Federalni ministar okoliša i turizma dr. Nevenko Herceg razgovarao je danas u Sarajevu sa izaslanstvom talijanske regije Veneto, koje su predvodili Marco Pasini i Gianlorenzo Martini, ravnatelj Ureda regije Veneto pri Europskoj uniji u Briselu.
.jpg)
Federalni ministar okoliša i turizma dr. Nevenko Herceg razgovarao je danas u Sarajevu sa izaslanstvom talijanske regije Veneto, koje su predvodili Marco Pasini i Gianlorenzo Martini, ravnatelj Ureda regije Veneto pri Europskoj uniji u Briselu.
Tijekom susreta se razmijenjena mišljenja o svim bitnim pitanjima održivog razvoja turizma i zaštite okoliša, izraženmo zadovoljstvo otvorenom mogućnošću za uspostavljanje čvršće suradnje i zajedničkog apliciranja za sredstva iz EU fondova, ali i projekata tehničke asistencije, IPA fondova i sl.
Ponajviše je bilo riječi o zaštite prirode i okoliša, te održivog razvoja turizma. Regija Veneto je jedna od najbogatijih u Italiji i Europi s vrlo dinamičnim gospodarstvom koje se temelji na mreži malih i srednjih tvrtki. Kada je riječ o zaštiti prirode i njezinom održivom iskorištavanju, Veneto se može pohvaliti s 3,1 posto ukupnih zaštićenih površina u Italiji. Takvi uspjesi regije Veneto od značaja su za Federaciju BiH zbog mogućnosti prijenosa iskustava i znanja u bosanskohercegovačku praksu koja teži povećanju površina pod zaštitom i njihovom održivom, napose turističkom iskorištavanju, saopćeno je iz Federalnog ministarstva okoliša i turizma.
Ministar Herceg je upoznao goste kako je Federalno ministarstvo okoliša i turizma u vrlo kratkom vremenu, od njegovog osnutka 2006. do danas, uspjelo postaviti temelje razvoju turizma i zaštite okoliša u Federaciji BiH. Naglašavajući kako je dobrim dijelom izvršeno usklađivanje domaćeg sa zakonodavstvom Europske unije, ministar je predstavio temeljne postavke strateških dokumenta koji su urađeni za oblast turizma, te zaštite prirode i okoliša. Istaknuvši kako je u posljednje dvije godine Ministarstvo započelo i niz međunarodnih projekata s Misijom Europske komisije u BiH i Uredom Svjetske banke u BiH, ministar Herceg se posebno osvrnuo na Projekt regionalnih centara za zbrinjavanje otpada, veliki projekt koji se radi sa Svjetskom bankom.
Budući da u bosanskohercegovačkim prilikama veliki problem predstavlja nedovoljna edukacija i nedostatak iskustva u procesima apliciranja za međunarodne projekte, ministar Herceg je zatražio pomoć regije Veneto u ovoj oblasti, što je sa zadovoljstvom prihvaćeno. Dogovorena je posjeta Venetu kako bi se dobra rješenja iz prakse ove regije mogla prenijeti u domaću praksu.
Tijekom današnjeg susreta postignut je visok stupanj suglasnosti oko nužnosti uspostave i jačanja regionalne suradnje koja je od zajedničkog interesa za obje strane. Pozvavši goste iz regije Veneto na međunarodnu konferenciju o upravljanju opasnim i neopasnim otpadom u regiji, koju početkom veljače iduće godine u Zenici organizira Federalno ministarstvo okoliša i turizma, ministar Herceg je izrazio nadu kako će kao potvrda današnjih uspješnih razgovora vrlo skoro biti potpisan protokol o zajedničkoj suradnji koji bi trebao doprinijeti uspješnijoj realizaciji danas dogovorenih aktivnosti.