Federalni ministar za raseljene osobe i izbjeglice Edin Mušić i federalna ministrica obrazovanja i nauke Meliha Alić razgovarali su danas u sjedištu Vlade FBiH u Sarajevu s delegacijom Vijeća Evrope predvođenom komesarom za ljudska prava Tomasom Hamarbergom
Federalni ministar za raseljene osobe i izbjeglice Edin Mušić i federalna ministrica obrazovanja i nauke Meliha Alić razgovarali su danas u sjedištu Vlade FBiH u Sarajevu s delegacijom Vijeća Evrope predvođenom komesarom za ljudska prava Tomasom Hamarbergom. Razgovaralo se o pitanjima ljudskih prava s posebnim osvrtom na položaj interno raseljenih osoba i o prevenciji diskriminacije u obrazovanju.
Govoreći o 48 hiljada interno raseljenih osoba u BiH ministar Mušić kazao je kako se na nivou BiH provodi zajednički projekat FBiH, RS i Distrikta Brčko u iznosu od 24 miliona KM, s ciljem rješavanja problema ove populacije.
- Ta sredstva nisu dovoljna da se riješe svi problemi, tako da razmišljamo o dodatnom kreditnom zaduženju kod Evropske banke za obnovu i razvoj, dodao je ministar Mušić, ističući kako je od potpisivanja Daytonskog sporazuma do danas učinjeno mnogo na zbrinjavanju raseljenih osoba u BiH.
Kada je riječ o diskriminaciji u obrazovanju, ministrica Alić predstavila je analizu federalnog ministarstva prema kojoj razlike u nastavnom planu i programu u FBiH nisu toliko dramatične, i da se kreću u okviru dozvoljenih 30 posto.
- Mali, ali nedovoljan napredak je napravljen u rješavanju problema „dvije škole pod jednim krovom“. Međutim, veliki iskorak učinjen je na integraciji romske djece u obrazovni sistem, kazala je ministrica Alić, ističući pri tome da resorno federalno ministarstvo snažno podupire osnovna ljudska prava u domenu obrazovanja.