Ministrica Duraković u Sarajevu otvorila Okrugli sto o jeziku i umjetnoj inteligenciji

  • 20.02.2025.
  • Ministrica Duraković u Sarajevu otvorila Okrugli sto o jeziku i umjetnoj inteligenciji

    Federalna ministrica obrazovanja i nauke Jasna Duraković danas je otvorila Okrugli sto posvećen jeziku i umjetnoj inteligenciji. Prisutnim se obratila na esperantu, ističući simboliku tog jezika kao mosta koji je trebao povezati ljude diljem svijeta, bez obzira na njihove jezične razlike, saopćeno je iz Federalnog ministarstva.

    Dvodnevni skup organizira Savez za esperanto Bosne i Hercegovine, pod pokroviteljstvom Federalnog ministarstva obrazovanja i nauke, s ciljem promoviranja inovacija i naglašavanja važnosti interdisciplinarnog pristupa u obrazovanju i tehnologiji.

    - Što se događa kada spojimo jezik koji skoro niko ne govori i tehnologiju koja razumije sve jezike bolje od većine ljudi? Da li stvaramo revolucionarni alat za komunikaciju među narodima ili samo dajemo mašinama još jednu priliku da nas intelektualno nadmaše? Esperanto, jezik stvoren s plemenitom idejom univerzalne komunikacije, nažalost, ostao u sjeni čak i umjetnih jezika osmišljenih za popularne serije i filmove – kazala je ministrica Duraković.

    Prema njenim riječima, ipak, zahvaljujući napretku umjetne inteligencije, mogućnosti učenja i korištenja različitih jezika danas su veće nego ikada prije.

    - Umjetna inteligencija već danas simultano prevodi, analizira emocije u tekstovima i uči nove jezike brže nego što mi zaboravljamo lozinke za e-mail. Dok mi još uvijek pokušavamo pravilno konjugirati esperanto glagole, ChatGPT je već napisao roman na tom jeziku – kazala je ministrica, ilustrirajući brzinu razvoja tehnologije.

    Također je naglasila važnost ljudske komunikacije, bez obzira na jezične barijere, te istaknula podršku Federalnog ministarstva obrazovanja i nauke ovakvim inicijativama.

    - Zato mi je drago što Ministarstvo podržava ovaj skup. Nadam se da će vas diskusije inspirirati da razmislite o tome kako unaprijediti način na koji komuniciramo – bilo da se radi o esperantu, engleskom, bosanskom ili univerzalnom jeziku osmijeha i rukovanja - poručila je ministrica Duraković.

    Skup je okupio naučnike, istraživače i praktičare iz Bosne i Hercegovine, susjednih zemalja i Evropske unije, koji će danas i sutra sudjelovati na predavanjima i panelima posvećenim istraživanju potencijala tehnologije za unapređenje međuljudske komunikacije i obrazovanja, saopćeno je iz Federalnog ministarstva obrazovanja i nauke.