Федерални министар рада и социјалне политике Аднан Делић учествовао је данас на конференцији за медије која је одржана на Факултету политичких наука у Сарајеву. поводом представљања публикације “Наталитет и мајчинство између жеља и препрека”, студије која анализира узроке пада наталитета из перспективе жена у Федерацији БиХ.
Из Федералног министарства рада и социјалне политике је саопћено да су на konnferenciji o кључним налазима студије, као и плановима за дугорочно унапрјеђење пронаталитетних политика уз министра Делића говорили и предсједница udruženja Baby Степс Амила Татаревић, те професор с Факултета политичких наука др. Самир Форић.
Министар Делић је нагласио да Федерално министарство рада и социјалне политике све одлуке у овој области доноси свјесно њихове дугорочне важности за развој друштва. Истакао је да је кључ у доношењу одлука које су утемељене на потребама оних на које се те одлуке односе.
- Као што особе са инвалидитетом с правом кажу „Немојте о нама без нас“, тако ми ову крилатицу примјењујемо на све што радимо. Зато смо подржали и ово истраживање, да слушамо, учимо и заједно тражимо рјешења. Одржива рјешења, која ће нам донијети резултате и поврат уложеног, и материјалног и нематеријалног - казао је министар Делић.
Из Министарства наводе да иако је финансијска подршка родитељима важна, студија показује да женама које планирају мајчинство нематеријалне потребе и услуге често значе више од самих новчаних накнада.
Додају да су, према налазима студије, потребе које жене стављају у фокус могућност рада од куће, скраћено радно вријеме или дуже родитељско одсуство, те доступна и квалитетна брига о дјеци, односно јавни и приватни вртићи доступни свима, као и психосоцијална подршка прије, током и након порођаја.
Истичу да Министарство, а како би почело с одговорима на ове изазове, тренутно ради на новом Закону о раду, с посебном пажњом на заштити трудница, породиља и дојиља, кроз мјере као што су јача заштита жена од отказа током трудноће и након породиљског одсуства, продужење права на паузе за дојење, те потицање послодаваца да омогуће флексибилније радне аранжмане за родитеље.
- Ако сад донесемо праве мјере, ако сад осигурамо сигурно окружење за мајке и породице, можемо преокренути тренд. Можемо почети радити на обнови људског капитала нашег друштва. А то није само наш посао. То је одговорност свих нас, од институција, академске заједнице, послодаваца, до сваке породице у овој земљи – рекао је министар Делић, саопћено је из Федералног министарства рада и социјалне политике.