ODLUKU
O USVAJANJU PROGRAMA UTROŠKA SREDSTAVA TRAJNOG REVOLVING FONDA KOD UNION BANKE D.D. SARAJEVO FEDERALNOG MINISTARSTVA ENERGIJE, RUDARSTVA I INDUSTRIJE ZA DUGOROČNO FINANSIRANJE PROJEKATA PUTEM DODJELE KREDITA ZA 2024. GODINU
I.
II.
III.
IV.
V.
VI.
V. broj 865/2024
05. juna 2024. godine
Sarajevo
Premijer
Nermin Nikšić, s. r.
FEDERALNO MINISTARSTVO ENERGIJE, RUDARSTVA I INDUSTRIJE
PROGRAM
UTROŠKA SREDSTAVA TRAJNOG REVOLVING FONDA KOD UNION BANKE D.D. SARAJEVO, FEDERALNOG MINISTARSTVA ENERGIJE, RUDARSTVA I INDUSTRIJE ZA DUGOROČNO FINANSIRANJE PROJEKATA PUTEM DODJELE KREDITA ZA 2024. GODINU
Mostar, februara 2024. godine 1. UVOD
Prerađivačka industrija predstavlja jedan od najvažnijih sektora u privredi Bosne i Hercegovine. Ona zapošljava najveći broj radnika, doprinosi razvoju BDP-a i pomaže u promociji Bosne i Hercegovine u inostranstvu. Iako u današnjem vremenu, zbog bržeg razvoja tehnologije dolaze do izražaja neke nove industrijske grane, prerađivačka industrija još uvijek čini najveći dio cjelokupne industrije Bosne i Hercegovine.
Ratnim dešavanjima na teritoriji Bosne i Hercegovine 1990.-ih godina je uništen ili devastiran veliki broj industrijskih pogona, a mnogi od njih su još i danas van funkcije. Neke industrijske grane se još uvijek nisu u potpunosti oporavile iako je prošlo dosta vremena. Prerađivačka industrija u Bosni i Hercegovini i tehnički i tehnološki zaostaje i sporo se prilagođava promjenama na svjetskom tržištu. Današnji potrošači su sve zahtjevniji u pogledu svojih potreba pa samim tim od proizvođača traže stalno nove proizvodi u što kraćem roku. Zbog toga je vrlo važno osluškivati potrebe tržišta i pratiti trendove koji se danas nameću. Ne manje važno je i skrenuti pažnju na "zelene politike", kako bi se proizvodnja odvijala što efikasnije i efektnije uz što manje negativnog uticaja na okolinu.
U skladu sa navedenim, Federalno ministarstvo energije, rudarstva i industrije se i 2024. godine opredijelilo za dodjelu finansijskih sredstava, privrednim društvima, na kreditnoj osnovi, sa povoljnom kamatnom stopom, "grace periodom" i minimalnom naknadom za obradu kreditnih zahtjeva, te dovoljnim brojem rata da iznos povrata sredstava bude prihvatljiv korisnicima kredita. Na ovaj način se otvara pristup novčanim sredstvima pod povoljnim uslovima u cilju opstanka, rasta i razvoja privrednih društava, kao i jačanja energijske samostalnosti kroz sufinansiranje projekata korištenja obnovljivih izvora energije.
2. PRAVNI OSNOV
- Strategija razvoja Federacije Bosne i Hercegovine 2021-2027 ("Službene novine Federacije BiH", broj 40/2022),
- Strategija razvoja drvne industrije Federacije Bosne i Hercegovine za period 2016.-2025. godina ("Službene novine Federacije BiH", broj 70/18);
- Strategija razvoja industrije građevinskog materijala Federacije Bosne i Hercegovine za period 2018.-2025. godine ("Službene novine Federacije BiH", broj 70/18);
- Strategija razvoja metalnog i elektro sektora Federacije Bosne i Hercegovine za period 2016.-2025. godine ("Službene novine Federacije BiH", broj 70/18).
