БОСНА И ХЕРЦЕГОВИНА

Федерација Босне и Херцеговине

Влада Федерације Босне и Херцеговине

42. сједница Владе Федерације БиХ

  • 16.10.2024.
  • 42. сједница Владе Федерације БиХ

    Влада ФБиХ о активностима на угроженим подручјима: Дата задужења за санацију жељеничке и путне инфраструктуре

    Влада Федерације Босне и Херцеговине на данашњој сједници у Сарајеву упознала се са усменом информацијом Федералног штаба цивилне заштите и Федералне управе цивилне заштите о стању и подузетим активностима на подручјима погођеним поплавама и клизиштима. 

    Влада је усвојила усмену информацију о подузетим активностима Федералног штаба цивилне заштите и Федералне управе цивилне заштите с циљем санације и помоћи угроженим подручјима у Федерацији БиХ усљед поплава и клизишта у октобру 2024. године у Федерацији Босне и Херцеговине.

    Федерални штаб цивилне заштите задужен је да за наредну сједницу Владе припреми писану информацију о подузетим активностима Федералног штаба цивилне заштите и Федералне управе цивилне заштите с циљем санације и помоћи угроженим подручјима у Федерацији БиХ усљед поплава и клизишта у октобру 2024. године у ФБиХ, коју ће Влада Федерације БиХ, након разматрања доставити Парламенту Федерације БиХ.

    Влада је задужила начелника Федералног штаба цивилне заштите да у сарадњи са колегијем Владе Федерације припреми Приједлог рјешења о формирању Координационог тијела Владе Федерације БиХ којим ће се дефинирати састав, надлежности и задаци Координационог тијела, а с циљем његовог функционирања по престанку важења Одлуке о проглашењу стања природне несреће узроковане поплавама и клизиштима на подручју Федерације БиХ.

    Влада је задужила Јавно предузеће Аутоцесте Федерације БиХ д.о.о. да у сарадњи са међународним финансијским институцијама у оквиру већ одобрених кредитних аранжмана провјере расположивост средстава за намјене које нису предвиђене постојећим кредитним уговором, како би се у што краћем временском року извршила санација жељезничке и цестовне инфраструктуре на дионици магистралне цесте М-17 Јабланица-Мостар и жељезничке пруге на дионици Острожац-Јабланица-Грабовица, а имајући у виду губитке које трпи економија у Федерацији БиХ ради прекида жељезничке и путне инфраструктуре.

    Такођер, на данашњој сједници, федерални министри Јасна Дураковић и Војин Мијатовић информирали су Владу о подузетим активностима министарстава образовања и науке, те развоја, подузетништва и обрта, а с циљем помоћи на угроженим подручјима.

    Министар Мијатовић истакао је да се на позив Федералног министарства развоја, подузетништва и обрта већ пријавило око 30 привредних субјекате са подручја Јабланице, Коњица, Фојнице, Крешева и Кисељака, који су претрпјели материјалну штету и којима је због тога отежано пословање. Ово федерално министарство позвало је привредне субјекте да се писаним путем обрате Министарству, ради сагледавања штете коју су претрпјели и изналажења адекватних рјешења за њихов опоравак.

    Министри су најавили да ће за Владу бити припремљени приједлози измјена програма утрошка средстава утврђених у овогодишњем Буџету ФБиХ овим министарствима, а како би се осигурала финансијска подршка за обнову одгојно-образовних установа, као и помоћ пословним субјектима који су претрпјели штете на подручјима угроженим поплавама и клизиштима.

     

    Утврђен Приједлог закона о измјенама и допунама Закона о извршном поступку

    Влада Федерације БиХ утврдила је данас, на приједлог Федералног министарства правде, Приједлог закона о измјенама и допунама Закона о извршном поступку. Приједлог овог закона бит ће упућен у даљњу парламентарну процедуру.

