Premijer Nikšić: Stvoriti bolji poslovni ambijent, zaštititi prava radnika i osigurati stabilan budžet

  • 19.12.2023.
  • Premijer Nikšić: Stvoriti bolji poslovni ambijent, zaštititi prava radnika i osigurati stabilan budžet

    Premijer Federacije BiH Nermin Nikšić učestvovao danas na godišnjoj konferenciji Udruženja poslodavaca Federacije BiH u Sarajevu posvećenoj fiskalnim i parafiskalnim opterećenjima i tržištu rada u FBiH.

    Federalni premijer je izjavio da je opredjeljenje Vlade FBiH stvaranje boljeg poslovnog ambijenta, zaštita prava radnika i zadržavanje fiskalne stabilnosti.

    - Zaštita radnika mora ići i kroz to da stvorimo povoljniji poslovni ambijent za poslodavce i da smanjimo opterećenja. U posljednjih pet, šest mjeseci koliko smo fokusirani na to, ne prođe ni dan da o tome ne razgovaramo u Vladi. Naravno, moramo biti odgovorni prema fondovima, odnosno prema državi – rekao je premijer FBiH.

    Premijer Nikšić je dodao da ima planirane razgovore u BH Telecomu u vezi fiskalizacije, te da je online fiskalizacija u realnom vremenu ključ namirivanja budžetskih rupa koje će nastati smanjivanjem doprinosa, prenijela je Federalna novinska agencija.

    - Ne želimo dovesti nikoga u pitanje kad govorimo o tome i želimo da osiguramo stabilan budžet – istakao je premijer Nikšić.

    Kada je riječ o parafiskalnim nametima, kojih po nekim procjenama ima više od tri hiljade, federalni premijer je rekao da je neophodno smanjiti njihov broj i poslodavce dovesti u situaciju da puno lakše, brže i efikasnije ostvaruju svoja prava, te da bi se osiguralo privlačenje investicija.

    - Ne postoji država na svijetu u kojoj radnik od zarađenog manje nosi kući. To je danas situacija u Federaciji BiH i to moramo popraviti u saradnji sa Vladom, sindikatima, našim socijalnim partnerima i nadam se da ćemo doći do nekog rezultata - rekao je predsjednik Udruženja poslodavaca FBiH Adnan Smailbegović.

    Smailbegović je govoreći o fiskalnim opterećanjima prokomentirao da sa porastom plate, rastu i prihodi fondova, tako da se ukupne stope mogu smanjivati.

    - Prije nekih šest, sedam godina Vlada je razmišljala o stopi 32, odnodno 32,5 posto, a danas se već priča o stopi od 28, odnodno 28,5 posto. Dakle, kako rastu primanja ta stopa može ići prema dole i treba da ide – rekao je Smailbegović.