Федерално министарство здравства је саопћило да се у Сарајеву одржава дводневна радионица "Психосоцијални третман починитеља насиља – искуства из праксе, изазови и препоруке" посвећена психосоцијалном третману починитеља насиља, на којој судјелују стручњаци из подручја менталног здравља и социјалне заштите. Ову радионицу организира Федерално министарство здравства, уз потпору Мисије ОСЦЕ-а у БиХ.
Циљ радионице је отварање дијалога о досадашњој примјени Правилника који регулира заштитну мјеру обвезног психосоцијалног третмана починитеља насиља у обитељи, изазовима у пракси и могућим стручним рјешењима за његово унапређење – наводе из Министарства.
Помоћник федералног министра здравства Горан Черкез је казао да мјера обвезног психосоцијалног третмана починитеља насиља у обитељи показује високу учинковитост, те да мали број особа након третмана поново врши насиље.
- Рад с починитељима насиља показао се као једна врло учинковита мјера. Када смо почели проводити ову мјеру интензивније 2018. године, имали смо 60-так људи на психосоцијалном третману. Наравно, једно вријеме тијеком пандемије ЦОВИД-19, тај број је опао јер судови нису радили. Међутим, у овом тренутку имамо 168 особа којима је изречена мјера психосоцијалног третмана. То су подаци судова, а центри за ментално здравље у овом тренутку имају 300 особа над којима се проводи ова мјера, јер код неких особа мјере трају дуже, и до двије године, а то говори и о оптерећености здравственог сустава, јер се највећи дио мјера проводи кроз центре за ментално здравље. Када видимо ове бројке, то не значи да је број насиља двоструко или троструко већи, то значи да смо препознали насиље, да смо промијенили и свијест оних који доносе мјере, дакле судова, јер данас изричу значајно већи број мјера – рекао је Черкез.
Додао је да је едуцирано 27 професионалаца, те да би цјелокупно друштво требало више уложити у едукацију, имати више одговорности и створити предувјете за сустав у којем би починитељи добили најбољи третман, а како се не би враћали у почињење насиља.
- Наравно, ово је апел за оне који доносе прорачуне, финанцијске оквире, па и парламенте, да се издвоје одређена средства, с обзиром да сада радимо само са средствима међународне заједнице. Такођер, постоји велика потреба да се ангажира већи број људи у центрима за ментално здравље, како за рад с дјецом и младима, тако и за рад с особама којима судови изричу мјере психосоцијалног третмана – казао је Черкез.
У саопћењу Министарства се наводи да је шефица Секције за људска права Мисија ОСЦЕ-а у БиХ Esther Гарциа Франсиоли нагласила како родно засновано насиље остаје један од ОСЦЕ-ових кључних приоритета, пошто оно представља тешко кршење људских права и облик дискриминације над женама.
- Та опредијељеност је потврђена министарским одлукама ОСЦЕ-а и ОСЦЕ-овим акцијским планом за спрјечавање и борбу против родно заснованог насиља. ОСЦЕ одлучно препознаје фемицид као тешко казнено дјело које представља пријетњу сигурности, достојанству и равноправности жена у државама чланицама ОСЦЕ-а. Након трагичног фемицида у коловозу 2023. године и оних који су услиједили, Мисија ОСЦЕ-а у БиХ је интензивирала напоре усмјерене ка уклањању недостатака у институционалном одговору – рекла је Гарциа Франсиоли.
Додала је да је запажен напредак остварен у побољшању законодавног оквира и институционалног одговора на осигуравању боље заштите жртава, али да већа пажња мора бити посвећена починитељима и промјени њиховог понашања.
- Због тога је Мисија ОСЦЕ-а у БиХ радо искористила прилику да пружи потпору Федералном министарству здравства у процјењивању изазова и идентифицирању недостатака у пружању психосоцијалног третмана у институцијама за очување менталног здравља у Федерацији БиХ – казала је Гарциа Франсиоли.
Менаџерица Сигурне куће Мубера Хоџић Лемеш је рекла да су починитељи насиља у обитељи углавном мушкарци, а да су жртве жене и њихова дјеца.
- Обвезни психосоцијални третман, као заштитна мјера, изнимно је важан и потребан, важно је да то схвате све институције у суставу, а особито судови који га изричу, да се починитељи насиља укључе у третман и да радимо на томе да повећамо број стручњака који ће моћи да одговоре захтјевима починитеља насиља – рекла је, између осталог, Хоџић Лемеш.
Из Министарства наводе да је ова тема посебно актуална с обзиром на недавно усвајање новог Закон о заштити од насиља у обитељи и насиља према женама, који задржава психосоцијални третман као једну од кључних мјера за рад с починитељима насиља.
Психотерапеуткиња и социјална радница Фатима Бећировић је истакла да је ова радионица прилика за сагледавање ситуације и искуства из праксе, која би могла бити искориштена за израду новог Правилника о начину и мјесту проведбе заштитне мјере обвезног психосоцијалног третмана починитеља насиља у обитељи, саопћено је из Федералног министарства здравства.