Vlada FBiH o aktivnostima na ugroženim područjima: Data zaduženja za sanaciju željeničke i putne infrastrukture
Vlada Federacije Bosne i Hercegovine na današnjoj sjednici u Sarajevu upoznala se sa usmenom informacijom Federalnog štaba civilne zaštite i Federalne uprave civilne zaštite o stanju i poduzetim aktivnostima na područjima pogođenim poplavama i klizištima.
Vlada je usvojila usmenu informaciju o poduzetim aktivnostima Federalnog štaba civilne zaštite i Federalne uprave civilne zaštite s ciljem sanacije i pomoći ugroženim područjima u Federaciji BiH usljed poplava i klizišta u oktobru 2024. godine u Federaciji Bosne i Hercegovine.
Federalni štab civilne zaštite zadužen je da za narednu sjednicu Vlade pripremi pisanu informaciju o poduzetim aktivnostima Federalnog štaba civilne zaštite i Federalne uprave civilne zaštite s ciljem sanacije i pomoći ugroženim područjima u Federaciji BiH usljed poplava i klizišta u oktobru 2024. godine u FBiH, koju će Vlada Federacije BiH, nakon razmatranja dostaviti Parlamentu Federacije BiH.
Vlada je zadužila načelnika Federalnog štaba civilne zaštite da u saradnji sa kolegijem Vlade Federacije pripremi Prijedlog rješenja o formiranju Koordinacionog tijela Vlade Federacije BiH kojim će se definirati sastav, nadležnosti i zadaci Koordinacionog tijela, a s ciljem njegovog funkcioniranja po prestanku važenja Odluke o proglašenju stanja prirodne nesreće uzrokovane poplavama i klizištima na području Federacije BiH.
Vlada je zadužila Javno preduzeće Autoceste Federacije BiH d.o.o. da u saradnji sa međunarodnim finansijskim institucijama u okviru već odobrenih kreditnih aranžmana provjere raspoloživost sredstava za namjene koje nisu predviđene postojećim kreditnim ugovorom, kako bi se u što kraćem vremenskom roku izvršila sanacija željezničke i cestovne infrastrukture na dionici magistralne ceste M-17 Jablanica-Mostar i željezničke pruge na dionici Ostrožac-Jablanica-Grabovica, a imajući u vidu gubitke koje trpi ekonomija u Federaciji BiH radi prekida željezničke i putne infrastrukture.
Također, na današnjoj sjednici, federalni ministri Jasna Duraković i Vojin Mijatović informirali su Vladu o poduzetim aktivnostima ministarstava obrazovanja i nauke, te razvoja, poduzetništva i obrta, a s ciljem pomoći na ugroženim područjima.
Ministar Mijatović istakao je da se na poziv Federalnog ministarstva razvoja, poduzetništva i obrta već prijavilo oko 30 privrednih subjekate sa područja Jablanice, Konjica, Fojnice, Kreševa i Kiseljaka, koji su pretrpjeli materijalnu štetu i kojima je zbog toga otežano poslovanje. Ovo federalno ministarstvo pozvalo je privredne subjekte da se pisanim putem obrate Ministarstvu, radi sagledavanja štete koju su pretrpjeli i iznalaženja adekvatnih rješenja za njihov oporavak.
Ministri su najavili da će za Vladu biti pripremljeni prijedlozi izmjena programa utroška sredstava utvrđenih u ovogodišnjem Budžetu FBiH ovim ministarstvima, a kako bi se osigurala finansijska podrška za obnovu odgojno-obrazovnih ustanova, kao i pomoć poslovnim subjektima koji su pretrpjeli štete na područjima ugroženim poplavama i klizištima.
Utvrđen Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o izvršnom postupku
Vlada Federacije BiH utvrdila je danas, na prijedlog Federalnog ministarstva pravde, Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o izvršnom postupku. Prijedlog ovog zakona bit će upućen u daljnju parlamentarnu proceduru.
Razlog za donošenje ovog zakona je provedba presuda Ustavnog suda BiH, U-5/10 od 26.11.2010. godine, U-20/16 od 30.3.2017. godine i U-10/19 od 6.2.2020. godine, kojima je ocijenjeno da pojedine odredbe važećeg Zakona o izvršnom postupku nisu u skladu sa Ustavom BiH. Predlagač navodi da se odredbama sadržanim u ovom nacrtu, Zakon o izvršnom postupku usklađuje i sa stavovima Ustavnog suda BiH iskazanim u odlukama AP-15/14 od 20.4.2016. godine i AP-1955/19 od 25.6.2019. godine, kao i sa preporukama Institucije ombudsmana za ljudska prava BiH.
