Federalni ministar raseljenih osoba i izbjeglica Nerin Dizdar i ministar kulture i sporta Kantona Sarajevo Kenan Magoda posjetili su danas Knežinu, rodno mjesto proslavljenog umjetnika Halida Bešlića i njegovu rodnu kuću, saopćilo je Federalno ministarstvo raseljenih osoba i izbjeglica.
Ovom prilikom je s predstavnicima povratnika razgovarano o inicijativi za pokretanje međunarodnog festivala „Halid Bešlić“ i izgradnju spomen kuće posvećene njegovom liku i djelu.
U saopćenju se navodi da će Federalno ministarstvo raseljenih osoba i izbjeglica osigurati podršku u izgradnji ili rekonstrukciji objekta koji bi služio kao spomen kuća, a Turistička zajednica KS pružiti doprinos i kreirati sadržaje u okviru budućeg festivala, dok će Općina Sokolac podržati infrastrukturu za održavanje takvih događaja.
Ministar Dizdar istakao je da ovaj projekt ima višestruki značaj za povratničku zajednicu i kulturnu scenu Bosne i Hercegovine.
- Knežina zaslužuje da se oživi kroz kulturne i turističke sadržaje koji će istovremeno čuvati sjećanje na našeg Halida Bešlića i jačati život u povratničkim mjestima. Federalno ministarstvo će, u okviru svojih nadležnosti, podržati ovu ideju kroz infrastrukturne i razvojne projekte - kazao je ministar Dizdar.
Ministar Magoda naglasio je značaj kulturnog i turističkog potencijala ove inicijative, te dodao da budući festival „Halid Bešlić“ može postati važan kulturni brend koji povezuje Sarajevo, Knežinu i Bosnu i Hercegovinu s publikom iz cijelog svijeta.
- Ministarstvo kulture i sporta Kantona Sarajevo, zajedno s Turističkom zajednicom, bit će partner u realizaciji ovog projekta koji nosi snažnu simboliku i kulturnu vrijednost – rekao je Magoda.
Sve aktivnosti će biti realizirane u saradnji s porodicom Halida Bešlića, koja je iskazala spremnost da se zajednički implementira ova ideja, saopćeno je iz Federalnog ministarstva raseljenih osoba i izbjeglica.