3. ZAKONODAVNI OKVIR
- Odluka o davanju saglasnosti Federalnom ministarstvu energije, rudarstva i industrije za uspostavu Trajnog revolving fonda kod Union banke d.d. Sarajevo za dugoročno finansiranje projekata putem dodjele kredita – Trajni revolving fond ("Službene novine Federacije BiH", br. 27/14, 91/14, 106/14, 3/15 i 24/16);
- Budžet Federacije Bosne i Hercegovine za 2024. godinu ("Službene novine Federacije BiH", broj 7/24);
- Zakon o izvršavanju Budžeta Federacije Bosne i Hercegovine za 2024. godinu ("Službene novine Federacije BiH", broj 7/24);
- Zakon o sistemu državne pomoći u Bosni i Hercegovini ("Službeni glasnik BiH", br. 10/12 i 39/20);
- Uredba o uslovima i postupku za dodjelu pomoći male vrijednosti-de minimis pomoć ("Službene novine Federacije BiH", broj 27/18).
4. CILJ PROGRAMA
Osnovni cilj Programa utroška sredstava Trajnog revolving fonda kod Union banke d.d. Sarajevo, Federalnog ministarstva energije, rudarstva i industrije za dugoročno finansiranje projekata putem dodjele kredita za 2024. godinu (u daljem tekstu: Program), je unapređenje i razvoj privrede Federacije Bosne i Hercegovine, stvaranje povoljnijeg poslovnog okruženja kroz realizaciju strateških i primarnih ciljeva koji su usvojeni u dokumentima: Strategija razvoja Federacije Bosne i Hercegovine 2021-2027, Strategija razvoja drvne industrije Federacije Bosne i Hercegovine za period 2016.-2025. godina, Strategija razvoja industrije građevinskog materijala Federacije Bosne i Hercegovine za period 2018.-2025. godine i Strategija razvoja metalnog i elektro sektora Federacije Bosne i Hercegovine za period 2016.-2025. godine.
Cilj je također poduprijeti i provođenje mjera za korištenje obnovljivih izvora energije koji će u proizvodnim pogonima dovesti do:
- povećanja energijske samostalnosti koja se ogleda kroz smanjenje potrošnje isporučene električne energije u odnosu na potrošnju isporučene energije prije provođenja mjera,
- smanjenja emisije gasova sa efektom staklene bašte i
- sigurnijeg snabdijevanja energijom.
Ovim Programom se žele potaknuti privrednici na ulaganje u materijalnu imovinu u svrhu modernizacije i proširenja postojećih proizvodnih kapaciteta kao i osnivanje novih proizvodnih pogona i poslovnih jedinica, uz uslov zadržavanja ili povećanja broja zaposlenih.
U skladu sa naprijed navedenim, očekivani efekti Programa su:
- rast broja novozaposlenih,
- rast produktivnosti radne snage,
- rast indeksa industrijske proizvodnje,
- povećanje proizvodnih kapaciteta,
- uvođenje novih naprednijih tehnologija i tehnoloških postupaka, kao i unapređenje postojećih tehnologija i tehnoloških postupaka i reinženjeringa,
- razvoj novih proizvoda, proizvodnih procesa ili usluga sa većom dodanom vrijednosti,
- uspostavljanje sistema kvalitete (CE znak, ISO standardi i drugo),
- unapređenje energijske efikasnosti,
- unapređenje ekoloških aspekata proizvodnje,
- povećanje konkurentnosti,
- porast prometa,
- poboljšanje općeg privrednog stanja i dr.
5. KORISNICI I NAMJENA DODIJELJENIH SREDSTAVA
Korisnici kreditnih sredstava po ovom Programu su privatna privredna društva, sa sjedištem u Federaciji Bosne i Hercegovine, koja posluju u skladu sa Zakonom o privrednim društvima ("Službene novine Federacije BiH", br. 81/15 i 75/21).
Napomena:
Pod pojmom "privatno privredno društvo", po ovom Programu, podrazumijeva se privredno društvo u čijem osnovnom kapitalu je učešće privatnog kapitala 100%, odnosno koja u vlasničkoj strukturi nemaju udio javnog kapitala ili glasačkih prava javnog kapitala.