Predlagač u obrazloženju i razlozima za donošenje ovog zakona, između ostalog, navodi da se slijedom argumentacije iznesene tokom javne rasprave, a naročito uvažavajući činjenicu da je BiH krajem 2023. godine stekla status zemlje kandidatkinje za punopravno članstvo u Evropskoj uniji, Federalno ministarstvo pravde opredijelilo da u drugo čitanje uputi reducirani tekst Nacrt zakona o izmjenama i dopunama Zakona o izvršnom postupku u čijem fokusu je striktno implementacija odluka Ustavnog suda BiH, te inicijative Institucije ombudsmana za ljudska prava u BiH koje su usmjerene na zaštitu najranjivijih kategorija stanovništa u Federaciji Bosne i Hercegovine.
Predlagač nadalje pojašnjava da su u tom smislu, odredbe koje su bile sadržane u Prednacrtu zakona o izmjenama i dopunama Zakona o izvršnom postupku reducirane s obzirom na stavove Federalnog ministarstva finansija koji su u potpunosti uvaženi, te da će modaliteti razmjene podataka sa Poreznom upravom sadržani u Prednacrtu zakona i druge intervencije, biti predmetom sveobuhvatne reforme Zakona o izvršnom postupku s obzirom da je za potpunu razmjenu informacija s javnim registrima, u skladu sa stavom i Visokog sudskog i tužilačkog vijeća BiH, potrebno izgraditi odgovarajuće softversko rješenje što je proces koji zahtijeva izdvajanje značajnih ljudskih i materijalnih resursa.
Utvrđen Prijedlog zakona o dopunama Zakona o stečaju
Vlada Federacije BiH danas je na prijedlog Federalnog ministarstva pravde utvrdila Prijedlog zakona o dopunama Zakona o stečaju. Ovim dopunama se dodaju novi članovi o obaveznoj i fakultativnoj obuci stečajnih upravnika.
Predlagač je u razlozima za donošenje ovih dopuna istakao da je donošenjem Zakona o stečaju 2021. godine napravljen veliki iskorak u regulisanju položaja i odgovornosti stečajnog upravnika. Dodao je da je obavljanje poslova stečajnog upravnika pravno složen posao upravljanja imovinom stečajnog dužnika uime suda koji provodi postupak, a za račun vjerovnika koji se namiruju iz imovine stečajnog dužnika. Analizirajući odredbe zakona kojima se uređuju uslovi za imenovanje stečajnih upravnika, istaknuto je u obrazoloženju, ukazala se potreba za propisivanjem strožijih i formalnijih uslova koji moraju biti ispunjeni da stečajni upravnici dobiju odgovarajuće osposobljavanje, te da raspolažu potrebnim stručnim znanjem za obavljanje svojih dužnosti. Iz tih razloga, navodi se dalje u obrazloženju, ukazala se potreba za uvođenjem obavezne obuke koju organizira i provodi Federalno ministarstvo pravde, s tim što se ne isključuje i fakultativna obuka stečajnih upravnika, s ciljem što stručnijeg osposobljavanja stečajnih upravnika.
Obrazloženo je i da je dopunama Zakona o stečaju predviđeno da su stečajni upravnici koji su imenovani za stečajnog upravnika prvi put dužni pohađati obaveznu obuku u roku od šest mjeseci od dana imenovanja. Federalni ministar pravde će u roku od 30 dana od dana stupanja na snagu ovog zakona donijeti pravilnik o uslovima i načinu provođenja obuke.
Također, predviđena je fakultativna obuka za stručno usavršavanje stečajnih upravnika, koju mogu organizirati i udruženja stečajnih upravnika i druge organizacije koje imaju kompetencije iz stečajnog prava. Predložena je i prijelazna odredba prema kojoj su stečajni upravnici, imenovani prije stupanja na snagu ovog zakona, dužni u roku od šest mjeseci od dana stupanja na snagu ovog zakona pohađati obaveznu obuku.
