaliteta zraka jedan od najvažnijih okolišnih prioriteta u Federaciji Bosne i Hercegovine, te naglasila da je Federalno ministarstvo okoliša i turizma u proteklom periodu uspostavilo strateški i zakonodavni okvir za provođenje konkretnih mjera.

     

    – Usvojili smo Federalnu strategiju zaštite okoliša 2022–2032. godine i novi Zakon o zaštiti zraka Federacije BiH, kojim smo uspostavili savremeniji i efikasniji okvir za djelovanje svih nivoa vlasti. Međutim, strategije i zakoni imaju punu vrijednost tek kada ih pretvorimo u konkretne projekte koji građanima donose čistiji zrak i bolji kvalitet života. Upravo je ovaj projekat primjer takvog pristupa – poručila je ministrica Pozder.

     

    Ministrica Pozder je, govoreći o konkretnim rezultatima projekta, podsjetila da se ovaj projekt realizuje kroz Sporazum o zajmu između Bosne i Hercegovine i Međunarodne banke za obnovu i razvoj (IBRD), kojim je za aktivnosti na području Federacije BiH osigurano ukupno 46,1 milion eura, od čega je osam miliona eura namijenjeno ZDK.

     

    – Ovim sredstvima unapređujemo sistem monitoringa kvaliteta zraka, ali istovremeno ulažemo u održive sisteme grijanja i energetsku obnovu domaćinstava. To znači manje emisija štetnih materija, veću energetsku efikasnost i niže troškove za građane. Posebno me raduje što je Zeničko-dobojski kanton među prvim partnerima u realizaciji ovog strateškog projekta i što postoji veliki interes građana za učešće u programu, od Zenice, Tešnja, Kaknja, Visokog i drugih lokalnih zajednica – kazala je ministrica Pozder.

     

    Federalna ministrica je tokom panel diskusije naglasila da kvalitet zraka ne poznaje administrativne granice, zbog čega su partnerstvo i koordinacija između federalnog, kantonalnog i lokalnog nivoa vlasti ključni za uspješnu realizaciju ovakvih projekata.

     

    – Borba za čistiji zrak nije posao jedne institucije. To je zajednički zadatak svih nivoa vlasti, međunarodnih partnera i građana. Kada djelujemo zajedno, možemo ostvariti rezultate koji će biti vidljivi i mjerljivi, a upravo je ovaj projekat dokaz da zajedničkim radom možemo unaprijediti kvalitet života ljudi u Bosni i Hercegovini – zaključila je ministrica Pozder.

     

    Projekt poboljšanja kvaliteta zraka provodi se uz podršku Svjetske banke, a njegov cilj je unaprijediti kvalitet zraka kroz jačanje sistema monitoringa, smanjenje emisija iz individualnih ložišta i povećanje energetske efikasnosti domaćinstava, čime se doprinosi zaštiti zdravlja građana i ispunjavanju okolišnih ciljeva Federacije BiH. Projekt se trenutno provodi i u Zeničko-dobojskom, kao i u Kantonu Sarajevo, saopćeno je iz Federalnog ministarstva okoliša i turizma.