Usvajanjem zaključaka o važnosti zaštićenih područja i njihovog održivog razvitka završena je Međunarodna konferencija o zaštićenim područjima što se od 6. do 8.11. održala u Bihaću.
Usvajanjem zaključaka o važnosti zaštićenih područja i njihovog održivog razvitka završena je Međunarodna konferencija o zaštićenim područjima što se od 6. do 8.11. održala u Bihaću.
Više od dvije stotine sudionika konferencije, sudjelovanjem u panel raspravi i praćenjem izlaganja pedesetak znanstvenih i stručnih radova domaćih i inozemnih autora, te nakon iscrpne rasprave, postiglo je konsenzus o važnosti zaštićenih područja i njihovog održivog razvitka.
Međunarodna konferencija o zaštićenim područjima u funkciji održivog razvitka u potpunosti je ispunila očekivanja. Postigli smo opći konsenzus predstavnika domaćih institucija vlasti svih razina, relevantnih međunarodnih organizacija, te domaćih i inozemnih institucija civilnog društva o važnosti zaštićenih područja i mogućnostima njihovog održivog korištenja. Konferencija u Bihaću od iznimnog je značaja ne samo za Bosnu i Hercegovinu, nego i za širu regiju obzirom na to da prirodne vrijednosti ne poznaju administrativne granice i traže zajedničku aktivnost kako u oblasti njihove zaštite tako i iskorištavanja. Jačanje prekogranične i regionalne suradnje izuzetno je važno kada se radi o učinkovitom upravljanju jedinstvenim ekosustavima - kazao je dr. sc. Nevenko Herceg, federalni ministar okoliša i turizma i predsjednik Organizacijskog odbora Konferencije.
Zaključak sudionika Konferencije je kako se kod uspostave novih i upravljanja postojećim zaštićenim područjima mora unaprijediti primjena europskih standarda i iskustava dobre prakse, ali i intersektorski pristup s ciljem adekvatne koordinacije i usklađivanja sektorskih strategija, planova i aktivnosti. Kada je riječ o strateškim dokumentima zaštite prirode, zaključak je kako je u Bosni i Hercegovini potrebno uspostaviti zakonsku i institucionalnu funkcionalnu vezu između svih razina vlasti s ciljem efikasnog provođenja Strategije Bosne i Hercegovine sa akcijskim planom za zaštitu biološke i krajobrazne raznolikosti, ali i za provođenje ratificiranih konvencija iz oblasti zaštite prirode i transponiranja europskih direktiva u domaću praksu.