Predmet dodjele kreditnih sredstava je ulaganje u proces proizvodnje, širenje postojeće proizvodnje, izgradnje i proširenja proizvodnih kapaciteta, izgradnje proizvodnih objekata koja podrazumijeva izgradnju ili ulaganja u nove ili rekonstrukciju, adaptaciju i dogradnju postojećih objekata, te kupovinu novih proizvodnih hala sa pripadajućom infrastrukturom i opremom a koja su usko vezana za proizvodnju, kupovinu zemljišta, nabavku novih tehnologija koje doprinose unapređenju djelatnosti društva (mašine, postrojenja, transportno-manipulativna sredstva uključena u proces proizvodnje), nabavku informatičke opreme usmjerene ka proizvodnji kao i pokretanje značajnih aktivnosti zasnovanih na promjenama sveukupnih proizvodnih procesa i stanja postojeće poslovne djelatnosti društva (reinženjering) i nabavku opreme za unapređenje energijske efikasnosti.
Napomena:
- Pod transportno-manipulativnim sredstvima uključenim u proces proizvodnje u unutrašnjem transportu, po ovom Programu, smatraju se viljuškari, mostni kranovi, utovarivači i druga manipulativna sredstva koja se koriste isključivo u krugu proizvodne hale.
- Pod nabavkom opreme za unapređenje energijske efikasnosti, u smislu ovog Programa se podrazumijeva nabavka fotonaponskih sistema (fotonaponski paneli-moduli, montažna podkonstrukcija za potrebe postavljanja fotonaponskih panela, inverteri, kablovski razvodi za povezivanje i rad fotonaponskog sistema) namijenjenih za proizvodnju električne energije iz sunčeve energije, za sopstvene potrebe.
Korisnik kreditnih sredstava je privredno društvo iz oblasti metalne, elektro i automobilske industrije, industrije građevinskog materijala, drvne, papirne i grafičke industrije, proizvodnje tekstila, kože i obuće, hemijske industrije i industrije gume i plastike i sakupljanja otpada i reciklaže materijala, odnosno privredno društvo kome je prema KD BiH 2010 glavna šifra djelatnosti (djelatnost koju pravno lice pretežno obavlja) dodijeljena od nadležnog Zavoda za statistiku, iz područja C-Prerađivačka industrija, izuzev oblasti:
- 10 (Proizvodnja prehrambenih proizvoda);
- 11 (Proizvodnja pića);
- 12 (Proizvodnja duhanskih proizvoda),
i iz područja E-Snabdijevanje vodom; uklanjanje otpadnih voda, upravljanje otpadom te djelatnosti sanacije okoliša, izuzev oblasti:
- 36 (Sakupljanje, pročišćavanje i snabdijevanje vodom);
- 37 (Uklanjanje otpadnih voda);
- 39 (Djelatnosti sanacije okoliša te ostale djelatnosti upravljanja otpadom).
Pod ulaganjem se smatra ulaganje u materijalnu i nematerijalnu imovinu. Ulaganja u imovinu se odnose na kupovinu zemljišta, izgradnju ili obnovu novih/postojećih proizvodnih objekata, unapređenje procesa u proizvodnji kroz razvoj novih proizvoda i unapređenje postojećih proizvodnih linija.
Sredstva se mogu dodjeljivati i za refinansiranje prihvatljivih troškova koji su nastali najkasnije godinu dana unazad od dana podnošenja zahtjeva.
Sredstva za refinansiranje prihvatljivih troškova za nabavku fotonaponskih sistema ne može se provesti nakon početka rada postrojenja. Ponude, predračuni ili ugovori ne smiju biti od dobavljača ili izvođača koji je povezana osoba sa podnositeljem zahtjeva za dodjelu sredstava po Programu.
Povezanom osobom iz prethodnog stava se smatra društvo:
- koje ima istog vlasnika i/ili suvlasnika kao podnositelj zahtjeva,
- kojem je podnositelj zahtjeva vlasnik/suvlasnik,
- koje je vlasnik/suvlasnik podnositelja zahtjeva,
- čiji je vlasnik/suvlasnik bračni drug ili lice koje živi u istom domaćinstvu sa vlasnikom /suvlasnikom podnositelja zahtjeva i
- koje ima zajedničke članove nadzornog odbora i/ili uprave sa podnositeljem zahtjeva.