Predložena dopuna Zakona o utvrđivanju naseljenih mjesta i o izmjenama u nazivima naseljenih mjesta u određenim općinama
Vlada Federacije BiH, na prijedlog Federalnog ministarstva pravde, utvrdila je Prijedlog zakona o dopuni Zakona o utvrđivanju naseljenih mjesta i o izmjenama u nazivima naseljenih mjesta u određenim općinama, te ga po uputila na donošenje Parlamentu FBiH po skraćenom postupku.
Predloženom dopunom predviđeno je da se u ovom zakonskom rješenju iza naziva naseljenog mjesta Mokro dodaje novi naziv naseljenog mjesta Brig, kao i da se naseljeno mjesto Brig izdvaja iz naseljenog mjesta Mokro. Također, predloženo je da Gradsko vijeće Grada Široki Brijeg u roku od šest mjeseci od dana stupanja na snagu ovog zakona, uskladi svoje propise o nazivima i granicama naseljenih mjesta s odredbama ovog zakona.
Predlagač je obrazložio da je Gradsko vijeće Široki Brijeg pokrenulo inicijativu za utvrđivanje novog naseljenog mjesta Brig, a koje bi nastalo izdvajanjem iz dijela naseljenog mjesta Mokro. Komisija za lokalnu samoupravu pri Predstavničkom domu Parlamenta FBiH je 27.5.2024. godine usvojila zaključke kojim se prihvata inicijativa za uvrštavanje naselja Brig u registar naseljenih mjesta, te je Federalno ministarstvo pravde i predložilo ovaj zakon.
Omogućeno uvezivanje radnog staža za 30 radnika RMU „Kakanj“ koji su stekli uslove za penziju
Vlada Federacije BiH, na prijedlog Federalnog ministarstva energije, rudarstva i industrije, donijela je Oduku o uplati zaostalih neuplaćenih obaveza za penzijsko i invalidsko osiguranje za uvezivanje radnog staža radnicima Rudnika mrkog uglja „Kakanj“ d.o.o. Kakanj.
Odlukom se ovom rudniku odobrava uvezivanje radnog staža za neuplaćene doprinose za PIO/MIO za 30 radnika koji su stekli uslove za penzionisanje, u ukupnom iznosu od 1.268.651,68 KM.
Ovaj iznos isplatit će se iz sredstava RMU „Kakanj“, a za realizaciju odluke zaduženi su JP „Elektroprivreda BiH“ d.d. Sarajevo, RMU „Kakanj“, Federalni zavod za PIO i Porezna uprava FBiH.
Obrazloženo je da je Vlada Federacije BiH u prethodnom periodu donosila odluke o uplati zaostalih neuplaćenih obaveza za PIO/MIO za uvezivanje radnog staža radnicima zavisnih društava - rudnicima uglja u Koncernu „Elektroprivrede BiH“. Ove obaveze su isplaćene iz sredstava zavisnih društava-rudnika, a obezbijeđena su odlukama o odobravanju sredstava za davanje pozajmica zavisnim društvima-rudnicima uglja od JP EP BiH, donesenim 25.5.2021. i 17.10.2023. godine.
U obrazloženju se navodi da je RMU „Kakanj“ „Elektroprivredi BiH“, kao vladajućem društvu, dostavio zahtjev da se uplatom doprinosa za PIO/MIO omogući uvezivanje radnog staža za radnike koji su stekli uslove za penzionisanje zaključno sa 31.5.2024. godine. Potom se ovo elektroprivredno preduzeće obratilo Federalnom ministarstvu energije, rudarstva i industrije sa molbom za donošenje Odluke o uplati zaostalih neuplaćenih obave za uvezivanje radnog staža za neuplaćene doprinose, a čijom realizacijom se omogućava nastavak procesa restrukturiranja rudnika uglja.
Prihvaćena Strategija dugoročne obnove zgrada u FBiH za period do 2050. godine: Cilj je visoka energijska efikasnost i smanjenje zagađenja
Vlada Federacije BiH, na prijedlog Federalnog ministarstva prostornog uređenja, donijela je zaključak o prihvatanju Strategije dugoročne obnove zgrada u Federaciji BiH za period do 2050. godine. Vlada će ovu strategiju dostaviti Parlamentu FBiH radi razmatranja i donošenja. Radi se o razvojnom dokumentu koji predstavlja strateško opredjeljenje na zahtjeve energetske tranzicije i ublažavanje posljedica klimatskih promjena. Obnova zgrada s ciljem povećanja energijske efikasnosti i smanjenja emisija CO2 predstavlja razvojni fokus ovog dokumenta.
