Premijer Branković sa predstavnicima USAID-a u BiH o projektu SPIRA

  • 16.10.2008.
  • Premijer Federacije BiH dr. Nedžad Branković i federalni ministar energije, rudarstva i industrije mr. Vahid Hećo sastali su se danas u Sarajevu sa predstavnicima USAID-a u našoj zemlji. Sastanku su ispred USAID-a prisustvovali Gregg Wiitala, direktor ekonomskog ureda USAID-a, Stephen Farkas, šef SPIRA projekta, i Boris Maslo, stručnjak za privredno pravo u USAID-u.

     

    Premijer Federacije BiH dr. Nedžad Branković i federalni ministar energije, rudarstva i industrije mr. Vahid Hećo sastali su se danas u Sarajevu sa predstavnicima USAID-a u našoj zemlji. Sastanku su ispred USAID-a prisustvovali Gregg Wiitala, direktor ekonomskog ureda USAID-a, Stephen Farkas, šef SPIRA projekta, i Boris Maslo, stručnjak za privredno pravo u USAID-u. Razgovarano je novom konceptu verifikacije minimuma tehničkih uslova za područje trgovine, ugostitetljstva i obrta, koji je razvijen u okviru USAID-ovog projekta SPIRA. Riječ je o projektu pojednostavljivanja aktivnosti izdavanja dozvola i režima inspekcija koji bi trebao maksimalno skratiti proceduru oko izdvanja dozvola za pokretanje rada novih preduzeća.         

    Premijer Branković upoznao je predstavnike USAID-a o aktivnostima Vlade FBiH na ovom planu. Kazao je kako je okončana parlamentarna rasprava o Nacrtu zakona o privrednim društvima i da će u njega biti ugrađene one odredbe koje podrazumijevaju minimum tehničkih uslova potrebnih za pokretanje rada novih preduzeća. Također, istakao je federalni premijer, u ovom trenutku u Vladi FBiH su u proceduri Izmjene zakona o inspekcijama. Sugovornike je upoznao i o aktivnostima na regulatornoj reformi „giljotina propisa“.

    Predstavnici USAID ocijenili su Vladine aktivnosti proaktivnim i izuzetno uspješnim, čime je, kako je istaknuto, projekat SPIRA gotovo u potpunosti implementiran. Vi ste otišli ispred nas u tom smislu, kazali su predstavnici USAID-a. Razgovarano je i o aktuelnoj ekonomskoj krizi u svijetu, te je zaključeno da je potrebno dati više prostora domaćim investitorima, jer su očekivanja da će priliv stranih investicija u našu zemlju biti manji usljed globalne krize.