Neprihvatljivim troškovima i ulaganjima po ovom Programu, smatraju se:
- kupovina potrošne robe, sirovina, repromaterijala i rezervnih dijelova,
- kupovina polovne opreme,
- kupovina putničkih i komercijalnih vozila,
- troškovi carinjenja, prevoza i stavljanja u pogon kupljene opreme,
- troškovi edukacije,
- troškovi laboratorijskih testova,
- troškovi različitih studija, projektiranja i mišljenja, i
- troškovi PDV-a.
Na osnovu ovog Programa dodjeljivat će se sredstva sljedećim sektorima industrijske proizvodnje:
- Metalna, elektro i automobilska industrija,
- Industrija građevinskog materijala i nemetala,
- Drvna, papirna i grafička industrija,
- Proizvodnja tekstila, odjeće, kože i obuće,
- Hemijska i farmaceutska industrija i industrija gume i plastike i
- Sakupljanje otpada, djelatnosti obrade i zbrinjavanja otpada; reciklaža materijala.
6. KRITERIJI ZA IZBOR KORISNIKA SREDSTAVA ZA DODJELU
Korisnici ne mogu biti privredna društva:
- koja se nalaze u stečaju ili u postupku likvidacije,
- koja imaju nepodmiren dug prema federalnim i državnim institucijama, osim ako isti nije reprogramiran važećim dokumentom,
- od kojih je zatražen povrat sredstava, a nije u cijelosti završen,
- koja ne ispunjavaju uslove za otvaranje transakcijskog računa kod Banke,
- koja bez prekida posluju kraće od 12 mjeseci i/ili ne posjeduju zvanične finansijske izvještaje,
- koja imaju iskazan gubitak iznad visine kapitala prema posljednjem zvaničnom bilansu stanja,
- čiji kapital prema posljednjem zvaničnom bilansu stanja ima vrijednost nižu od iznosa traženog kredita i
- koja prema CRK izvještaju Centralne Banke Bosne i Hercegovine imaju tekuće plasmane u finansijskim institucijama u kategoriji lošijoj od B (osim u slučaju da obezbijede dokaz o urednom izmirivanju obaveza).
Kreditna sredstva se dodjeljuju u skladu sa Zakonom o sistemu državne pomoći ("Službene novine Federacije BiH", br. 10/12 i 39/20), odnosno po pravilima za dodjelu državne pomoći male vrijednosti (de minimis državna pomoć), kojom je definisano da ukupan iznos de minimis pomoći dodijeljen jednom privrednom društvu u Federaciji Bosne i Hercegovine ne smije prelaziti 200.000 € u protuvrijednosti KM po srednjem kursu Centralne banke BiH na dan dodjeljivanja de minimis pomoći tokom bilo kojeg perioda od tri fiskalne godine.
Državnu pomoć po ovom Programu čini samo iznos kamate koji nastaje kao razlika između referentne kamatne stope (utvrđene kod Centralne banke BiH) i stope po kojoj je odobren kredit, odnosno koja je definisana Programom (0,4%).
7. SREDSTVA PREDVIĐENA ZA DODJELU
Sredstva predviđena za dodjelu po ovom Programu, čine:
- Sredstva planirana Budžetom Federacije Bosne i Hecegovine za 2024. godinu u razdjelu 17, ekonomski kod 8226 u ukupnom iznosu od 1.150.000,00KM;
- Saldo sredstava zatečenih na računu u Banci na dan 12.03.2024. godine u iznosu od 14.620.818,35 KM, koji može biti umanjen za cca. 3.797.344,00 KM, s obzirom na započete a nerealizovane aktivnosti dodjele sredstava po Programu TRF za 2023. godinu;
- Sredstva koja će mjesečno biti alocirana na račun Trajnog revolving fonda u Banci od povrata dodijeljenih kreditnih sredstava realizovanih putem Banke; očekivani iznos sredstava prema procjeni Banke na godišnjem nivou bi trebao iznositi cca 2.300.000,00 KM;
Ukupan iznos za raspodjelu sredstava po ovom Programu je cca 14.300.000,00 KM.
Dodjela ukupno raspoloživih sredstava će se vršiti po dva projekta:
1) realizacija projekta korištenja obnovljivih izvora energije (u daljem tekstu: OIE) – za proizvodnju električne energije iz sunčeve energije za sopstvene potrebe i
2) ulaganje u imovinu, nabavku osnovnih sredstava i opreme direktno uključene u proces proizvodnje i modernizaciju tehnoloških procesa.
