Federalni ministar rada i socijalne politike Adnan Delić učestvovao je danas na konferenciji za medije koja je održana na Fakultetu političkih nauka u Sarajevu. povodom predstavljanja publikacije “Natalitet i majčinstvo između želja i prepreka”, studije koja analizira uzroke pada nataliteta iz perspektive žena u Federaciji BiH.
Iz Federalnog ministarstva rada i socijalne politike je saopćeno da su na konnferenciji o ključnim nalazima studije, kao i planovima za dugoročno unaprjeđenje pronatalitetnih politika uz ministra Delića govorili i predsjednica udruženja Baby Steps Amila Tatarević, te profesor s Fakulteta političkih nauka dr. Samir Forić.
Ministar Delić je naglasio da Federalno ministarstvo rada i socijalne politike sve odluke u ovoj oblasti donosi svjesno njihove dugoročne važnosti za razvoj društva. Istakao je da je ključ u donošenju odluka koje su utemeljene na potrebama onih na koje se te odluke odnose.
- Kao što osobe sa invaliditetom s pravom kažu „Nemojte o nama bez nas“, tako mi ovu krilaticu primjenjujemo na sve što radimo. Zato smo podržali i ovo istraživanje, da slušamo, učimo i zajedno tražimo rješenja. Održiva rješenja, koja će nam donijeti rezultate i povrat uloženog, i materijalnog i nematerijalnog - kazao je ministar Delić.
Iz Ministarstva navode da iako je finansijska podrška roditeljima važna, studija pokazuje da ženama koje planiraju majčinstvo nematerijalne potrebe i usluge često znače više od samih novčanih naknada.
Dodaju da su, prema nalazima studije, potrebe koje žene stavljaju u fokus mogućnost rada od kuće, skraćeno radno vrijeme ili duže roditeljsko odsustvo, te dostupna i kvalitetna briga o djeci, odnosno javni i privatni vrtići dostupni svima, kao i psihosocijalna podrška prije, tokom i nakon porođaja.
Ističu da Ministarstvo, a kako bi počelo s odgovorima na ove izazove, trenutno radi na novom Zakonu o radu, s posebnom pažnjom na zaštiti trudnica, porodilja i dojilja, kroz mjere kao što su jača zaštita žena od otkaza tokom trudnoće i nakon porodiljskog odsustva, produženje prava na pauze za dojenje, te poticanje poslodavaca da omoguće fleksibilnije radne aranžmane za roditelje.
- Ako sad donesemo prave mjere, ako sad osiguramo sigurno okruženje za majke i porodice, možemo preokrenuti trend. Možemo početi raditi na obnovi ljudskog kapitala našeg društva. A to nije samo naš posao. To je odgovornost svih nas, od institucija, akademske zajednice, poslodavaca, do svake porodice u ovoj zemlji – rekao je ministar Delić, saopćeno je iz Federalnog ministarstva rada i socijalne politike.