Porast povjerenja u Vladu FBiH

  • 22.07.2008.
  • U okviru praćenja Projekta „Sistem ranog upozoravanja“ UNDP ( Razvojni program Ujedninjenijh nacija u BiH) je sačinio Prvi kvartalni izvještaj koji prezentira stanje u BiH u odnosu na prethodni period. Istraživanje povjerenja građana u domaće institucije u ovom kvartalu pokazuje da je poraslo povjerenje u Vladu FBiH za 6,6 procenata u odnosu na prethodni kvartal.

    U okviru praćenja Projekta „Sistem ranog upozoravanja“ UNDP ( Razvojni program Ujedninjenijh nacija u BiH) je sačinio Prvi kvartalni izvještaj koji prezentira stanje u BiH u odnosu na   prethodni period.

     Istraživanje povjerenja građana u domaće institucije u ovom kvartalu pokazuje da je poraslo povjerenje u Vladu FBiH za 6,6 procenata u odnosu na prethodni kvartal. U Federaciji BiH nastavljen je i trend rasta industrijske proizvodnje koji je u prva tri mjeseca ove godine iznosio 8 %.
     
    U Izvještaju se konstatuje da je u prvom kvartalu i na planu ekonomske stabilnosti ostvaren pozitivan zaokret, o čemu svjedoči pozitivno raspoloženje ispitanika o ekonomskoj situaciji. Provedene ankete pokazuju da je za 10,7 % veći broj ispitanika koji smatraju da se naša zemlja kreće u pozitivnom smjeru.
     
    U prvom ovogodišnjem kvartalu porast bilježi i indeks socijalne stabilnosti što je rezultat porasta prihoda u domaćinstvima na nivou oba entiteta. Ovome je doprinijelo povećanje plaća u javnom sektoru, povećanje minimalnih penzija i nekih oblika socijalne pomoći.
     
    Minimalne penzije u Federaciji BiH su porasle za skoro 20 % prema 10 % u RS-u. Èak 80 % ispitanika smatra da će cijene i dalje rasti i da neće imati prostora za štednju. Očekivanja ispitanika su – kako se navodi u ovom Izvještaju –da će   općenito manji prihodi u RS, u odnosu na Federaciju BiH, dovesti u manjem entitetu do povećanog broja porodica koje nisu u mogućnosti da „sastave kraj s krajem“.
     
    Ovo je posljedica daljeg pogoršanja odnosa između potrošačke korpe i prosječne plaće u RS,   dok je taj odnos u Federaciji BiH i dalje stabilan i znatno povoljniji. Zbog toga je u RS-u   56 % ispitanika odgovorilo da je njihov status ispod prosjeka, a u Federaciji BiH je takvih bilo 43 % – stoji, između ostalog, u ovom kvartalnom Izvještaju UNDP-a.