Radionica o Nacrtu strategije za zaštitu biološke i krajobrazne raznolikosti

  • 09.04.2008.
  • Na temelju članka 6a. Konvencije o biološkoj raznolikosti, Bosna i Hercegovina je realizirala projekt pripreme Strategije i akcijskog plana za očuvanje biološke i krajobrazne raznolikosti 2008-2015. godine. Podlogu za donošenje ovog strateškog dokumenta predstavlja studija biološke i krajobrazne raznolikosti znakovita naziva «Bosna i Hercegovina - Zemlja raznolikosti» koja je kao publikacija prezentirana na današnjoj radionici. Nositelj projekta za cijelu Bosnu i Hercegovinu je Federalno ministarstvo okoliša i turizma, uz potporu GEF-a i UNEP-a.

    Federalno ministarstvo okoliša i turizma danas je u hotelu Radon Plaza u Sarajevu organiziralo radionicu na kojoj je predstavljen Nacrt Strategije i akcijskog plana Bosne i Hercegovine za zaštitu biološke i krajobrazne raznolikosti. U radu ove radionice su sudjelovali eminentni stručnjaci ove oblasti iz cijele Bosne i Hercegovine, te predstavnici društveno političkog života.
     
    Na temelju članka 6a. Konvencije o biološkoj raznolikosti, Bosna i Hercegovina je realizirala projekt pripreme Strategije i akcijskog plana za očuvanje biološke i krajobrazne raznolikosti 2008-2015. godine. Podlogu za donošenje ovog strateškog dokumenta predstavlja studija biološke i krajobrazne raznolikosti znakovita naziva «Bosna i Hercegovina - Zemlja raznolikosti» koja je kao publikacija prezentirana na današnjoj radionici. Nositelj projekta za cijelu Bosnu i Hercegovinu je Federalno ministarstvo okoliša i turizma, uz potporu GEF-a i UNEP-a.
     
    Federalni ministar okoliša i turizma dr. sc. Nevenko Herceg, na današnjem obraćanju sudionicima radionice naglasio je kako je odnos prema prirodi, pitanju biološke raznolikosti i izumiranja vrsta već dugo u žiži interesa različitih znanosti. « Na sreću nas i generacija koje dolaze, značaj ovih tema u posljednje vrijeme sve više shvaća i cjelokupna javnost. Imamo sreću živjeti u području veličanstvene biološke raznolikosti i baštinici smo neprocjenjivog biološkog blaga koje bi morali znati očuvati» - kazao je ministar Herceg. Podsjećajući kako se Bosna i Hercegovina danas nalazi na raskrižju putova između održivog razvoja i nasuprot njega neodrživog korištenja resursa koje neumitno vodi uništavanju prirodnih vrijednosti, bogatstava i ljepota kojima ova zemlja obiluje, Herceg je naglasio kako je izrada ovih strateških dokumenata izraz opredjeljenja za održivi razvoj koji će jamčiti budućnost ovoj, ali i generacijama koje dolaze. « Studija biološke i krajobrazne raznolikosti Bosne i Hercegovine ujedno je i prvo Nacionalno izvješće o stanju biološke i krajobrazne raznolikosti Bosne i Hercegovine. Ona je naš način približavanja svijetu i Europi kako bi nas prihvatili i percipirali kao zemlju koja vodi računa o očuvanju prirode i zaštiti okoliša» - rekao je ministar Herceg. Pozivajući na suradnju, ministar Herceg je naglasio kako očekuje sadržajnu raspravu i prijedloge sudionika radionice koji se moraju temeljiti na općem dobru i biti oslobođeni uskih osobnih stega i okova.
     
    U ime ekspertnog tima više od trideset stručnjaka iz cijele Bosne i Hercegovine, sudionicima radionice obratili su se voditelji strategija prof.dr. Sulejman Redžić i prof.dr.Milenko Radević. O implementaciji ciljeva zacrtanih u Strategiji i akcijskom planu za očuvanje biološke i krajobrazne raznolikosti 2008-2015. godine, točnije o mjerama i aktivnostima za zaustavljanje uništavanja prirode i sigurnijoj biološkoj budućnosti, te jačanju kadrovskih potencijala govorio je savjetnik federalnog ministra okoliša i turizma Tomislav Lukić. Osnove strategije predstavila je se prof. dr.sc. Senka Barudanović, koordinatorica projekta pojasnivši samu tehnologiju izrade ovih strateških dokumenata. Nakon iscrpne rasprave sudionici radionice postigli su suglasje oko potrebe provođenja mjera i aktivnosti na zaštiti biološke i krajobrazne raznolikosti Bosne i Hercegovine, kako to stoji u Strategiji i akcijskom planu za   zaštitu biološke i krajobrazne raznolikosti Bosne i Hercegovine 2008-2015. godine.