U obrazloženju je navedeno da će Vlada Federacije BiH, donošenjem i implementacijom Strategije, dati puni doprinos poboljšanju ključnih makroekonomskih indikatora kao što su rast BDP-a, zatim zaposlenosti, kao i životnog standarda građana, te smanjenje trgovinskog deficita. Zakonski osnov za prihvatanje Strategije sadržan je u direktivama Evropske unije o energijskoj efikasnosti i o energijskim karakteristikama zgrada, čija provedba je obavezna u skladu sa Ugovorom o osnivanju Energetske zajednice, Akcionim planom za energijsku efikasnost FBiH i Odlukom o izradi sektorske Strategije dugoročne obnove zgrada u FBiH.
U razlozima za donošenje, navodi se da se ova strategija bazira na projekciji energetskog sektora iz Integriranog plana za energiju i klimu BiH, predstavljajući njegov provedbeni dokument za komponentu energijska efikasnost. Između ostalog, definirana su strateška opredjeljenja spram dugoročne obnove zgrada u FBiH za period do 2050. godine, uključujući opredjeljenja za tri desetogodišnja perioda do 2030., 2040. i 2050., a s ciljem energijski visokoefikasnog i dekarboniziranog fonda zgrada do 2050. godine.
Obrazlažno je da obnova stambenih i nestambenih zgrada primjenom mjera energijske efikasnosti producira manje gubitke energije, odnosno smanjenje potrebe za energijom, a čime se generiraju uštede u budžetima (javnim i privatnim) i postiže smanjenje emisija CO2. Nadalje, intenzivna obnova doprinosi povećanom zapošljavanju kroz razvoj građevinskog sektora (inženjerske usluge, proizvodnja građevinskih materijala i proizvoda, te građevinske operative), te se povećava vrijednost i životni vijek obnovljenih zgrada, komfor i kvaliteta unutrašnjeg zraka.
Također, naglašeno je da je na putu naše zemlje ka EU neophodno bolje korištenje fondova EU za finansiranje razvojnih prioriteta. Stoga se napominje i da je postojanje strateških dokumenata koji artikuliraju razvojne prioritete, jedan od ključnih preduslova za pristup i korištenje EU fondova.
Strategijom je definirana i procjena potrebnih ulaganja, za što je istaknuto da će biti potrebno koristiti sve raspoložive izvore finansiranja poput budžeta različitih nivoa vlasti, dostupnih fondova EU, ulaganja kompanija - pružaoca energetskih usluga, zatim ulaganja iz sistema obaveza energetskih ušteda, kao i javno-privatnog partnerstva, te povlaštenih zajmova.
Za programe i projekte promovisanja tehničke kulture i udruženja koja se bave inovacijama više od 370.000 KM
Vlada Federacije BiH donijela je danas, na prijedlog Federalnog ministarstva razvoja, poduzetništva i obrta, Odluku o utvrđivanju liste korisnika i raspodjeli dijela prihoda ostvarenih na osnovu naknada za priređivanje igara na sreću. Odlukom se od dijela prihoda u iznosu od 400.000 KM uplaćenih u Budžet Federacije BiH u 2023. godini, ostvarenih na osnovu naknada za priređivanje igara na sreću, odobrava iznos od 372.296,78 KM za finansiranje programa i projekata iz oblasti Promovisanje tehničke kulture i udruženja koja se bave inovacijama za nagradni fond za nagrađivanje inovatora za inovacije od međunarodnog značaja, iz lista korisnika sačinjenih po okončanom javnom konkursu. Liste korisnika su sastavni dio Odluke.
Predlagač je obrazložio da se na Javni konkurs prijavilo ukupno 67 udruženja od kojih je 57 zadovoljilo formalno-pravne uslove. Od 57 udruženja, njih 47 (od čega 46 na Promociji tehničke kulture i jedno na udruženjima koja se bave inovacijama za nagradni fond za nagrađivanje inovatora za inovacije od međunarodnog značaja) je ispunilo zahtjeve u finansijskom dijelu projekta i oni su rangirani prema osvojenom broju bodova. S obzirom na raspoloživa sredstva za svih 46 korisnika sa Potencijalne rang liste za Promociju tehničke kulture Komisija je odobrila sredstva. Kod inovatora je odobren jedan projekt, koliko je i bilo prijavljenih. Finansijska sredstva u iznosu od 27.703,22 KM nisu iskorištena.
