Dobar poslovni ambijent cilj projekta „Giljotina propisa u FBiH“

  • 30.07.2008.
  • Cilj projekta takozvane giljotine propisa u Federaciji BiH jeste stvaranje uvjeta za efikasno poslovno okruženje u entitetu, konkurentnost za dodatne investicije, izvoz na tržište Evropske unije te brži ekonomski rast i zapošljavanje. Ovaj projekt čiji je bitan segment «sječa» neefiksanih i zastarjelih propisa koji su brana u tim procesima, prezentiran je danas u Sarajevu na konferenciji koju je organizirao federalni premijer Nedžad Branković u saradnji s Internationalom finance korporationom (IFC), članicom grupe Svjetske banke.



    Cilj projekta takozvane giljotine propisa u Federaciji BiH jeste stvaranje uvjeta za efikasno poslovno okruženje u entitetu, konkurentnost za dodatne investicije, izvoz na tržište Evropske unije te brži ekonomski rast i zapošljavanje.
    Ovaj projekt čiji je bitan segment «sječa» neefiksanih i zastarjelih propisa koji su brana u tim procesima, prezentiran je danas u Sarajevu na konferenciji koju je organizirao federalni premijer Nedžad Branković u saradnji s Internationalom finance korporationom (IFC), članicom grupe Svjetske banke.

    Na pres-konferenciji održanoj nakon toga ponovljena je suština iz uvodnih izlaganja premijera i drugih učesnika, a to je da na osnovu brze i sveobuhvatne sektorske analize sadašnjih federalnih propisa, pored «giljotiniranja», odnosno brzog otklanjanja loših i zastarjelih regula, neke treba doraditi ili uvesti potpuno nove propise tamo gdje treba. To se ne odnosi samo na niz zakona, već i na podzakonske i druge akte. Zastarjele i adminstrativno složene procedure, kakve su sada u Federaciji izdavanje raznih dozvola, naprimijer, nisu mamac za strane i domaće investitore niti stimulišu privredu i zapošljavanje. «Sječa» neefikasnih regula dala je rezultate u razvijenim zemljama i okruženju, u Hrvatskoj naprimjer, a zaživljava u Makedoniji.

    U okviru projekta treba uspostaviti posebnu glavnu jedinicu za njegovu implementaciju, kazao je na pres-konferenciji federalni ministar pravde Feliks Vidović. Prema njegovim očkivanjima, to bi se moglo desiti tokom idućeg mjeseca. Ministar Vidović ističe da je cio projekat zahtjevan i iziskuje političku volju.

    Potrebu implementacije regulatorne reforme nazvane «Giljotina propisa u Federaciji» na ovoj konferenciji je istaknuo direktor Federalne uprave za inspekcijske poslove Ibrahim Tirak.
    Da bi ilustrovao zastarjelost nekih od aktuelnih propisa iz oblasti kojom se obavi ova uprava, Tirak je kazao da su u Federaciji na snazi neki propisi još iz vremena Federativne Narodne Republike Jugoslavije (FNRJ) kao prethodnice bivšoj Socijalističkoj Federativnoj Republici Jugoslaviji. Ima propisa na osnovu kojih je kazna za određene prekršaje 30 feninga, a i zakona koji inspekciji vezuju ruke u pogledu krajnjeg osujećivanja neke negativne pojave, izjavio je Tirak. Založio se za usklađivanje više zakonskih akata s aktuelnim Zakonom o prekršajima kao regulom koja je prema njegovom mišljenju dobra i moderinizovana.
    Podršku projektu izrazili su na ovom skupu i sindikalni predstavnici, kao i gosti iz različitih oblasti poslovanja i uprave.