Federalni ministar energije, industrije i rudarstva Nermin Džindić je na današnjoj sjednici Ekonomsko-socijalnog vijeća za teritoriju Federacije BiH zaključio da će radna grupa ministarstva razmotriti sve sugestije članova ovog vijeća u vezi izmjena i dopuna Zakona o privrednim društvima, koje su predložili sindikalci.
- Sindikalci su inicirali zakonske izmjene, jer traže da se utvrdi stvarna odgovornost pojedinih direktora uprava itd., koje dovode do likvidacija i blokada firmi - rekao je predsjednik Saveza samostalnih sindikata BiH Ismet Bajramović.
Sindikalci insistiraju da se „ukoliko društvo posluje s gubitkom članovima uprave ugovorena plaća smanji na iznos prosječne plaće u FBiH“. Za sindikalce je neprihvatljivo da pojedini menadžeri zarađuju i 15 puta više nego radnici u preduzeću u kojem upravljaju, zbog čega smatraju da se takva ugovorena primanja moraju ograničiti i vezati za primanja radnika ili za prosječnu plaću u Federaciji BiH.
U tom smislu ministar Džindić je istakao da je većini direktora javnih preduzeća u njegovom resoru limitirao plate na iznos oko 3.000 KM, navodeći da je to iznos i njegove ministarske plate.
Način na koji sindikalci žele da se utvrdi odgovornost direktora firmi nije prihvatljiv s pravnog gledišta, smatraju poslodavci.
Predsjednik Udruženja poslodavaca BiH Mladen Pandurević smatra da važeći Zakon o privrednim društvima nudi puno bolja rješenja, jer predviđa odgovornost članova uprave i nadzornih odbora koji odgovaraju svom svojom imovinom za štetu koju su nanijeli preduzeću za svoje odluke.
Osim ovih zakonskih izmjena na sjednici ESV-a razmatrane su i izmjene i dopune Zakona o porezu na dobit, koje su inicirali poslodavci s namjerom da dođe do oslobađanja poreza na dobiti u smislu reinvestiranja.
- Po važećem Zakonu reinvestiranje je povoljno samo za velike investitore koje investiraju više od 20 miliona KM u toku pet godina. To može samo nekoliko firmi u Federaciji, te smo htjeli kroz zakonske izmjene da i male firme, koje investiraju desetine ili stotine hiljada KM, budu stimulirane da investiraju u proizvodnu opremu i slično - rekao je predsjednik Udruženja poslodavaca Federacije BiH Adnan Smailbegović.
Također, poslodavci su predložili smanjenje stope poreza na dobit sa 10 na osam posto.
Zamjenik premijera FBiH i federalni ministar rada i socijalne politike Vesko Drljača na današnjoj sjednici Ekonomsko-socijalnog vijeća za terotoriju FBiH dao je presjek aktivnosti u vezi s kolektivnim ugovorima.
- Pregovori oko kolektivnih ugovora traju već duži vremenski period, te su zaključeni kolektivni ugovori za područje i djelatnosti državne službe, sudske vlasti i javnih ustanova FBiH, zatim granski kolektivni ugovori o pravima i obavezama poslodavaca i radnika u oblasti rudarstva, šumarstva, kao i za područje elektroprivredne djelatnosti FBiH, željeznice, poštanskog prometa, zdravstva - kazao je Drljača.
Dodao je i da je zaključen okvirni kolektivni ugovori o pravima i obavezama poslodavaca i radnika u oblasti komunalne privrede za teritoriju FBiH, kolektivni ugovor za djelatnost prozvodnje i prerade metala, drvne i papirne industrije, te u oblasti prometa.
- U dobrom dijelu je urađen jedan kvalitetan posao, ali u narednom periodu treba okončati još devet kolektivnih ugovora - kazao je ministar Drljača.
Preostali kolektivni ugovori tiču se telekomunikacija, srednjeg obrazovanja, doktora medicine i stomatologije, policijskih službenika, hemije i nemetala, tekstila, obuće, kože i gume, nafte i petrohemije, te oblasti finansija.