Novo priznanje Federalnom ministarstvu okoliša i turizma

  • 17.04.2008.
  • Direktor Ureda Svjetske banke u Bosni i Hercegovini, Marco Mantovanelli čestitao je federalnom ministru okoliša i turizma dr. Nevenku Hercegu i Federalnom ministarstvu okoliša i turizma na izboru Projekta upravljanja čvrstim otpadom (Solid Waste Management Project-SWMP) za jedan od pobjedničkih projekata na internacionalnom natjecanju Svjetske banke pod nazivom «Unapređenje života ljudi» u regiji Evrope i Centralne Azije.

    Direktor Ureda Svjetske banke u Bosni i Hercegovini, Marco Mantovanelli čestitao je federalnom ministru okoliša i turizma dr. Nevenku Hercegu i  Federalnom ministarstvu okoliša i turizma na izboru Projekta upravljanja čvrstim otpadom (Solid Waste Management Project-SWMP) za jedan od pobjedničkih projekata na internacionalnom natjecanju Svjetske banke pod nazivom «Unapređenje života ljudi» u regiji Evrope i Centralne Azije. Ova nagrada predstavlja priznanje uspješnosti u implementaciji projekta i impresivnih rezultata koje je do sada postiglo Federalno ministarstvo okoliša i turizma.
    Projekt «Upravljanje čvrstim otpadom» se financira iz IDA kreditnih sredstava Svjetske banke, a zasniva se na Strategiji upravljanja otpadom u Bosni i Hercegovini koja definira regionalni pristup upravljanja otpada putem izgradnje 16 regionalnih centara, uz primjenu važećih direktiva EU za ovu oblast.
    Implementacija se vrši u periodu od 2003. – 2009. god, u okviru Federalnog ministarstva okoliša i turizma, pod nadležnošću resornih entitetskih ministarstava: Federalnog ministarstva okoliša i turizma i Ministarstva za prostorno uređenje, građevinarstvo i ekologiju RS, a sa ciljem poboljšanja životnih uvjeta, smanjenjem zagađenja koja nastaju nekontroliranim odlaganjem otpada i uklanjanjem velikog broja divljih deponija.
    Vrijednost Projekta je 26 mil USD kreditnih sredstava, uz učešće entitetskih vlada u iznosu od 4,3 mil USD, od čega 20 mil u Federaciji BiH,  a 10 mil u RS. Regije koje su uključene u projekat su: Sarajevo, Zenica, Tuzla, Bihać, Livno, Banja Luka i Bijeljina.
    Stanje u upravljanju otpadom se razlikuje od regije do regije te su iznosi kreditnih sredstava i     aktivnosti po regijama različiti. Dosadašnja realizacija je dala slijedeće rezultate: poboljšani su uvjeti odlaganja otpada na postojećim gradskim centrima u Sarajevu i Banja Luci; izgrađeni su i pušteni u rad novi centri za upravljanje otpadom u Zenici i Bijeljini; regija Bihać će sanirati divlje odlagalište «Meždre-Vlaški Do» i izvršiti pripreme za izgradnju novog centra za upravljanje otpadom;  regija Livno će izvršiti rekonstrukciju i sanaciju postojećeg centra , dok se u Tuzli izgradnja centra za upravljanje otpadom odvija u malo otežavajućim uvjetima.
    Zahvaljujući uspješnoj implementaciji projekta i planovima entitetskih vlada za naredni period, kao i za iskazanim prioritetima u rješavanju problema upravljanja otpadom, Svjetska banka je odobrila dodatnih 35, 5 miliona USD IDA/IBRD sredstava za Drugu fazu projekta.