Federalno ministarstvo obrazovanja i nauke/znanosti saopćilo je da je, nakon Predstavničkog doma, danas i Dom naroda Parlamenta Federacije BiH usvojio Strategiju za prevenciju ovisnosti u Federaciji Bosne i Hercegovine 2025–2035, čime je ovaj strateški dokument dobio punu parlamentarnu podršku.
U saopćenju je navedeno da je Strategiju, kao dugoročni okvir za sistemsko, koordinirano i sveobuhvatno djelovanje u oblasti prevencije različitih oblika ovisnosti, prethodno usvojila Vlada Federacije BiH na prijedlog Federalnog ministarstva obrazovanja i nauke/znanosti, koje je iniciralo proces i koordiniralo aktivnosti Radne grupe zadužene za izradu dokumenta i pratećeg Akcijskog plana.
Federalna ministrica obrazovanja i nauke Jasna Duraković izrazila je zadovoljstvo usvajanjem Strategije, ističući da ovaj dokument predstavlja važan iskorak u jačanju društvene svijesti o potrebi sistemskog pristupa prevenciji ovisnosti.
- Izuzetno sam ponosna na rad i posvećenost svih članova Radne grupe i naših partnera, kao i na ostvareni cilj da postavimo čvrste temelje za dugoročne, održive i učinkovite mjere prevencije. Strategija je rezultat transparentnog i inkluzivnog procesa, uz provedene javne konsultacije koje su omogućile aktivno sudjelovanje stručne i šire javnosti. Njeno usvajanje u Parlamentu potvrđuje opredjeljenje Federacije BiH da odlučno djeluje na zaštiti mladih i očuvanju zdravlja zajednice - kazala je ministrica Duraković.
Iz Ministarstva dodaju da je u izradu Strategije bio uključen niz relevantnih institucija, među kojima federalna ministarstva obrazovanja i nauke, pravde, zdravstva, rada i socijalne politike, unutrašnjih poslova, te kulture i sporta, što je osiguralo sveobuhvatan i međuresorni pristup ovoj tematici.
Također, posebno važnu ulogu imao je Stručni centar za prevenciju ovisnosti (nekadašnje Udruženje NARKO-NE), koje će i u fazi implementacije imati savjetodavnu ulogu u praćenju, analizi i vrednovanju provedbe planiranih mjera i aktivnosti.
- Cilj dokumenta je uspostaviti jedinstven, koordiniran pristup prevenciji svih oblika ovisnosti uključujući ovisnosti o psihoaktivnim supstancama, alkoholu, duhanskim proizvodima, kao i ponašajne ovisnosti poput igara na sreću i prekomjerne upotrebe interneta. Ovom Strategijom Federacija BiH dobiva važan instrument za jačanje sistema prevencije, zaštite i edukacije, posebno mladih, te za unapređenje međuresorne saradnje između nadležnih institucija. Dokument ujedno predstavlja ključnu investiciju u zdraviju, sigurniju i otporniju budućnost mladih generacija, te potvrđuje opredjeljenje federalnih institucija za aktivan i odgovoran pristup u borbi protiv svih oblika ovisnosti – saopćeno je iz Federalnog ministarstva obrazovanja i nauke/znanosti.