ESV: Razmatran Prednacrt zakona o šumama FBiH

  • 16.03.2016.
  • Članovi Ekonomsko-socijalnog vijeća za područje FBiH razmatrali su danas Prednacrt zakona o šumama, a tokom rasprave istaknuto je da je vrijeme da ova oblast bude uređena federalnim zakonom.



    Članovi Ekonomsko-socijalnog vijeća za područje FBiH razmatrali su danas Prednacrt zakona o šumama, a tokom rasprave istaknuto je da je vrijeme da ova oblast bude uređena federalnim zakonom.

    Zaključkom su podržali potrebu donošenja ovog zakonskog rješenja i predložili Federalnoj vladi da Zakon uputi u parlamentarnu proceduru, ali i najavili da će se o njemu ponovo očitovati nakon što bude završena javna rasprava.

    Tokom rasprave na sjednici ESV-a istaknuto je da postoji potreba organiziranja sastanka kojem bi trebali prisustvovati resorni ministri Vlade Federacije BiH, predstavnici poslodavaca i sindikata kako bi bili razmotreni sporni članovi predloženog Prednacrta zakona o šumama.

    Federalni ministar poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva Šemsudin Dedić podsjetio je danas da je Ustavni sud FBiH još 2009. godine ukinuo tadašnji zakon o šumama, nakon čega je Vlada FBiH ovu oblast uredila uredbom koja je prestala važiti krajem 2011. godine.

    Od tada, devet kantona donijelo je svoje zakone o šumama, ali budući da više od 50 posto teritorije Federacije čine šume, ministar je podvukao da je važno regulirati ovu oblast na federalnom nivou, a sve s ciljem jasnog propisivanja obaveza i odgovornosti, posebno ističući da postoje interesne skupine kojima ovakvo stanje odgovara.

    Dedić se osvrnuo i na posljedice nepostojanja zakona, naglašavajući da su one prisutne ne samo u šumarstvu, nego i u provođenju drugih aktivnosti, poput implementacije prostornih akata, reguliranja imovinsko-pravnih odnosa, zatim u provođenju projekata iz oblasti energetike, vodoprivrede i komunikacija.

    Ministar je rekao da novi zakon predviđa finansijska sredstva, odnosno  Federacija bi trebala imati prihod od oko 10 miliona KM, a kantoni oko 12 miliona KM na godišnjem nivou. No bit će to, kako je dodao, namjenska sredstava koja će biti utrošena za ulaganje u šume.

    Oko 7,2 miliona KM predviđeno je za lokalne zajednice koje će kroz budžete moći planirati namjenu ovih sredstava. Tako bi bilo regulirano i pravo lokalne zajednice da direktno od korisnika šuma dobiva sredstva i da samostalno s njima raspolaže.

    Izrazio je nadu da će poslanici i delegati oba doma Federalnog parlamenta doprinijeti da u što kraćem roku bude donesen zakon o šumama i uređena oblast jednog od najznačajnijih resursa u FBiH.