    Разлог за доношење овог закона је проведба пресуда Уставног суда БиХ, У-5/10 од 26.11.2010. године, У-20/16 од 30.3.2017. године и У-10/19 од 6.2.2020. године, којима је оцијењено да поједине одредбе важећег Закона о извршном поступку нису у складу са Уставом БиХ. Предлагач наводи да се одредбама садржаним у овом нацрту, Закон о извршном поступку усклађује и са ставовима Уставног суда БиХ исказаним у одлукама АП-15/14 од 20.4.2016. године и АП-1955/19 од 25.6.2019. године, као и са препорукама Институције омбудсмана за људска права БиХ.

    Предлагач у образложењу и разлозима за доношење овог закона, између осталог, наводи да се слиједом аргументације изнесене током јавне расправе, а нарочито уважавајући чињеницу да је БиХ крајем 2023. године стекла статус земље кандидаткиње за пуноправно чланство у Европској унији, Федерално министарство правде опредијелило да у друго читање упути редуцирани текст Нацрт закона о измјенама и допунама Закона о извршном поступку у чијем фокусу је стриктно имплементација одлука Уставног суда БиХ, те иницијативе Институције омбудсмана за људска права у БиХ које су усмјерене на заштиту најрањивијих категорија становништа у Федерацији Босне и Херцеговине.

    Предлагач надаље појашњава да су у том смислу, одредбе које су биле садржане у Преднацрту закона о измјенама и допунама Закона о извршном поступку редуциране с обзиром на ставове Федералног министарства финансија који су у потпуности уважени, те да ће модалитети размјене података са Порезном управом садржани у Преднацрту закона и друге интервенције, бити предметом свеобухватне реформе Закона о извршном поступку с обзиром да је за потпуну размјену информација с јавним регистрима, у складу са ставом и Високог судског и тужилачког вијећа БиХ, потребно изградити одговарајуће софтверско рјешење што је процес који захтијева издвајање значајних људских и материјалних ресурса.

    Утврђен Приједлог закона о допунама Закона о стечају

    Влада Федерације БиХ данас је на приједлог Федералног министарства правде утврдила Приједлог закона о допунама Закона о стечају. Овим допунама се додају нови чланови о обавезној и факултативној обуци стечајних управника.

    Предлагач је у разлозима за доношење ових допуна истакао да је доношењем Закона о стечају 2021. године направљен велики искорак у регулисању положаја и одговорности стечајног управника. Додао је да је обављање послова стечајног управника правно сложен посао управљања имовином стечајног дужника уиме суда који проводи поступак, а за рачун вјеровника који се намирују из имовине стечајног дужника. Анализирајући одредбе закона којима се уређују услови за именовање стечајних управника, истакнуто је у образоложењу, указала се потреба за прописивањем строжијих и формалнијих услова који морају бити испуњени да стечајни управници добију одговарајуће оспособљавање, те да располажу потребним стручним знањем за обављање својих дужности. Из тих разлога, наводи се даље у образложењу, указала се потреба за увођењем обавезне обуке коју организира и проводи Федерално министарство правде, с тим што се не искључује и факултативна обука стечајних управника, с циљем што стручнијег оспособљавања стечајних управника.

    Образложено је и да је допунама Закона о стечају предвиђено да су стечајни управници који су именовани за стечајног управника први пут дужни похађати обавезну обуку у року од шест мјесеци од дана именовања. Федерални министар правде ће у року од 30 дана од дана ступања на снагу овог закона донијети правилник о условима и начину провођења обуке.

    Такођер, предвиђена је факултативна обука за стручно усавршавање стечајних управника, коју могу организирати и удружења стечајних управника и друге организације које имају компетенције из стечајног права. Предложена је и пријелазна одредба према којој су стечајни управници, именовани прије ступања на снагу овог закона, дужни у року од шест мјесеци од дана ступања на снагу овог закона похађати обавезну обуку.

