Jelečević održao sastanak sa resornim kantonalnim ministrima

  • 29.05.2008.
  • Federalni ministar rada i socijalne politike dr. Perica Jelečević danas je u Sarajevu s resornim kantonalnim ministrima održao radno-konsultativni sastanak o Prednacrtu zakona o zaštiti porodice s djecom. Kako je istaknuo ministar Jelečević, ovaj zakon pripremljen je u skladu s reformskim opredjeljenjima Ministarstva u socijalnom sektoru i programskim aktivnostima za 2008. godinu.



    Federalni ministar rada i socijalne politike dr. Perica Jelečević danas je u Sarajevu s resornim kantonalnim ministrima održao radno-konsultativni sastanak o Prednacrtu zakona o zaštiti porodice s djecom.
     Kako je istaknuo ministar Jelečević, ovaj zakon pripremljen je u skladu s reformskim opredjeljenjima Ministarstva u socijalnom sektoru i programskim aktivnostima za 2008. godinu. Riječ je, kako kaže,  o jednom reformskom zakonu koji je i ranije trebao biti na dnevnom redu, međutim, zbog silnih izdvajanja u socijalnom sektoru, te podijeljenih nadležnosti između kantona i Federacije, to nije učinjeno.

    Na donošenje ovog zakona nas obvezuju UN-ove konvencije o zaštiti djeteta, određene evropske direktive u toj oblasti, te, stoga,se nadam da će  zakon o zaštiti porodice s djecom biti donesen do kraja godine, kazao je ministar Jelečević. 

    U ovom zakonu ključna su četiri prava, a to su: dodatak na djecu, stimulacija za treće i svako sljedeće dijete, naknada ženi-majci koja je u radnom odnosu i koja nije, te jednokratna pomoć za opremu novorođenog djeteta. Ministar Jelečević je napomenuo da su predložena dva modela finansiranja zakona. Prvi je da Federacija izdvaja 70, a kantoni 30 posto sredstava, a drugi da to bude 50 naprema 50, dodavši da će za implementaciju zakona  godišnje biti potrebno izdvojiti 206 miliona KM. 

    Ministar je naglasio da se trenutno prava za porodicu s djecom u FBiH poštuju samo u četiri kantona: Kantonu Sarajevo, Tuzlanskom, Zapadnohercegovačkom i Bosanskopodrinjskom,  te je i cilj novoga zakona da doprinese harmonizaciji u toj oblasti. Prema njegovim riječima 60 posto od djece predviđene za dječiji doplatak primat će 54 KM mjesečno,što i nije malo u odnosu na stanje u državi, dok će naknade  za treće ili svako naredno dijete iznositi 100 KM, te je dodao da je zakonom također predviđeno da trudnice dobijaju novčanu naknadu bez obzira na to da li su u radnom odnosu ili ne.