Federalna ministrica obrazovanja i nauke Jasna Duraković razgovarala je danas u Sarajevu sa direktorom Populacijskog fonda UN-a (UNFPA) za Bosnu i Hercegovinu, Sjevernu Makedoniju, Srbiju i Kosovo Džonom Kenedijem Mosotijem.
Tokom sastanka, ministrica Duraković je upoznala Mosotija sa projektima i aktivnostima Ministarstva i mogućnostima unapređenja saradnje. Kao jedan od prioriteta za mandatni period 2023 – 2026. godina, istaknula je Lisabonsku mapu puta, strategiju prema mladima, zdrave životne stilove, te izradu i primjenu odgovarajućeg priručnika.
- Vrlo je važno da u ovom trenutku aktivno radimo na zakonskim rješenjima, kako bi se njihovim usvajanjem, u Federaciji BiH stvorio zakonski okvir za kvalitetnije populacijske politike usredotočene prvenstveno prema mladima, te zaštiti reproduktivnog zdravlja. U tom kontekstu iskazali smo spremnost za saradnju. Pomoći ćemo onoliko koliko Ministarstvo obrazovanja i nauke FBiH ima nadležnost, ali svakako da ćemo se aktivno uključiti oko usvajanja svih aktivnosti kada je riječ o mladima, pogotovu kada je riječ o strategijama prema mladima, te zdravim životnim stilovima. Pomoći ćemo u izradi priručnika i pokušati sa kantonalnim ministrima kroz koordinaciju ukazati na važnost upotrebe priručnika i nastavnog predmeta koji bi tretirao ovu oblast. Mišljenja sam da je to danas neophodno da oblast “zdravi životni stilovi djece” budu dio obrazovnog sistema u FBiH – kazala je ministrica Duraković.
Direktor Populacijskog fonda predstavio je misiju ove agencija Ujedinjenih nacija koja je fokusirana na pet oblasti, a prvenstveno na one u kojima Ministarstvo obrazovanja i nauke može biti podrška.
Prema riječima Mosotija, UNFPA će pomoći u kreiranju platformi radi promocije ulaganja u marginalizirane adolescente i mlade. U partnerstvu sa drugim institucijama i zainteresiranim stranama, također će raditi na jačanju vršnjačkog obrazovanja mladih, kao i na razvijanju i reviziji nastavnih sadržaja o životnim vještinama i sveobuhvatnom obrazovanju o seksualnosti u školama. Pružanjem dokaza o potrebama mladih u pogledu reproduktivnog zdravlja.
Tokom razgovora iskazana je i spremnost na saradnju radi donošenja kvalitetnih zakonskih rješenja koja bi sadržavala evropske standarde u svim oblastima djelovanja UNPFA, uz koordinaciju i uključivanje kantonalnih skupština u procese, imajući u vidu njihove nadležnosti i ulogu u procesu pridruživanja naše zemlje Evropskoj uniji, saopćeno je iz Federalnog ministarstva obrazovanja i nauke.