    Предложена допуна Закона о утврђивању насељених мјеста и о измјенама у називима насељених мјеста у одређеним опћинама

    Влада Федерације БиХ, на приједлог Федералног министарства правде, утврдила је Приједлог закона о допуни Закона о утврђивању насељених мјеста и о измјенама у називима насељених мјеста у одређеним опћинама, те га по упутила на доношење Парламенту ФБиХ по скраћеном поступку.

    Предложеном допуном предвиђено је да се у овом законском рјешењу иза назива насељеног мјеста Мокро додаје нови назив насељеног мјеста Бриг, као и да се насељено мјесто Бриг издваја из насељеног мјеста Мокро. Такођер, предложено је да Градско вијеће Града Широки Бријег у року од шест мјесеци од дана ступања на снагу овог закона, усклади своје прописе о називима и границама насељених мјеста с одредбама овог закона.

    Предлагач је образложио да је Градско вијеће Широки Бријег покренуло иницијативу за утврђивање новог насељеног мјеста Бриг, а које би настало издвајањем из дијела насељеног мјеста Мокро. Комисија за локалну самоуправу при Представничком дому Парламента ФБиХ је 27.5.2024. године усвојила закључке којим се прихвата иницијатива за уврштавање насеља Бриг у регистар насељених мјеста, те је Федерално министарство правде и предложило овај закон.

    Омогућено увезивање радног стажа за 30 радника РМУ „Какањ“ који су стекли услове за пензију

    Влада Федерације БиХ, на приједлог Федералног министарства енергије, рударства и индустрије, донијела  је Одуку о уплати заосталих неуплаћених обавеза за пензијско и инвалидско осигурање за увезивање радног стажа радницима Рудника мрког угља „Какањ“ д.о.о. Какањ.

    Одлуком се овом руднику одобрава увезивање радног стажа за неуплаћене доприносе за ПИО/МИО за 30 радника који су стекли услове за пензионисање, у укупном износу од 1.268.651,68 КМ.

    Овај износ исплатит ће се из средстава РМУ „Какањ“, а за реализацију одлуке задужени су ЈП „Електропривреда БиХ“ д.д. Сарајево, РМУ „Какањ“, Федерални завод за ПИО и Порезна управа ФБиХ.

    Образложено је да је Влада Федерације БиХ у претходном периоду доносила одлуке о уплати заосталих неуплаћених обавеза за ПИО/МИО за увезивање радног стажа радницима зависних друштава - рудницима угља у Концерну „Електропривреде БиХ“. Ове обавезе су исплаћене из средстава зависних друштава-рудника, а обезбијеђена су одлукама о одобравању средстава за давање позајмица зависним друштвима-рудницима угља од ЈП ЕП БиХ, донесеним 25.5.2021. и 17.10.2023. године.

    У образложењу се наводи да је РМУ „Какањ“ „Електропривреди БиХ“, као владајућем друштву, доставио захтјев да се уплатом доприноса за ПИО/МИО омогући увезивање радног стажа за раднике који су стекли услове за пензионисање закључно са 31.5.2024. године. Потом се ово електропривредно предузеће обратило Федералном министарству енергије, рударства и индустрије са молбом за доношење Одлуке о уплати заосталих неуплаћених обаве за увезивање радног стажа за неуплаћене доприносе, а чијом реализацијом се омогућава наставак процеса реструктурирања рудника угља.

    Прихваћена Стратегија дугорочне обнове зграда у ФБиХ за период до 2050. године: Циљ је висока енергијска ефикасност и смањење загађења

    Влада Федерације БиХ, на приједлог Федералног министарства просторног уређења, донијела је закључак о прихватању Стратегије дугорочне обнове зграда у Федерацији БиХ за период до 2050. године. Влада ће ову стратегију доставити Парламенту ФБиХ ради разматрања и доношења. Ради се о развојном документу који представља стратешко опредјељење на захтјеве енергетске транзиције и ублажавање посљедица климатских промјена. Обнова зграда с циљем повећања енергијске ефикасности и смањења емисија ЦО2 представља развојни фокус овог документа.