Federalno ministarstvo razvoja, poduzetništva i obrta će najkasnije u roku od 15 dana, od dana stupanja na snagu ove odluke, zaključiti pojedinačne ugovore o dodjeli sredstava sa svim korisnicima kojima su sredstva dodijeljena. Korisnici sredstava su obavezni da najkasnije do 31.12.2024. godine Federalnom ministarstvu dostave izvještaj o namjenskom utrošku dodijeljenih sredstava sa vjerodostojnom dokumentacijom na osnovu koje se dokazuje namjenski utrošak sredstava, pojedinačno za svaku stavku, u pismenom i/ili elektronskom obliku.
Također, korisnici sredstava koji u ugovorenom roku ne dostave izvještaj o utrošku sredstava ili dodijeljena sredstva utroše suprotno namjeni ili nisu u potpunosti iskoristili dodjeljena sredstva ili se naknadno utvrdi da su s istim zahtjevom/projektom aplicirali kod drugih nadležnih ministarstva na osnovu Uredbe, dužni su na pismeni poziv komisije, u roku od osam dana, izvršiti povrat sredstava.
Federalno ministarstvo razvoja, poduzetništva i obrta će najkasnije do 1. marta 2025. godine Vladi Federacije BiH dostaviti sveobuhvatnu informaciju o namjenskom utrošku sredstava dodijeljenih korisnicima. Za izvršenje ove odluke nadležni su Federalno ministarstvo razvoja, poduzetništva i obrta i Federalno ministarstvo finansija, svako iz svoje nadležnosti.
Formirana Radna grupa za izradu Nacrta zakona o studentskom standardu FBiH
Vlada Federacije BiH je na prijedlog Federalnog ministarstva obrazovanja i nauke donijela Rješenje o imenovanju Interresorne radne grupe za izradu Nacrta zakona o studentskom standardu Federacije BiH.
Zadatak Radne grupe je da, u skladu sa Zaključkom Vlade Federacije BiH od 18.7.2024. godine, pripremi Nacrt zakona o studentskom standardu Federacije BiH do 20.12.2024. godine, te ga putem Federalnog ministarstva obrazovanja i nauke dostavi Vladi Federacije BiH.
Za predsjednika Interesorne radne grupe imenovan je predstavnik Federalnog ministarstva obrazovanja i nauke Jasmin Branković. Članovi su Rifet Mezić (predstavnik Federalnog ministarstva obrazovanja i nauke), Martina Ostojić (predstavnica Federalnog ministarstva kulture i sporta), Harun Pindžo (predstavnik Federalnog ministarstva pravde), Jasmina Khechan Babić (predstavnica Federalnog ministarstva rada i socijalne politike), Bećir Čengić (predstavnik Ureda Vlade FBiH za zakonodavstvo i usklađenost sa propisima EU), Sanja Zadro (predstavnica Federalnog ministarstva finansija), te Maida Šahinpašić (predstavnica Federalnog ministarstva zdravstva).
Nove cijene matičnih knjiga, izvoda iz matičnih knjiga, uvjerenja o državljanstvu i vjenčanog lista
Vlada Federacije BiH donijela je, na prijedlog Federalnog ministarstva unutrašnjih poslova, Odluku o utvrđivanju cijene matičnih knjiga, izvoda iz matičih knjiga, uvjerenja o državljanstvu i vjenčanog lista, koji se vode i izdaju u skladu sa Zakonom o matičnim knjigama.
Cijena jednog primjerka matične knjige rođenih, matične knjige državljana s Obrascem broj 2 i Obrascem broj 2B, matične knjige državljana s Obrascem 2A, matične knjige vjenčanih i matične knjige umrlih na bosanskom ili hrvatskom ili srpskom jeziku iznosi 93,9116 KM.
Cijena jednog primjerka izvoda iz matične knjige rođenih, matične knjige vjenčanih, matične knjige umrlih, kao i matičnih knjiga rođenih, vjenčanih i umrlih namijenjenih za inozemstvo, te uvjerenje o državljanstvu – obrasci broj 13, broj 13A i broj 13B, iznosi 0,7545 KM.