1) Realizacija projekta korištenja obnovljivih izvora energije – za proizvodnju električne energije za sopstvene potrebe
Raspoloživi iznos sredstava po ovom projektu čini dio sredstava iz ukupno raspoloživih sredstava za raspodjelu po ovom Programu i iznosi 6.000.000,00KM. Potencijalni korisnici sredstava su definisani tačkom 5. ovog Programa.
Realizacija ovog projekta ima za cilj afirmaciju korištenja OIE i podsticanje primjena mjera energijske efikasnosti.
Predmet dodjele sredstava je finansiranje nabavke fotonaponskih sistema za proizvodnju električne energije iz sunčeve energije, za sopstvene potrebe na krovu svog osnovnog i/ili pomoćnog objekta.
Fotonaponski sistem po ovom projektu podrazumijeva sistem za proizvodnju električne energije iz sunčeve energije koji uključuje:
- fotonaponske panele (module),
- montažnu podkonstrukciju za potrebe postavljanja fotonaponskih panela,
- invertere i
- kablovske razvode za povezivanje i rad fotonaponskog sistema.
Osnovni i pomoćni objekat po ovom projektu smatra se objekat koji je izgrađen u skladu sa zakonskom regulativom kojom je uređena oblast prostornog planiranja i izgradnje objekta, odnosno objekat za koji postoji upotrebna dozvola.
Napomena:
Postojeće brojilo za obračun električne energije treba da se vodi na istog vlasnika na kome je objekat i koji je vlasnik fotonaponskog sistema.
Objekti na kojima je pokrenut postupak legalizacije, ne mogu biti uzeti u obzir kao objekti na kojima će biti postavljen fotonaponski sistem, sve do okončanja postupka.
Zakupac objekta ne može ostvariti pravo za dodjelu raspoloživih sredstava po ovom projektu.
Sredstva za realizaciju ovog projekta odobravati će se u visini novčanih sredstava na način kako je to dato u Tabeli 1.
Tabela 1.
Visina dodijeljenih sredstava |
Odgoda plaćanja (grace period) u mjesecima do |
Broj anuiteta (mjesečnih) vraćanja sredstava |
30.000,00 – 300.000,00 |
12 |
24 - 60 |
Dakle, najniži iznos kreditnih sredstava koji se može dodijeliti privrednim društvima po ovom projektu iznosi 30.000,00 KM, dok najviši iznos koji se može dodijeliti ne može biti veći od 300.000,00 KM, bez obzira na visinu ukupne investicije nabavke fotonaponskog sistema.
2) Ulaganje u imovinu, nabavku osnovnih sredstava i opreme direktno uključene u proces proizvodnje i modernizaciju tehnoloških procesa
Raspoloživi iznos sredstava po ovom projektu je cca. 8.300.000,00 KM. Potencijalni korisnici sredstava su definisani tačkom 5. ovog Programa. Cilj dodjele sredstava po ovom projektu je animiranje privrednika na ulaganje u materijalnu imovinu u svrhu modernizacije i proširenja postojećih proizvodnih kapaciteta, osnivanje novih proizvodnih pogona i poslovnih jedinica, povećanja broja zaposlenih, ulaganje u nematerijalnu imovinu i sl.
Sredstva za provođenje ovoga projekta, odobravaće se u visini novčanih sredstava na način kako je to dato u Tabeli 2. Tako će najniži iznos kreditnih sredstava koji se dodjeljuje privrednim društvima po ovom projektu, iznositi 100.000,00 KM, dok će najviši iznos biti 900.000,00 KM.
Tabela 2.
Visina dodijeljenih sredstava u KM |
Odgoda plaćanja (grace period) u mjesecima do |
Broj anuiteta (mjesečnih) vraćanja sredstava |
100.000,00 – 900.000,00 |
12 |
24-60 |
8. TRAJANJE PROGRAMA
9. TIJELA ZA PROVOĐENJE PROGRAMA
10. PROVOĐENJE PROGRAMA
Ministar
Vedran Lakić, s. r.