    У образложењу је наведено да ће Влада Федерације БиХ, доношењем и имплементацијом Стратегије, дати пуни допринос побољшању кључних макроекономских индикатора као што су раст БДП-а, затим запослености, као и животног стандарда грађана, те смањење трговинског дефицита. Законски основ за прихватање Стратегије садржан је у директивама Европске уније о енергијској ефикасности и о енергијским карактеристикама зграда, чија проведба је обавезна у складу са Уговором о оснивању Енергетске заједнице, Акционим планом за енергијску ефикасност ФБиХ и Одлуком о изради секторске Стратегије дугорочне обнове зграда у ФБиХ.

    У разлозима за доношење, наводи се да се ова стратегија базира на пројекцији енергетског сектора из Интегрираног плана за енергију и климу БиХ, представљајући његов проведбени документ за компоненту енергијска ефикасност. Између осталог, дефинирана су стратешка опредјељења спрам дугорочне обнове зграда у ФБиХ за период до 2050. године, укључујући опредјељења за три десетогодишња периода до 2030., 2040. и 2050., а с циљем енергијски високоефикасног и декарбонизираног фонда зграда до 2050. године.

    Образлажно је да обнова стамбених и нестамбених зграда примјеном мјера енергијске ефикасности продуцира мање губитке енергије, односно смањење потребе за енергијом, а чиме се генерирају уштеде у буџетима (јавним и приватним) и постиже смањење емисија ЦО2. Надаље, интензивна обнова доприноси повећаном запошљавању кроз развој грађевинског сектора (инжењерске услуге, производња грађевинских материјала и производа, те грађевинске оперативе), те се повећава вриједност и животни вијек обновљених зграда, комфор и квалитета унутрашњег зрака.

    Такођер, наглашено је да је на путу наше земље ка ЕУ неопходно боље кориштење фондова ЕУ за финансирање развојних приоритета. Стога се напомиње и да је постојање стратешких докумената који артикулирају развојне приоритете, један од кључних предуслова за приступ и кориштење ЕУ фондова.

    Стратегијом је дефинирана и процјена потребних улагања, за што је истакнуто да ће бити потребно користити све расположиве изворе финансирања попут буџета различитих нивоа власти, доступних фондова ЕУ, улагања компанија - пружаоца енергетских услуга, затим улагања из система обавеза енергетских уштеда, као и јавно-приватног партнерства, те повлаштених зајмова.

    За програме и пројекте промовисања техничке културе и удружења која се баве иновацијама више од 370.000 КМ

    Влада Федерације БиХ донијела је данас, на приједлог Федералног министарства развоја, подузетништва и обрта,  Одлуку о утврђивању листе корисника и расподјели дијела прихода остварених на основу накнада за приређивање игара на срећу. Одлуком се од дијела прихода у износу од 400.000 КМ уплаћених у Буџет Федерације БиХ у 2023. години, остварених на основу накнада за приређивање игара на срећу, одобрава износ од 372.296,78 КМ за финансирање програма и пројеката из области Промовисање техничке културе и удружења која се баве иновацијама за наградни фонд за награђивање иноватора за иновације од међународног значаја, из листа корисника сачињених по окончаном јавном конкурсу. Листе корисника су саставни дио Одлуке.

    Предлагач је образложио да се на Јавни конкурс пријавило укупно 67 удружења од којих је 57 задовољило формално-правне услове. Од 57 удружења, њих 47 (од чега 46 на Промоцији техничке културе и једно на удружењима која се баве иновацијама за наградни фонд за награђивање иноватора за иновације од међународног значаја) је испунило захтјеве у финансијском дијелу пројекта и они су рангирани према освојеном броју бодова. С обзиром на расположива средства за свих 46 корисника са Потенцијалне ранг листе за Промоцију техничке културе Комисија је одобрила средства. Код иноватора је одобрен један пројект, колико је и било пријављених. Финансијска средства у износу од 27.703,22 КМ нису искориштена.

