Obavještavamo vas da će sutra (petak, 9. juna/lipnja 2017.) u Maglaju federalni ministar za raseljene osobe i izbjelice Edin Ramić, zajedno s ministricom za ljudska prava i izbjeglice BiH Semihom Borovac, prisustvovati zvaničnom početku radova na izgradnji zgrade socijalnog stanovanja, prvoj u Federaciji BiH koja se gradi u sklopu projekta zatvaranja kolektivnih centara - CEB II.
Program događaja:
- 10:15 sati - dolazak na lokaciju budućeg objekta u Maglaju (ul. Kulina bana bb)
- 10:30 sati - obraćanje načelnika Općine Maglaj Mirsada Mahmutagića, ministrice Borovac, ministra Ramića i zamjenika generalnog direktora za kredite i društveni razvoj Razvojne banke Vijeća Evrope CEB Stephana Sellena
- 11:00 sati - zajednički obilazak gradilišta/lokacije budućeg objekta
* * *
Riječ je o zgradi sa 15 stambenih jedinica namjenjenih za socijalno stanovanje za 28 osoba koje sada žive u kolektivnom centru u Maglaju.
Vrijednost ovog projekta je oko 855.000 KM, od čega je više od 670.000 KM kreditnih sredstava CEB-a, a ostatak je osigurala Općina Maglaj. Rok za izgradnju je 300 kalendarskih dana.
Kroz projekat CEB II osigurana su kreditna sredstva Razvojne banke Vijeća Evrope za zatvaranje 121 kolektivnog centra u kojima danas živi više od 7.200 građana BiH. Za tu namjenu bit će osigurano 2.600 stambenih jedinica u 82 zgrade i objekta u 45 općina i gradova u BiH. Na taj način će biti zatvoreni svi kolektivni centri u Republici Srpskoj i Brčko Distriktu BiH, te više od 76 posto kolektivnih centara u Federaciji BiH.
U ovoj godini planiran je početak izgradnje ili rekonstrukcija ukupno 19 objekata socijalnog stanovanja sa 745 stanova.
Pored Dervente gdje se već gradi 50 stambenih jedijnica i Maglaja, radovi će početi i u Tuzli (dvije zgrade sa ukupno 156 stambenih jedinica), Travniku (19 stanova), Tešnju (21 stan), Srebreniku (dvije zgrade sa 82 stana), Konjicu (10 stanova), Zenici (62 stana), Modriči (dva objekta sa 22 i 15 stanova), Prijedoru (20 stanova), Sokocu (64 stana), Foči (20 stanova), Doboju (134 stana), Trebinju (starački dom sa 30 stambenih jedinica), Bijeljini (15 stanova) i Rudom (10 stanova).
Molimo da medijski pratite ovaj događaj!