Sporazum o integriranju klimatskih promjena u smanjenju rizika od poplava rijeke Vrbas

  • 24.02.2016.
  • Predstavnici Federalne uprave za geodetske i imovinsko-pravne poslove FBiH, Republičke uprave za geodetske i imovinsko-pravne poslove RS i Razvojnog programa Ujedinjenih nacija (UNDP) danas su u Sarajevu potpisali Sporazum o saradnji u okviru projekta „Integriranje klimatskih promjena u smanjenju rizika od poplava u slivu rijeke Vrbas“.

    Predstavnici Federalne uprave za geodetske i imovinsko-pravne poslove FBiH, Republičke uprave za geodetske i imovinsko-pravne poslove RS i Razvojnog programa Ujedinjenih nacija (UNDP) danas su u Sarajevu potpisali Sporazum o saradnji u okviru projekta „Integriranje klimatskih promjena u smanjenju rizika od poplava u slivu rijeke Vrbas“.

    Zamjenica rezidentne predstavnice UNDP-a u BiH Zehira Virani kazala je da je cilj projekta smanjenje rizika od katastrofa i jačanje otpornosti, kao i da se te aktivnosti odnose na razvoj sistema za rano upozoravanje i zaštite od poplava.

    Vrijednost projekta, dodala je Virani, iznosi pet miliona dolara, a finansiran je iz budžeta za globalnu zaštitu okoliša. Naglasila je da ništa od toga ne bi bilo moguće bez odgovarajućih i tačnih podataka koje će osigurati entitetske uprave, a koji bi na komercijalnom tržištu iznosili više od 100.000 dolara.

    Direktor Federalne uprave za geodetske i imovinskopravne poslove FBiH Željko Obradović i direktor Republičke uprave za geodetske i imovinskopravne poslove RS Miloš Komljenović zahvalili su UNDP-u na prepoznavanju bitnosti kreiranja podataka s ciljem preventivnog djelovanja na zaštiti od poplava u BiH.