    Федерално министарство развоја, подузетништва и обрта ће најкасније у року од 15 дана, од дана ступања на снагу ове одлуке, закључити појединачне уговоре о додјели средстава са свим корисницима којима су средства додијељена. Корисници средстава су обавезни да најкасније до 31.12.2024. године Федералном министарству доставе извјештај о намјенском утрошку додијељених средстава са вјеродостојном документацијом на основу које се доказује намјенски утрошак средстава, појединачно за сваку ставку, у писменом и/или електронском облику.

    Такођер, корисници средстава који у уговореном року не доставе извјештај о утрошку средстава или додијељена средства утроше супротно намјени или нису у потпуности искористили додјељена средства или се накнадно утврди да су с истим захтјевом/пројектом аплицирали код других надлежних министарства на основу Уредбе, дужни су на писмени позив комисије, у року од осам дана, извршити поврат средстава.

    Федерално министарство развоја, подузетништва и обрта ће најкасније до 1. марта 2025. године Влади Федерације БиХ доставити свеобухватну информацију о намјенском утрошку средстава додијељених корисницима. За извршење ове одлуке надлежни су Федерално министарство развоја, подузетништва и обрта и Федерално министарство финансија, свако из своје надлежности.

    Формирана Радна група за израду Нацрта закона о студентском стандарду ФБиХ

    Влада Федерације БиХ је на приједлог Федералног министарства образовања и науке донијела Рјешење о именовању Интерресорне радне групе за израду Нацрта закона о студентском стандарду Федерације БиХ.

    Задатак Радне групе је да, у складу са Закључком Владе Федерације БиХ од 18.7.2024. године, припреми Нацрт закона о студентском стандарду Федерације БиХ до 20.12.2024. године, те га путем Федералног министарства образовања и науке достави Влади Федерације БиХ.

    За предсједника Интересорне радне групе именован је представник Федералног министарства образовања и науке Јасмин Бранковић. Чланови су Рифет Мезић (представник Федералног министарства образовања и науке), Мартина Остојић (представница Федералног министарства културе и спорта), Харун Пинџо (представник Федералног министарства правде), Јасмина Кхецхан Бабић (представница Федералног министарства рада и социјалне политике), Бећир Ченгић (представник Уреда Владе ФБиХ за законодавство и усклађеност са прописима ЕУ), Сања Задро (представница Федералног министарства финансија), те Маида Шахинпашић (представница Федералног министарства здравства).

    Нове цијене матичних књига, извода из матичних књига, увјерења о држављанству и вјенчаног листа

    Влада Федерације БиХ донијела је, на приједлог Федералног министарства унутрашњих послова, Одлуку о утврђивању цијене матичних књига, извода из матичих књига, увјерења о држављанству и вјенчаног листа, који се воде и издају у складу са Законом о матичним књигама.

    Цијена једног примјерка матичне књиге рођених, матичне књиге држављана с Обрасцем број 2 и Обрасцем број 2Б, матичне књиге држављана с Обрасцем 2А, матичне књиге вјенчаних и матичне књиге умрлих на босанском или хрватском или српском језику износи 93,9116 КМ.

    Цијена једног примјерка извода из матичне књиге рођених, матичне књиге вјенчаних, матичне књиге умрлих, као и матичних књига рођених, вјенчаних и умрлих намијењених за иноземство, те увјерење о држављанству – обрасци број 13, број 13А и број 13Б, износи 0,7545 КМ.

    Цијена једног примјерка вјенчаног листа износи 1,7203 КМ. У наведене цијене урачунат је ПДВ.