Cijena jednog primjerka vjenčanog lista iznosi 1,7203 KM. U navedene cijene uračunat je PDV.
Razlog za donošenje ove odluke sadržan je u potrebi utvrđivanja novih cijena u odnosu na cijene utvrđene Odlukom Vlade Federacije BiH od 20.2.2024. godine. U obrazloženju se navodi da je ovom odlukom utvrđena cijena jednog primjerka matične knjige, izvoda iz matičnih knjiga, uvjerenja o državljanstvu i vjenčanog lista i to: za matične knjige iznos od 91,5221 KM, za izvode iz matičnih knjiga i uvjerenja o državljanstvu 0,5969 KM i za obrasce vjenčanih listova 1,7200 KM.
Predlagač je u obrazloženju ove odluke pojasnio da je Federalno ministarstvo unutrašnjih poslova 21. juna i 2. augusta ove godine nabavilo od Javnog preduzeća Novinsko-izdavačka organizacija “Službeni list BiH” Sarajevo obrasce matičnih knjiga, obrasce izvoda iz matičnih knjiga i uvjerenja o državljanstvu, gdje su jedinične cijene veće od cijena utvrđenih u prethodnoj odluci Vlade Federacije BiH.
Također navode da je Ministarstvo raspolagalo obrascima matičnih knjiga i vjenčanih listova, te da je sačinilo kalkulaciju na osnovu prosječne cijene radi utvrđivanja novih jediničnih cijena i to za matične knjige 93,9116 KM, za obrasce izvoda iz matičnih knjiga i uvjerenja o državljanstvu 0,7545 KM i za obrasce vjenčanih listova 1,7203 KM. Za realizaciju ove odluke zadužuje se Federalno ministarstvo unutrašnjih poslova.
Donesena Odluka o proglašenju prestanka stanja prirodne nesreće uzrokovane poplavama i klizištima na području FBiH
Vlada Federacije BiH na današnjoj sjednici u Sarajevu, na prijedlog Federalnog štaba civilne zaštite, donijela je Odluku o proglašenju prestanka stanja prirodne nesreće uzrokovane poplavama i klizištima na području Federacije BiH.
Ovom odlukom proglašava se prestanak stanja prirodne nesreće uzrokovane poplavama i klizištima na području FBiH, a koje je proglašeno Odlukom Vlade FBiH od 4. oktobra ove godine.
Stanje prirodne nesreće prestaje sa današnjim danom, odnosno 16.10.2024. godine.
Izmijenjen Program Federalnog ministarstva rada i socijalne politike: 533 hiljade KM za podršku domaćinstvima pogođenim poplavama
Vlada Federacije BiH, na prijedlog Federalnog ministarstva rada i socijalne politike, donijela je Odluku o izmjeni i dopunama Odluke o usvajanju Programa utroška sredstava s kriterijima raspodjele sredstava s pozicije tekućeg transfera za sufinansiranje rada, programa i projekata socijalne zaštite, utvrđenog Budžetom FBiH za 2024. godinu.
Donesenom izmjenom se dodaje novi program materijalne i stručne podrške domaćinstvima pogođenim poplavama. Za provođenje ovog programa Crvenom križu Federacije BiH dodjeljuje se iznos od 533.201,59 KM, s ciljem zadovoljavanja egzistencijalnih potreba domaćinstava pogođenih poplavama na području pet lokalnih zajednica u FBiH, Jablanica, Konjic, Kiseljak, Fojnica i Kreševo.
Imajući u vidu da je stanje elementarne nepogode izazvane poplavama u ovih pet jedinica lokalne samouprave, kao i činjenicu da je veliki broj domaćinstava na tim područjima izložen negativnim socio-ekonomskim posljedicama, ocijenjeno je potrebnim hitno intervenirati kroz poseban program materijalne i stručne podrške kojim bi se ublažile ove posljedice, te ugroženom stanovništvu pružila neophodna podrška za zadovoljavanje njihovih osnovnih životnih potreba i prevazilaženje nepovoljnih egzistencijalnih problema.
