Bankarsko tržište u BiH i Federaciji stabilno

  • 22.10.2008.
  • Bankarstvo u Bosni i Hercegovini, odnosno u Federaciji BiH, veoma je stabilno, zdravo i može odgovoriti svim obavezama. Izdržalo je prvi udar problema izazvanih krizom koja je pogodila finansijska tržišta zapadnog svijeta.



    Bankarstvo u Bosni i Hercegovini, odnosno u  Federaciji BiH, veoma je stabilno, zdravo i može odgovoriti svim obavezama. Izdržalo je prvi udar problema izazvanih krizom koja je pogodila  finansijska tržišta zapadnog svijeta. To je danas u Sarajevu izjavio izvršni sekretar Udruženja banaka Bosne i  Hercegovine Mijo Mišić tokom sastanka federalnog premijera Nedžada Brankovića  i federalnog ministar finansija Vjekoslava Bevande s direktorima 18 banaka u  Federaciji.

    Ovaj skup na kojem su razmatrane mogućnosti zajedničkog djelovanja vlasti i  bankarskog sektora u pogledu praćenja krize i analognih unutrašnjih mjera s  ciljem da se što više zaštiti tržište u Federaciji BiH, nastavak je nedavnog  susreta u Banja Luci održanog između predstavnika bankarskog sektora i  institucija vlasti Bosne i Hercegovine.

    Direktor Agencije za bankarstvo Zlatko Barš tvrdi da je   stišana, "može se  reći prevladana", trenutna nervoza izazvana na domaćem bankarskom tržištu  usljed poremećaja finansijskih tokova na Zapadu. "Aktivnosti će biti nastavljene i Agencija će pratiti bankarske tokove, prvenstveno na svjetskom tržištu", izjavio je on nakon sastanka.

    "Radićemo na zajedničkim projekcijama da u naredne dvije godine zadržimo rast  svih vitalnih parametara u Federaciji BiH", poruka je federalnog premijera  Nedžada Brankovića. Današnji sastanak pokazuje, prema ocjeni dopremijera Vjekoslava Bevande,  društvenu odgovornost Federalne vlade u namjeri da bude očuvana stabilnost. Razgovara se i o načinu saradnje za finansiranje strateških vladinih  projekata, napomenuo je. Direktor Agencije za bankarstvo Zlatko Barš zamolio je na pres-konferenciji  predstavnike medija da, kako je kazao, "ne potpiruju nervozu građana" nastalu  usljed velike finansijske krize u svijetu.