    Разлог за доношење ове одлуке садржан је у потреби утврђивања нових цијена у односу на цијене утврђене Одлуком Владе Федерације БиХ од 20.2.2024. године. У образложењу се наводи да је овом одлуком утврђена цијена једног примјерка матичне књиге, извода из матичних књига, увјерења о држављанству и вјенчаног листа и то: за матичне књиге износ од 91,5221 КМ, за изводе из матичних књига и увјерења о држављанству 0,5969 КМ и за обрасце вјенчаних листова 1,7200 КМ.

    Предлагач је у образложењу ове одлуке појаснио да је Федерално министарство унутрашњих послова 21. јуна и  2. аугуста ове године набавило од Јавног предузећа Новинско-издавачка организација “Службени лист БиХ” Сарајево обрасце матичних књига, обрасце извода из матичних књига и увјерења о држављанству, гдје су јединичне цијене веће од цијена утврђених у претходној одлуци Владе Федерације БиХ.

    Такођер наводе да је Министарство располагало обрасцима матичних књига и вјенчаних листова, те да је сачинило калкулацију на основу просјечне цијене ради утврђивања нових јединичних цијена и то за матичне књиге 93,9116 КМ, за обрасце извода из матичних књига и увјерења о држављанству 0,7545 КМ и за обрасце вјенчаних листова 1,7203 КМ. За реализацију ове одлуке задужује се Федерално министарство унутрашњих послова.

    Донесена Одлука о проглашењу престанка стања природне несреће узроковане поплавама и клизиштима на подручју ФБиХ

    Влада Федерације БиХ на данашњој сједници у Сарајеву, на приједлог Федералног штаба цивилне заштите, донијела је Одлуку о проглашењу престанка стања природне несреће узроковане поплавама и клизиштима на подручју Федерације БиХ.

    Овом одлуком проглашава се престанак стања природне несреће узроковане поплавама и клизиштима на подручју ФБиХ, а које је проглашено Одлуком Владе ФБиХ од 4. октобра ове године.

    Стање природне несреће престаје са данашњим даном, односно 16.10.2024. године.

    Измијењен Програм Федералног министарства рада и социјалне политике: 533 хиљаде КМ за подршку домаћинствима погођеним поплавама

    Влада Федерације БиХ, на приједлог Федералног министарства рада и социјалне политике, донијела је Одлуку о измјени и допунама Одлуке о усвајању Програма утрошка средстава с критеријима расподјеле средстава с позиције текућег трансфера за суфинансирање рада, програма и пројеката социјалне заштите, утврђеног Буџетом ФБиХ за 2024. годину.

    Донесеном измјеном се додаје нови програм материјалне и стручне подршке домаћинствима погођеним поплавама. За провођење овог програма Црвеном крижу Федерације БиХ додјељује се износ од 533.201,59 КМ, с циљем задовољавања егзистенцијалних потреба домаћинстава погођених поплавама на подручју пет локалних заједница у ФБиХ, Јабланица, Коњиц, Кисељак, Фојница и Крешево.

    Имајући у виду да је стање елементарне непогоде изазване поплавама у ових пет јединица локалне самоуправе, као и чињеницу да је велики број домаћинстава на тим подручјима изложен негативним социо-економским посљедицама, оцијењено је потребним хитно интервенирати кроз посебан програм материјалне и стручне подршке којим би се ублажиле ове посљедице, те угроженом становништву пружила неопходна подршка за задовољавање њихових основних животних потреба и превазилажење неповољних егзистенцијалних проблема.

    Одлуком Владе је прецизирано да ће Програм материјалне и стручне подршке домаћинствима погођеним поплавама, у сарадњи с надлежним институцијама из јединица локалне самоуправе погођених поплавама, сачинити и доставити Црвени криж Федерације БиХ, као организација од посебног друштвеног значаја којој су посебним прописом повјерене јавне овласти за дјеловање у кризним ситуацијама.