Odlukom Vlade je precizirano da će Program materijalne i stručne podrške domaćinstvima pogođenim poplavama, u saradnji s nadležnim institucijama iz jedinica lokalne samouprave pogođenih poplavama, sačiniti i dostaviti Crveni križ Federacije BiH, kao organizacija od posebnog društvenog značaja kojoj su posebnim propisom povjerene javne ovlasti za djelovanje u kriznim situacijama.
Kadrovska rješenja
Vlada Federacije BiH je, na prijedlog Federalnog ministasrtva unutrašnjih poslova donijela Rješenje kojim se imenuju članovi Policijskog odbora za policijske službenike Federacije BiH u sastavu Nurudin Hafizović (predsjednik), te Mustafa Selmanović i Emina Džubur (članovi). Mandat članovima Policijskog odbora traje dvije godine od dana donošenja ovog rješenja, osim za Nurudina Hafizović za koga mandat traje do 9.3.2025. godine.
Danas je data prethodna saglasnost Skupštini Privrednog društva Igman d.d. Konjic za imenovanje Bernadina Alagića, Mustafe Fazlića, Fahrudina Smailagića i Muharema Ahmetlića za vršioce dužnosti članova Nadzornog odbora ovog privrednog društva uime državnog kapitala, do okončanja konkursne procedure, a najduže do tri mjeseca. Prije toga data je prethodna saglasnost Skupštini Privrednog društva Igman d.d. Konjic za razrješenje dosadašnjih vršilaca dužnosti članova Nadzornog odbora uime državnog kapitala, radi isteka perioda na koji su imenovani.
Vlada Federacije BiH dala je prethodnu saglasnost Skupštini Privrednog društva JP Elektroprivreda HZ HB d.d. Mostar za imenovanje članova Nadzornog odbora ovog privrednog društva uime državnog kapitala, na mandatni period od četiri godine i to Ive Vincetića, Bože Perića, Jugoslava Brdara, Ivice Krivića, Ivice Prskala i Slavena Zelenike. Prije toga data je prethodna saglasnost Skupštini Privrednog društva JP Elektroprivreda HZ HB d.d. Mostar za razrješenje vršilaca dužnosti članova Nadzornog odbora uime državnog kapitala, radi okončanja konkursne procedure.
Također, data je prethodna saglasnost Nadzornom odboru JP BH Pošta d.o.o. Sarajevo za donošenje Odluke o imenovanju članova Uprave Društva, na period od četiri godine i to Adisa Šehića za generalnog direktora, Milana Tomasa za izvršnog direktora za ekonomsko-finansijske poslove, Sanele Kovačević za izvršnog direktora za razvoj i informacione sisteme, te Safeta Trakića za izvršnog direktora za poštanski promet. Prije toga data je predhodna saglasnost Nadzornom odboru JP BH Pošta d.o.o. Sarajevo za donošenje Odluke o razrješenju vršilaca dužnosti članova Uprave Društva, generalnog i izvršnih direktora, radi završetka konkursne procedure.
Danas je data i prethodna saglasnost Skupštini Privrednog društva Tehnički remontni zavod Hadžići d.d. Hadžići za imenovanje Rijada Bolobana i Adnana Frljka za vršioce dužnosti članova Nadzornog odbora ovog privrednog društva uime državnog kapitala, do okončanja konkursne procedure, a najduže do tri mjeseca. Prije toga data je prethodna saglasnost Skupštini Privrednog društva Tehnički remontni zavod Hadžići d.d. Hadžići za razrješenje dosadašnjih vršilaca dužnosti članova Nadzornog odbora uime državnog kapitala.
Vlada Federacije BiH donijela je Rješenje kojim se imenuju vršioci dužnosti članova Nadzornog odbora Lutrije Bosne i Hercegovine, do okončanja konkursne procedure, a najduže do tri mjeseca, počev od dana stupanja na snagu ovog rješenja, i to u sastavu Miroslav Ćorić (predsjednik), te Ženja Ljubuškić, Armin Sirćo, Saša Grabovac i Neira Mlinarević (članovi). Prethodno je doneseno Rješenje kojim se razrješavaju dužnosti dosadašnji vršioca dužnosti članova ovog nadzornog odbora, zbog isteka mandata.
Za učešće u radu i odlučivanju na predstojećim skupštinama privrednih društava danas su opunomoćeni Angelina Zelenika (Konfekcija Borac d.d. Travnik) i Halko Balavac (BH-Gas d.o.o. Sarajevo).