Federalna ministrica okoliša i turizma Nasiha Pozder posjetila je danas Mostar, a u Gradskoj upravi razgovarala je sa gradonačelnikom Mariom Kordićem. Izazovi koji već dugo postoje u vezi deponije Uborak bili su glavna tema razgovora, saopćilo je Federalno ministarstvo okoliša i turizma.
- Plan prilagođavanja za deponiju Uborak je pravosnažan. On nam daje smjernice i mi u svakom koraku pokušavamo da pronađemo konstruktivna i održiva rješenja, što nije lako. Federalno ministarstvo okoliša i turizma sufinansira projekt izgradnje postrojenja za prečišćavanje procjednih voda s odlagališta čvrstog otpada u okviru postojeće Regionalne deponije Uborak u iznosu od 366 hiljada maraka, koji će uskoro prema riječima gradonačelnika Kordić biti na deponiji – navodi se u saopćenju Ministarstva.
Također, istaknuto je da je tema razgovora bila sanacija koja se treba uraditi na starom dijelu deponije Uborak, a koja je zapečaćena prošle sedmice. Upravo je jedan od prvih koraka iz Plana prilagođavanja sanacija tog starog tijela deponije.
Ministrica Pozder je informirala gradonačelnika Kordića o statusu Okolišne dozvole koja, također, proizlazi iz Plana prilagođavanja za Uborak. Gradonačelnik Kordić je izrazio zadovoljstvo konstruktivnom saradnjom kada je ova problematika u pitanju, ističući da je znatno lakše pronaći rješenja kada postoje partneri i na višim razinama vlasti.
Danas je, također, na inicijativu ministra privrede u Vladi Hercegovačko-neretvanskog kantona Zanina Vejzovića, ministrica Pozder organizirala sastanak o problemu obrušavanja stijenske mase na području kamenoloma Bijela, koje se desilo u aprilu 2024. godine.
Na sastanku u Mostaru prisustvovao je i ministar trgovine, turizma i zaštite okoliša HNK Emil Balavac, te predstavnici Federalnog ministarstva poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva, te direktori i predstavnici Grada Mostara, Agencije za vodno područje Jadranskog mora, HE na Neretvi, kao i federalni i kantoni inspektori.
Nakon sastanka, ministrica Pozder je istakla da postoje nadležnosti koje su moraju poštivati.
- U ovom slučaju, Federalno ministarstvo okoliša i turizma želi pomoći. Mi smo kao ministarstvo, ali i druge institucije poput Federalne uprave za inspekcijske poslove i Agencije za vodno područje Jadranskog mora, u ovaj slučaj zvanično od strane nadležnih uključeni krajem oktobra ove godine i od tada smo poduzeli određene aktivnosti. Na sastanku se diskutovalo i o tome šta je potrebno uraditi za još uvijek neriješena pitanja, jer je obrušavanje snažno uticalo na okoliš i sanacija je kompleksna. Mi s naše strane želimo biti od pomoći i potaknuti odgovorne i uključene u ovaj slučaj da urade svoj dio posla - kazala je ministrica Pozder, saopćeno je iz Federalnog ministarstva okoliša i turizma.