    Кадровска рјешења

    Влада Федерације БиХ је, на приједлог Федералног министасртва унутрашњих послова донијела Рјешење којим се именују чланови Полицијског одбора за полицијске службенике Федерације БиХ у саставу Нурудин Хафизовић (предсједник), те Мустафа Селмановић и Емина Џубур (чланови). Мандат члановима Полицијског одбора траје двије године од дана доношења овог рјешења, осим за  Нурудина Хафизовић за кога мандат траје до 9.3.2025. године.

    Данас је дата претходна сагласност Скупштини Привредног друштва Игман д.д. Коњиц за именовање Бернадина Алагића, Мустафе Фазлића, Фахрудина Смаилагића и Мухарема Ахметлића за вршиоце дужности чланова Надзорног одбора овог привредног друштва уиме државног капитала, до окончања конкурсне процедуре, а најдуже до три мјесеца. Прије тога дата је претходна сагласност Скупштини Привредног друштва Игман д.д. Коњиц за разрјешење досадашњих вршилаца дужности чланова Надзорног одбора уиме државног капитала, ради истека периода на који су именовани.

    Влада Федерације БиХ дала је претходну сагласност Скупштини Привредног друштва ЈП Електропривреда ХЗ ХБ д.д. Мостар за именовање чланова Надзорног одбора овог привредног друштва уиме државног капитала, на мандатни период од четири године и то Иве Винцетића, Боже Перића, Југослава Брдара, Ивице Кривића, Ивице Прскала и Славена Зеленике. Прије тога дата је претходна сагласност Скупштини Привредног друштва ЈП Електропривреда ХЗ ХБ д.д. Мостар за разрјешење вршилаца дужности чланова Надзорног одбора уиме државног капитала, ради окончања конкурсне процедуре.

    Такођер, дата је претходна сагласност Надзорном одбору ЈП БХ Пошта д.о.о. Сарајево за доношење Одлуке о именовању чланова Управе Друштва, на период од четири године и то Адиса Шехића за генералног директора, Милана Томаса за извршног директора за економско-финансијске послове, Санеле Ковачевић за извршног директора за развој и информационе системе, те Сафета Тракића за извршног директора за поштански промет. Прије тога дата је предходна сагласност Надзорном одбору ЈП БХ Пошта д.о.о. Сарајево за доношење Одлуке о разрјешењу вршилаца дужности чланова Управе Друштва, генералног и извршних директора, ради завршетка конкурсне процедуре.

    Данас је дата и претходна сагласност Скупштини Привредног друштва Технички ремонтни завод Хаџићи д.д. Хаџићи за именовање Ријада Болобана и Аднана Фрљка за вршиоце дужности чланова Надзорног одбора овог привредног друштва уиме државног капитала, до окончања конкурсне процедуре, а најдуже до три мјесеца. Прије тога дата је претходна сагласност Скупштини Привредног друштва Технички ремонтни завод Хаџићи д.д. Хаџићи за разрјешење досадашњих вршилаца дужности чланова Надзорног одбора уиме државног капитала.

    Влада Федерације БиХ донијела је Рјешење којим се именују вршиоци дужности чланова Надзорног одбора Лутрије Босне и Херцеговине, до окончања конкурсне процедуре, а најдуже до три мјесеца, почев од дана ступања на снагу овог рјешења, и то у саставу Мирослав Ћорић (предсједник), те Жења Љубушкић, Армин Сирћо, Саша Грабовац и Неира Млинаревић (чланови). Претходно је донесено Рјешење којим се разрјешавају дужности досадашњи вршиоца дужности чланова овог надзорног одбора, због истека мандата.

    За учешће у раду и одлучивању на предстојећим скупштинама привредних друштава данас су опуномоћени Ангелина Зеленика (Конфекција Борац д.д. Травник) и Халко Балавац (БХ-Гас д.о.о. Сарајево).