S ciljem koordinacije fiskalnih aktivnosti u FBiH i pripreme stajališta koje će federalni predstavnici zastupati u Fiskalnom vijeću BiH, Vlada Federacije BiH donijet će uredbu kojom će biti uspostavljeno Fiskalno koordinacijsko tijelo FBiH.
S ciljem koordinacije fiskalnih aktivnosti u FBiH i pripreme stajališta koje će federalni predstavnici zastupati u Fiskalnom vijeću BiH, Vlada Federacije BiH donijet će uredbu kojom će biti uspostavljeno Fiskalno koordinacijsko tijelo FBiH.
Ovo tijelo činit će federalni i kantonalni ministri financija i direktori izvanproračunskih fondova, jedan je od zaključaka s današnjeg susreta premijera Federacije BiH dr. Nedžada Brankovića i dopremijera i federalnog ministra financija Vjekoslava Bevande s kantonalnim premijerima i ministrima financija.
Među zadaćama Fiskalnog koordinacijskog tijala je uspostava fiskalnog balansa u FBiH i kreiranje kratkoročnih i dugoročnih makroekonomskih ciljeva.
Povodom današnje rasprave o provedbi Zakona o Fiskalnom vijeću BiH, te funkcioniranju ove institucije, danas je zauzeto stajalište kako FBiH treba inzistirati na uspostavi Tajništva Fiskalnog vijeća BiH kao stalnog tijela.
Tema današnjeg skupa, u čijem su radu sudjelovali i predsjednik Udruge poslodavaca FBiH Nihad Imamović i predsjednik Saveza samostalnih sindikata BiH Edhem Biber, kao predstavnici Vladinih partnera u Ekonomsko-socijalnom vijeću, bilo je i usuglašavanje i koordinacija proračunskih politika u Federaciji BiH. To je, također, moguće ostvariti kroz Fiskalno kordinacijsko tijelo.
Istaknuto je kako treba doći do zajedničkog, konsolidiranog proračuna iz kojeg bi bilo jasno vidljivo s koliko ukupnih sredstava raspolažu Federacija BiH, kantoni, općine i vanproračunski fondovi. Kazano je kako su svi proračuni suočeni s padom planiranih ovogodišnjih prihoda uzrokovanog početkom primjene olakšica proisteklih iz Sporazuma o stabilizaciji i priključenju. Stoga je zaključeno kako za svih jedanaest proračuna (federalni i deset kantonalnih) treba donijeti rebalanse. Takvi rebalansirani proračuni poslužit će kao osnovica za izradu nacrta proračuna za 2009. godinu.
Kantonalni premijeri i ministri financija, te predsjednici Udruge poslodavaca i Saveza sindikata, ocijenili su više nego nužnim mjere koje je pedložila Federalna vlada, te ih bezrezervno poduprli. Oni su, također, ukazali i na potrebu za drugim reformskim mjerama za smanjene javne potrošnje i uvođenje veće financijske discipline. Ukazano je na reforme u oblasti javne uprave, na „giljotinu propisa” i ostalo.